29.3.2016 Suomalaisen koripallon myötätuuli jatkuu edelleen. Opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen myönsi kuluvan vuoden liikuntajärjestöjen valtionavustuksesta 965 000 euron suuruisen potin Koripalloliitolle. Liikuntajärjestöjen toimintaa tuetaan veikkausvoittovaroista yhteensä 40 259 000 euron potilla.

Suurimmat avustuspotit keräsivät Palloliitto (2,025 miljoonaa), Suomen Voimisteluliitto (1,69 miljoonaa) sekä Suomen Jääkiekkoliitto (1,480 miljoonaa).
Kahden viime vuoden tuet yhteen laskien suurin nousija on ollut Koripalloliitto, jonka nauttima tuki on noussut toissa vuoden 820 000 eurosta 145 000 eurolla tai 17,7%:lla.
Koripalloliitto on määrätietoisesti keskittynyt viime vuosien aikana valmennuksen laadun kohottamiseen sekä urheilijan arjen parantamiseen maajoukkue- ja akatemiatoimintojen kautta.
Susijengin otteiden, arvokisaesiintymisen, maajoukkueen ympärille muodostuneen fani-ilmiön sekä kansainvälistyvän Korisliigan myötä koripallo on myös kasvattanut näkyvyyttään kotimaisessa mediassa.
Paraikaa Koripalloliitto valmistautuu perättäisten kesien jättihankkeisiin. Ensi kesänä Suomi järjestää 20-vuotiaiden miesten EM-kilpailut Helsingissä, ja vuotta myöhemmin eurooppalainen koripalloperhe juhlii Suomen 100-vuotisjuhlia, kun Suomi isännöi 2017 EM-kisojen alkulohkoa.
Suomalainen koripalloperhe on lisäksi toivottanut lajin pariin lisää harrastajia nousujohteisesti jo useamman vuoden ajan. Kuluvalla kaudella Koripalloliitto rikkoi ensimmäistä kertaa yli 70-vuotisen historiansa aikana 18 000 lisenssin rajapyykin.
– Suomalainen koripalloperhe on tehnyt vuosien ajan pyyteetöntä työtä hartiavoimin hienon lajimme kehittymiseksi, ja valtionavustuksen jatkuva kasvu on suora osoitus tekemämme työn kannattavuudesta, iloitsee Koripalloliiton toiminnanjohtaja Vesa Walldén.
– Ainekset kasvun jatkumiselle ovat olemassa, ja meidän on jatkettava samalla, hyväksi havaitulla linjalla myös jatkossa. Tulevien kesien EM-kotikisat ovat jälleen hyviä tilaisuuksia arvioida, minne olemme matkalla.
Kesän 2026 Liike on lääke -kiertue saa uuden, vauhdikkaan lisän, kun Pirkka Street Basket liittyy osaksi tapahtumakokonaisuutta. Katukoriksen hengessä toteutettavat pelit ja lajikokeilut tuovat kiertueelle entistä monipuolisempaa liikunnan iloa ja houkuttelevat mukaan uusia osallistujia erityisesti nuorten ja perheiden keskuudessa.
Susiladiesin kesän 2026 ohjelma on valmis, kun pari tusinallista pelaajia kokoontuu yhteen kesäkuun alussa open gym -henkisesti. Kesän huipentavat ensin kaksi Rising Stars -ottelua Belgiassa ja peräti kolme miniturnausta, joista yksi pelataan Helsingissä.
WNBA:ssa Dallas Wings voitti kotikentällään hallitsevan mestarin Las Vegas Acesin 87-95 (53-45). Awak Kuier oli jälleen vauhdissa penkiltä, kun suomalainen tilastoi 12 pistettä, neljä levypalloa ja kaksi torjuntaa.
Suomalaisen koripallon legenda ja Susijengi-ikoni Hanno Möttölä, 49, jatkaa valmentajauraansa kansainvälisillä ammattilaiskentillä. Viime syksynä Kanadan maajoukkueen valmennusjohtoon liittynyt Möttölä ottaa seuraavaksi tuntumaa Australian NBL-liigasta, missä hän siirtyy Brisbane Bulletsiin päävalmentaja Will Weaverin valmennusryhmään.
Italian Serie A2:ssa Faenzan sarjanousuun juuri johdattanut Lilli Onnela, 20, siirtyy ensi kaudeksi yliopistokentille. Touhun Pojat Lauttasaaren kasvatti ensi kauden osoite on NCAA:n ykköstasolla pelaava Davidson.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
WNBA:ssa Dallas Wings voitti vieraissa New York Libertyn 91-76 (43-44). Awak Kuier pelasi Wingsille 24 minuuttia, joiden aikana hän tilastoi 10 pistettä, 6 levypalloa, yhden syötön ja kaksi torjuntaa.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Koripalloliiton kevätliittokokous järjestettiin 23.5. Kulttuurikasarmilla Helsingissä. Liittohallitukseen valittiin uusina jäseninä Mikko Granströmin, Olli Joensuun ja Janne Rauramon.
Susijengi on saamassa keskikesän MM-karsintaikkunassa eteensä kaksi vaarallista joukkuetta. Loppuunmyytyyn Veikkaus Areenaan 3. heinäkuuta vieraaksi saapuva Unkari on kutsunut ikkunaan koolle parhaan miehistönsä, kun taas olympiahopeamitalisti Ranska lähtee tavoittelemaan lohkon kärkipaikkaa NBA:n nelinkertaisen parhaan puolustajan Rudy Gobertin ja NBA:sta ja Euroliigasta kootun veteraani- ja nuorisojaostonsa johdolla.