Suomi-koriksen valtionavustus kasvoi jälleen

29.3.2016 Suomalaisen koripallon myötätuuli jatkuu edelleen. Opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen myönsi kuluvan vuoden liikuntajärjestöjen valtionavustuksesta 965 000 euron suuruisen potin Koripalloliitolle. Liikuntajärjestöjen toimintaa tuetaan veikkausvoittovaroista yhteensä 40 259 000 euron potilla.

Suurimmat avustuspotit keräsivät Palloliitto (2,025 miljoonaa), Suomen Voimisteluliitto (1,69 miljoonaa) sekä Suomen Jääkiekkoliitto (1,480 miljoonaa).

Kahden viime vuoden tuet yhteen laskien suurin nousija on ollut Koripalloliitto, jonka nauttima tuki on noussut toissa vuoden 820 000 eurosta 145 000 eurolla tai 17,7%:lla.

Koripalloliitto on määrätietoisesti keskittynyt viime vuosien aikana valmennuksen laadun kohottamiseen sekä urheilijan arjen parantamiseen maajoukkue- ja akatemiatoimintojen kautta.

Susijengin otteiden, arvokisaesiintymisen, maajoukkueen ympärille muodostuneen fani-ilmiön sekä kansainvälistyvän Korisliigan myötä koripallo on myös kasvattanut näkyvyyttään kotimaisessa mediassa.

Paraikaa Koripalloliitto valmistautuu perättäisten kesien jättihankkeisiin. Ensi kesänä Suomi järjestää 20-vuotiaiden miesten EM-kilpailut Helsingissä, ja vuotta myöhemmin eurooppalainen koripalloperhe juhlii Suomen 100-vuotisjuhlia, kun Suomi isännöi 2017 EM-kisojen alkulohkoa.

Suomalainen koripalloperhe on lisäksi toivottanut lajin pariin lisää harrastajia nousujohteisesti jo useamman vuoden ajan. Kuluvalla kaudella Koripalloliitto rikkoi ensimmäistä kertaa yli 70-vuotisen historiansa aikana 18 000 lisenssin rajapyykin.

– Suomalainen koripalloperhe on tehnyt vuosien ajan pyyteetöntä työtä hartiavoimin hienon lajimme kehittymiseksi, ja valtionavustuksen jatkuva kasvu on suora osoitus tekemämme työn kannattavuudesta, iloitsee Koripalloliiton toiminnanjohtaja Vesa Walldén.

– Ainekset kasvun jatkumiselle ovat olemassa, ja meidän on jatkettava samalla, hyväksi havaitulla linjalla myös jatkossa. Tulevien kesien EM-kotikisat ovat jälleen hyviä tilaisuuksia arvioida, minne olemme matkalla.

Henkilöt

Asiat

 
12.4.2026 22:57 Miesten I divisioona A

Divarikatsaus - Viikko 15

Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket selvitti tiensä finaaleihin ja odottaa vastustajaa parista Kipinä Basket - Karkkila. Miesten I divisioona B:n finaalit alkavat maanantaina. Naisten I divisioonassa puolestaan käynnistyy välierävaihe.

12.4.2026 20:40 WNBA

Awak Kuier palaa Dallas Wingsin vahvuuteen WNBA-kaudeksi 2026

Vastikään Galatasarayn paidassa Turkin liigassa hopean saanut ja ensi viikolla Euroliigan Final Six -lopputurnauksessa pelaava Awak Kuier, 24, tekee paluun WNBA:han ja Dallas Wingsiin tänä kesänä.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

12.4.2026 18:47 Naisten Korisliiga

HBA siirsi ratkaisun viidenteen peliin - molemmat finalistit selviävät tiistaina

HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.

12.4.2026 10:43 Susijengi

Miikka Muurinen esitteli donkkirepertuaariaan Nike Hoop Summitissa

Miikka Muurisesta tuli kolmas suomalaispelaaja kautta aikain maailman parhaiden lukioikäisten koripalloilijoiden vuosittaisessa Nike Hoop Summit -tähdistöottelussa. Susijengin suurlupaus Muurinen keräsi 10 pistettä ja nautiskeli neljä donkkia, kun hänen edustamansa muun maailman tähdistöjoukkue hävisi Yhdysvalloille jatkoajalla 100–102 (43–43, 89–89).

12.4.2026 10:25 Korisliiga

Korisliiga-välierissä mittaa ottavat Vilppaan suomalaistähti Samu Adler ja Korihaiden kaksinkertainen Kuukauden pelaaja Frank Champion – ”Sarja jää kiinni siitä, kuka jaksaa pisimpään, joten minulla on kisassa ikäetu”, toteaa Adler

Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.

11.4.2026 19:16 Naisten Korisliiga

ToPo tasoitti välierät – ratkaiseva ottelu tiistaina

ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.

11.4.2026 09:38 Korisliiga

Korisliiga-välierissä kohtaavat seitsemänneksi ja kuudenneksi sijoittuneet joukkueet: Katajan päävalmentaja Petri Virtanen ja Seagullsin takamies Osku Heinonen avaavat taustat ja analysoivat voimasuhteet

Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.

10.4.2026 13:51 Koripalloliitto

Superlauantain liput ovat nyt myynnissä – koriskausi huipentuu Helsingissä 23.5.2026

Koriskausi 2025–2026 saa arvoisensa päätöksen, kun koko korisperhe kokoontuu Helsingin ytimeen lauantaina 23. toukokuuta 2026. Superlauantai tuo saman katon alle pelaajat, seuratoimijat, fanit, alumnit ja kaikki, joiden sydän sykkii suomikorikselle.

9.4.2026 20:22 Korisliiga

Ottelu numero seitsemän ratkaisi: Seagulls välieriin!

Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.

Näytä lisää vastaavia