Susi All Star Cup -tapahtumaan kutsuttu nuoria lupauksia

9.11.2018 09:21 Suomen Koripalloliitto on kutsunut nuoria koripallolupauksia Susi All Star Cup -tapahtumaan Kisakallion Susi Training Centeriin 29.11.-2.12. Kutsutut ovat syntyneet joko vuonna 2004 tai myöhemmin.

Susi All Star Cup -tapahtumaan kutsutut tytöt

1 Aarnisalo Elina Tapiolan Honka / HBA

2 Aarrejoki Annika HoNsU

3 Ahola Emma Helmi Basket

4 Aktan Auroora Tapiolan Honka

5 Borodulin Tessa Peli-Karhut

6 Erlund Sofie Helsingin NMKY

7 Eronen Aada Kataja

8 Hakkarainen Lilli Peli-Karhut

9 Hellstén Fiia Feeniks Basket

10 Helskyaho Aino Vilpas

11 Huuskonen Siiri Vilpas

12 Höysniemi Lumi LePy

13 Jokinen Siiri Tampereen Pyrintö

14 Julkunen Monna Helsingin NMKY

15 Jussila Ilona LePy

16 Järvinen Aada Feeniks Basket

17 Korpijärvi Iida BC Nokia

18 Kotkaslahti Siiri Helsingin NMKY

19 Kuusela Moona Helsingin NMKY

20 Lohko Peppi SBG

21 Luumi Lotta YMCA Heinola

22 Merivirta Edit Peli-Karhut

23 Mäkelä Essi LePy

24 Mäkinen Elvira Helsingin NMKY

25 Määttänen Marianne Tapiolan Honka / HBA

26 Niininen Petriina BC Nokia

27 Niskanen Viivi BC Nokia

28 Nurminen Mette Peli-Karhut

29 Nurminen Anni Tampereen Pyrintö

30 Paananen Pinja Huima

31 Parikka Sohvi JäNMKY

32 Pihlajamäki Enni BC Nokia

33 Reinikka Tilda TuRi

34 Savioja Verna YMCA Heinola

35 Sipponen Noora Tapiolan Honka

36 Sussmann Ella Tapiolan Honka

37 Säteri Sara Feeniks Basket

38 Takala Olivia Helsingin NMKY

39 Tanhuanpää Katariina LePy

40 Toppari Aurora LePy

41 Tuomi Senja Tapiolan Honka

42 Tuomi Wilma Helsingin NMKY / HBA

43 Tuukkanen Aada Helmi Basket

44 Tuukkanen Tytti BC Nokia

45 Ulander Venla Tapiolan Honka

46 Vallila Riina Helsingin NMKY

47 Vertio Pinja Tapiolan Honka

48 Viitanen Mila Tampereen Pyrintö

49 Williams Kenisha Tampereen Pyrintö

50 Välimaa Anna Helsingin NMKY


Susi All Star Cup -tapahtumaan kutsutut pojat

1 Brunou Myrsky TuNMKY
2 Chime Eric Malmin Superkoris
3 Harju Eetu UU-Korihait
4 Heiskanen Valtteri WB-Pantterit
5 Hiltunen Elo EBT

6 Härsilä tuukka Lapuan Korikobrat

7 Jaatinen Rasmus EBT

8 Johansson Sebastian Keravan Kori-80

9 Jokela Topias Tapiolan Honka
10 Jokinen Kalle BC Nokia
11 Juppo Luca EBT

12 Kallström Daniel Tapiolan Honka

13 Kanden Oliver Loimaan Korikonkarit

14 Karpin Ilya Ura Basket
15 Ketamo Lauri BC Sisu

16 Kivimäki Nestori Karkkilan urheilijat

17 Kjellman William PuHu
18 Knuutila Anton Ura Basket
19 Korhonen Riku Tapiolan Honka
20 Kosonen Hugo HoNsU

21 Kuismin Eemeli Joensuun Kataja

22 Kuivalainen Kalle Joensuun Kataja

23 Kumpulainen Arttu Hyvinkään Ponteva

24 Kuukka Tuomas Tapiolan Honka

25 Lanki Matias KTP
26 Lehto Lauri Tapiolan Honka

27 Lehtonen Aapo Äänekosken Huima

28 Madzou Brunel Tampereen Pyrintö

29 Marjasvaara Nooa Tapiolan Honka

30 Muhonen Erik Tapiolan Honka

31 Muhonen Joni Karkkilan urheilijat

32 Mussalo Jasper KTP
33 Mäkinen Akseli Sykki/HBA
34 Mäkipää Leo Helsingin NMKY/HBA
35 Märsynaho Matias Onmky
36 Määttänen Kalle Salon Vilpas
37 Neuvonen Konsta KTP
38 Niemelä Kasperi EBT
39 Nokkanen Aleksi WB-Pantterit
40 Nordberg Leo MuKi/HBA
41 Nordell Leon HoNsU
42 Nurminen Aapeli Karhu Basket

43 Onduso Roni Tampereen Pyrintö

44 Valajärvi Oskari Hyvinkään Ponteva

45 Palola Mauno UU-Korihait
46 Pelkonen Olli Tapiolan Honka
47 Piipari Noah MuKi

48 Raekivi Rasmus Helsingin NMKY/HBA

49 Rantapaju Daniel TuNMKY

50 Reponen Elias Namika Lappeenranta

51 Räty Robin Lieto-Koris

52 Räväsmäki Aleksi Pälkäneen Luja-Lukko

53 Rönni Topi Pälkäneen Luja-Lukko

54 Salmi Juuso Äänekosken Huima

55 Sauramo Elias BC Nokia

56 Savo Jussa Loimaan Korikonkarit

57 Spahiu Fati WB-Pantterit

58 Stock Petrus Lahti Basketball Juniorit

59 Tuovila Roope Tapiolan Honka
60 Ugusuk Morris KTP

61 Utriainen Elias Lahti Basketball Juniorit

62 Wahlstrand Hyvönen Hannes Motala Basket

63 Valkama Viljami Onmky
64 Valtonen Mikael MuKi

65 Ward Oliver Lahti Basketball Juniorit

66 Vartiainen Viljami Tapiolan Honka

67 Virtamäki Mio Ymca Heinola
68 Välimäki Tuomas BC Nokia

69 Yalaho Eemeli Säynätsalon Riento

Asiat

 
5.11.2018 10:31 NCAA

Naisten NCAA-kausi käynnistyy – mukana huimat 32 suomalaisnaista

Yhdysvaltojen yliopistokoripallosarja NCAA pyörähtää käyntiin Suomen aikaan tiistain ja keskiviikon välisenä yönä. Suomalaisedustus rapakon takana on jälleen vahva ja pelikentillä nähdään muun muassa viime kaudella vakuuttavia otteita esittänyt Elina Koskimies sekä tulokaskautensa aloittava huippulupaus Lotta-Maj Lahtinen.

5.11.2018 07:31 NCAA

Miesten NCAA:n ykkösdivisioonassa nähdään yksitoista suomalaislupausta

Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:n kausi 2018/19 käynnistyy tiistain ja keskiviikon välisenä yönä. Suomella on jälleen kerran vahva edustus Atlantin takana, kun yksitoista suomalaislupausta pelaa NCAA:n ykkösdivisioonassa.

27.9.2018 17:15 Sudenpennut

Mukaan valmennus- ja tukitehtäviin Sudenpolulle?

Suomen Koripalloliitto hakee asiantuntevia osaajia nuorten maajoukkueisiin. Haku koskee niin valmentaja- kuin tukitehtäviä.

19.9.2018 13:46 Sudenpennut

Susi All Star -leirille kutsuttu pelaajia

Suomen Koripalloliitto on kutsunut vuonna 2004 tai myöhemmin syntyneitä tyttöjä ja poikia Susi All Star -leireille, jotka pidetään Kisakallion Susi Training Centerissä 25.-28.10.2018.

16.9.2018 16:19 Sudenpennut

Suomen MU16 II -maajoukkueelle jatkoaikavoitto Maccabi Tel Avivista

Suomen MU16 II -maajoukkue sijoittui viidenneksi Barcelonassa pelatussa kansainvälisessä turnauksessa, kun päätöspäivän varhaisottelussa Sudenpennut päihitti Maccabi Tel Avivin 74-70 (36-36, 65-65).

15.9.2018 19:25 Sudenpennut

Real Madrid liian iso pala purtavaksi Suomen MU16 II -maajoukkueelle

Viikonlopun aikana Barcelonassa kovatasoiseen turnaukseen osallistuva Suomen MU16 II-maajoukkue hävisi selkeästi Real Madridille 86-40 (43-21).

14.9.2018 21:13 Sudenpennut

Suomen MU16 II -maajoukkueelle tappio turnausavauksessa Espanjassa

Viikonlopun aikana Barcelonassa pelattavaan turnaukseen osallistuva Suomen MU16 II -maajoukkue hävisi ensimmäisessä ottelussaan CB Sant Josep Badalonalle 69-67 (36-32).

4.9.2018 09:54 Koripalloliitto tiedottaa

Susijengin ja PostNordin yhteistyö jatkuu – We deliver -rahasto tukemaan vähävaraisten perheiden korisharrastusta

Vuodesta 2016 Susijengin pääyhteistyökumppanina toiminut PostNord on jatkossakin näkyvästi mukana koko susiperheen polulla.

30.8.2018 14:53 Sudenpennut

Sudenpennuilla takana vilkas viisien EM-kisojen maajoukkuekesä: ”Nousu on todella iso juttu”

Suomen nuorisomaajoukkueiden maajoukkuekesä päättyi viime viikonloppuna, kun 16-vuotiaat tytöt nousivat A-divisioonaan pronssimitalin myötä. Suomen nuorisomaajoukkueiden kesän otteita kommentoivat Susiladiesin ja Susijengin päävalmentajat Pekka Salminen ja Henrik Dettmann.

25.8.2018 22:00 Sudenpennut

16-vuotiaat tytöt höykyttivät Valko-Venäjää pronssiottelussa, Sudenpennut A-divisioonaan

16-vuotiaiden tyttöjen B-divisioonan EM-kisojen pronssiottelussa Suomi vei olan takaa Valko-Venäjää 86-52 (40-34) ja sementoivat paikkansa A-divisioonan EM-kisoihin ensi kesäksi.

24.8.2018 22:18 Sudenpennut

Kreikka vei selkeästi, Suomen 16-vuotiaat tytöt pronssiotteluun

16-vuotiaiden tyttöjen B-divisioonan EM-kisoissa Suomi hävisi välieräottelussa Kreikalle 80-44 (38-21). Suomi pelaa huomenna turnauksen päätösottelussa sekä pronssimitalista että noususta A-divisioonaan.

23.8.2018 19:26 Sudenpennut

Romania kaatui roimasti, Suomen 16-vuotiaat tytöt mitalipeleihin

16-vuotiaiden tyttöjen B-divisioonan EM-kisoissa Suomi tulee pelaamaan mitaleista, kun Sudenpennut pilkkoi Romanian puolivälierissä 77-54 (44-29).

21.8.2018 23:34 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaat tytöt lohkovoittoon Ukraina-löylytyksen myötä

16-vuotiaiden tyttöjen B-divisioonan EM-kisojen alkulohkon päätösottelussaan Suomi varmisti lohkovoiton voittamattomina, kun Sudenpennut juoksi Ukrainan kumoon 35-77 (18-38).

20.8.2018 20:44 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaat tytöt kestivät Valko-Venäjän paineen

Suomen 16-vuotiaat tytöt jatkavat voittamattomina B-divisioonan EM-kisoissa, kun alkulohkon toiseksi viimeisessä ottelussa Sudenpennut päihitti jännitysnäytelmän päätteeksi Valko-Venäjän 77-74 (35-29).

17.8.2018 22:19 Sudenpennut

Molemmat 16-vuotiaista Sudenpennuista voittoon EM-kisoissa

Sekä Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen että poikien maajoukkueet ylsivät voittoihin B-divisioonan EM-kisoissa.

16.8.2018 22:54 Sudenpennut

16-vuotiaat tytöt aloittivat EM-kisansa ryminällä

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen B-divisioonan EM-kisojen aloituspeli oli murskajainen, kun Sudenpennut löylytti Albaniaa 43-139 (31-68). 16-vuotiaat pojat taas hävisivät Ukrainalle.

16.8.2018 08:44 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen EM-kisat käyntiin tänään

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen B-divisioonan EM-kisat pyörähtävät käyntiin tänään torstaina 16.8. Montenegrossa. Avausottelussaan Sudenpennut saa vastaansa Albanian kello 20:30.

15.8.2018 10:52 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier ja Thomas Exaucia Basketball Without Borders -leirille

Suomi-koriksen tulevaisuuden nimiin lukeutuvat HBA-Märskyn Awak Kuier ja Thomas Exaucia edustavat Suomea NBA:n ja FIBA:n järjestämällä Euroopan Basketball Without Borders -leirillä Serbian Belgradissa 15.-18. elokuuta.

15.8.2018 01:20 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaat pojat pistivät Puolan tiukoille

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue hävisi B-divisioonan EM-kisojen alkulohkonsa viimeisen ottelun Puolalle 71-77 (35-37).

13.8.2018 23:31 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaat pojat puolustivat Kyproksen kumoon

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue nappasi toisen voittonsa B-divisioonan EM-kisoissa, kun Sudenpennut päihitti Kyproksen 63-37 (27-17).

Näytä lisää vastaavia