Susi All Stars -pelaajat kutsuttu leireille ympäri Suomen

13.5.2022 09:22 Kesäkuussa joukko 2008-2009 syntyneitä nuoria koripalloilijoita aloittaa taipaleensa Sudenpolulla, kun tyttöjen ja poikien Susi All Stars -pelaajat on kutsuttu leireille ympäri Suomen. Kesäkuussa alkavat Susi All Stars -leiritykset jakaantuvat tytöissä ja pojissa kuudelle paikkakunnalle.

Edellisvuosiin verrattuna myös tyttöjen Susi All Stars on tuotu lähemmäksi seuroja, kun kaksi ensimmäistä leiriä järjestetään ”kotipaikkakunnalla”. Kahden edelliskesän positiiviset kokemukset formaatista poikien puolelta puolsivat tätä päätöstä.

Pelaajavalinnat pohjautuvat seuravalmentajien tekemiin seurakohtaisiin ehdotuksiin ja ranking-listauksiin.

Susiladies- ja Susijengi-pelaajien mukaan nimetyistä leiriryhmistä kootaan joukkueet, jotka mittelevät toisiaan vastaan marraskuussa pelattavassa Susi All Stars Cupissa.

  • Kevään aikaisemmasta uutisesta poiketen tyttöjen Kisakalliossa pidettävät KUIER- ja PELANDER-kakkosleirit järjestetään elokuussa 8.-9.8.2022.
  • Poikien MADSEN-leiri järjestetään muista leireistä poikkeavassa ajankohdassa 18.-19.6.2022.
  • Tyttöjen LAHTINEN-leiri järjestetään Nokian sijaan Tampereella, Pyynikillä.
  • Tyttöjen HOLOPAINEN-leiri on siirtynyt Vantaalta Helsinkiin, Urhea-halliin
  • Poikien MARKKANEN-leiri on siirtynyt Jyväskylästä Säynätsaloon.

Tyttöjen Susi All Stars -pelaajat

KOSKIMIES-leiri, Helsinki 11.-12.6.2022

Grön Emilia Honka
Honka Nella HyPo
Honkanen Ida HNMKY
Jäppinen Lilja Sykki
Kärki Olivia Sykki
Lepistö Nella ONMKY
Lilius Iina Topo
Luttunen Siiri ONMKY
Nyström Lilja TiKS
Pasanen Mona LaBa
Peter Michelle TiKS
Petänen Moona Topo
Riihijärvi Ida Honka
Riska Olivia HNMKY
Rämö Saara Helmi basket
Saarela Kaisa Honka
Saarikoski Nea TiKS
Salovaara Kerttu Helmi basket
Savioja Aamu LaBa
Siltakoski Juulia ONMKY
Suvanto Helli HyPo
Teivaanmäki Linnea HyPo
Tikkanen Miina ONMKY
Tikkanen Aisla HyPo
Westling Kira HNMKY
  • Päävalmentaja Santeri Savolainen

KUIER-leiri, Kisakallio 12.-13.6.2022

Aho Isla EBT
Deng Achieng Vaasan Salama
Helasuo Emilia Puhu
Hirvensalo Olivia Vilpas
Holmberg Hanna LePy
Immonen Isla Puhu
Jokilahti Henriikka Puhu
Järvenpää Meea Rauma basket
Kilpinen Kiira Feeniks
Korpela Lilli Feeniks
Koskela Elli TuRi
Kurka Sara Ura basket
Lilja Magdaleena Lou basket
Lilja Minttu-Maria Lou basket
Lujasmaa Leona Vilpas
Machol Aluel Vaasan Salama
Mustalampi Hilma Rauma basket
Nanje Veronika LePy
Pasanen Vilja Vilpas
Rinne Adiisa EBT
Seestie Emma-Maija Feeniks
Tauriainen Eva TuRi
Thande Bernice EBT
Vartia Lotta WB
Zubareva Agnia Vaasan Salama
  • Päävalmentaja Tero Kaseva

PELANDER-leiri, Kisakallio 12.-13.6.2022

Ali-Izotou Brida Helmi basket
Haaga Cilla EBT
Haggui Jemina TuRi
Hietala Helmi Korikobrat
Hiltunen Helmi EBT
Huitti Viivi ToPoLa
Hämäläinen Emma ToPoLa
Korhonen Aino Pyrintö
Lalla Iida Korihait
Leander Aava Pyrintö
Litja Minttu Feeniks
Moberg Ellen EBT
Mäkynen Hilla Vilpas
Nikkilä Alina Pyrintö
Odhiambo Cidalia Vilpas
Reunanen Iida Pyrintö
Riippi Nea Feeniks
Ruotsalainen Emmi Helmi basket
Sarametsä Fiina Korihait
Simula Maija EBT
Tunturi Kerttu TuRi
Uusikukka Taimi Helmi basket
Virtanen Amanda Vilpas
Witka Meea Feeniks
  • Päävalmentaja Aleksi Iltanen

LEHTORANTA-leiri, Kotka 11.-12.6.2022

Antila Jenna PeKa
Autio Vilma PeKa
Bajrovic Elma PeKa
Brofeldt Alina Kouvot
Hanski Noona Catz
Hyvärinen Tilda Catz
Kilpeläinen Alessia Honka
Kronvall Stella Tarmo
Kykkänen Vilja Catz
Latvala Elli Helmi basket
Laurila Iisa Tarmo
Laurila Milana Tarmo
Lindeberg Mikaela Honka
Luts Sabina Tarmo
Moisseev Vivian Helmi basket
Ovaska Veera LaBa
Paakkari Peppi PeKa
Paakkinen Eerika LaBa
Potrykus Adele Koripallohokki
Ruoti Jinna LaBa
Savia Neela PeKa
Savolainen Tilda LaBa
Viljakainen Isabella Honka
Willo Matilda Helmi basket
  • Päävalmentaja Risto-Matti Rousku

LAHTINEN-leiri, Tampere 11.-12.6.2022

Ahvenlampi Venla SäyRi
Aivio Aada LU
Arvela Lotta BC Nokia
Honkonen Maija BC Nokia
Jämsén Juuli LU
Kankaanpää Seela RaPy
Koskiniemi Sara LU
Kovanen Pihla LU
Kovanen Emmi Säyri
Lairio Helmi Säyri
Lampinen Lila HoNSu
Lehtonen Vilma HoNSu
Lehtonen Olivia RaPy
Mattila Inka Pyrintö
Mattila Martta PäLuLu
Metsätähti Peppiina LU
Minkkinen Jenna PäLuLu
Pahankala Helmi HoNSu
Raivio Taimi PäLuLu
Riihelä Elli BC Nokia
Särkkä Ilona HoNSu
Toljamo Senni Pyrintö
Touray Adama Pyrintö
Tuhola Sonja PäLuLu
Yli-Fossi Elina Pyrintö
  • Päävalmentaja Kari Luontila

HOLOPAINEN, Helsinki 11.-12.6.2022

Anttila Emma Topo
Hänninen Nelli Huima
Igwe Sofia Lepy
Jägerhorn Melinda ToPoLa
Kaario Elsa KorsKu
Kokkonen Saara HNMKY
Laiho Iiris Huima
Lassila Emma ToPoLa
Lemminkäinen Lisa HNMKY
Mainio Matilda Beat Basket
Mäntynen Saana Puhu
Parviainen Elli Topo
Pulkkinen Lotta Topo
Rissanen Anna Honka
Rokolampi Saana TaKu
Selin Nelli HNMKY
Siebenberg Bettina Puhu
Suokas Matilda KorsKu
Tammilehto Olivia Puhu
Tamminen Pinja KorsKu
Timonen Silja Lepy
Tuhkanen Olasade Lepy
Tyni Milla TaKu
Tyynilä Lotta Honka
Xiang Queenie Honka
  • Päävalmentaja Sami Saarikoski

Poikien Susi All Stars -pelaajat

HUFF-leiri, Helsinki 11.-12.6.2022

Basu Lucas Tapiolan Honka
Imoro Abdulrahman Sykki
Kantero Otto ToPo
Khalid Macaad Helsingin NMKY
Kiviharju Tuukka KTP
Klingberg Vertti KTP
Korpijärvi Seve Korihait
Kujala Lukas Hyvinkään Ponteva
Lehtola William Espoo Basket Team
Leino Eemeli Salon Vilpas
Lind Elias WB-Pantterit
Lokki Touko Sykki
Meri Valtteri Rekolan Urheilijat
Musa Jon Tapiolan Honka
Nsiamundele Ezechiel Pakilan Visa
Nyman Felix Tapiolan Honka
Oikarinen Eino Sykki
Omandam Carl WB-Pantterit
Roos Kevin PuHu Juniorit
Signus Thomas Keravan Kori 80
Stude Bruno PuHu Juniorit
Toivonen Oskari Salon Vilpas
Virvelä Tuomas Rekolan Urheilijat
Äikiä Eemeli Salon Vilpas
  • Päävalmentaja Eero Levä

KOPONEN-leiri, Espoo 11.-12.6.2022

Barrett Ruben Isojoenrannan Sisu
Gitonga Oliver PuHu Juniorit
Gustafsson Eero MaSu Basket
Isotalo Samuel Tapiolan Honka
Khan Emal PuHu Juniorit
Korhonen Tomas Rauma Basket
Koskela Alex Espoo Basket Team
Kyyrä Luukas Arska-Basket
Lahti Jurmo Turun NMKY
Laitinen Olli PuHu Juniorit
Rentola Leo Ura Basket
Lindfors Roni MaSu Basket
Miskala Sami Mesuca Basket
Niemi Elias Tapiolan Honka
Niemi Eerik Turun NMKY
Oivanen Aatos Ura Basket
Puurunen Klaus Helsingin NMKY
Raitasalo Ilmari ToPo
Reino Saivosalmi Ura Basket
Ryynänen Robin Isojoenrannan Sisu
Sakala Sisu LoU Basket
Salminen Samuel Helsingin NMKY
Salo Joni Arska-Basket
Tamminen Eemil Rauma Basket
  • Päävalmentaja Turo Lehtonen

KOIVISTO-leiri, Vantaa 11.-12.6.2022

Ansamaa Niklas Helsingin NMKY
Clewer Neo MaSu Basket
Hietaranta Juha LePy
Hiltunen Taavi MaSu Basket
Hyrynen Aaron WB-Pantterit
Järvi Henri Espoo Basket Team
Kalinainen Matias PuHu Juniorit
Kukkonen Kaius ToPo
Laajasalo Paavali Helsingin NMKY
Lehteinen Tiitus WB-Pantterit
Lehtovirta Jaakko LePy
Lepistö Nikolas YMCA Oulu
Pavlovic Andrej PuHu Juniorit
Raitanen Hermanni Tapiolan Honka
Ruosteenoja Joachim MaSu Basket
Saarinen Lauri Espoo Basket Team
Saarinen Okko LePy
Santos Peter Turun NMKY
Savikko Benjamin WB-Pantterit
Sellman Lasse Turun NMKY
Torro Lukas PuHu Juniorit
Törmä Valtteri Tapiolan Honka
Urpola Tuomo ToPo
Yli-Mäyry Oscar Tapiolan Honka
  • Päävalmentaja Juha Sten

MADSEN-leiri, Kouvola 18.-19.6.2022

Ahola Aaro Kouvot
Asikainen Simo Namika Lappeenranta
Grönvall Urho KTP
Himberg Reino Hyvinkään Ponteva
Ikäläinen Renne Kouvot
Kua Elsaied Koripallohokki ry
Kuivalainen Lauri Kataja Basket
Laanemägi Gregor Koripallohokki ry
Lehtonen Viljami Kouvot
Leinonen Kaarlo Namika Lappeenranta
Lintu Magnus Kouvot
Luukka Julius Lahti Basketball Juniorit
Mustapää Eemi Lahti Basketball Juniorit
Niementö Velmeri Lahti Basketball Juniorit
Passila Benjamin Hyvinkään Ponteva
Pehkonen Joel Kataja Basket
Pitkänen Alfred KTP
Pitkänen Jesper KTP
Pokela Valtteri Kataja Basket
Pokkinen Perttu Porvoon Tarmo
Rosberg Max Lahti Basketball Juniorit
Tapper Elias YMCA Oulu
Teerikangas Aleksi YMCA Oulu
Turtiainen Antti KTP Koripallo Ry
  • Päävalmentaja Jyri Lehtonen

PALMI-leiri, Tampere 11.-12.6.2022

Lahdenkauppi Eero Ura Basket
Enbacka Oliver Mesuca Basket
Enbacka Oskar Mesuca Basket
Granström Benjamin Ura Basket
Heino Amos Ura Basket
Hopkins Terell Loimaan Korikonkarit
Hämäläinen Onni BC Nokia
Juurikainen Joona Raholan Pyrkivä
Järvinen Simo BC Nokia
Kurki Aleksi YMCA Tampere KU
Laine Pyry Mesuca Basket
Lilleberg Benjamin Tampereen Pyrintö
Malm Luka YMCA Tampere KU
Mäenpää Johannes Arska-Basket
Palo Nemo Loimaan Korikonkarit
Puuska Justus Tampereen Pyrintö
Rämö Pepe Loimaan Korikonkarit
Seppenen Nikolas Tampereen Pyrintö
Simons Ewan Vaasan Salama
Surzhko Vladyslav Feeniks Basket
Talvitie Niilo Tampereen Pyrintö
Viitanen Valtteri Vaasan Salama
Wegelius Max Vaasan Salama
Ylivakeri Anton BC Nokia
  • Päävalmentaja Artem Khvorost

MARKKANEN-leiri, Säynätsalo 11.-12.6.2022

Filtness Sisu HoNsU
Haruna Amani YMCA Tampere KU
Haverinen Aaro MiNMKY
Hilden Jaako Raholan Pyrkivä
Honkaniemi Manu BC Nokia
Honkonen Kasperi BC Nokia
Härsilä Topias Korikobrat Lapua
Ihanainen Sasu Kokkolan NMKY
Jylkkä Lauri MiNMKY
Kananoja Urho Raholan Pyrkivä
Kankaanpää Leo Basket Savonlinna
Kohtala Kalle Karhu Basket
Kreko Nuutti Karhu Basket
Laukkanen Janne Basket Savonlinna
Leinonen Arttu Basket Savonlinna
Lonkainen Helmeri Korikobrat Lapua
Långström Toma YMCA Tampere KU
Makkonen Masi Korikobrat Lapua
Nykänen Eemeli MiNMKY
Ojala Valtteri Karhu Basket
Peltola Aarne Kokkolan NMKY
Tuovinen Niko YMCA Tampere KU
Vehabovic Haris Raholan Pyrkivä
Vorho Lukas MiNMKY
  • Päävalmentaja Tristan Fay
 
29.11.2022 10:12 Susi All Star

Susi All Star Cupin voittajiksi selviytyivät Team Lahtinen ja Team Palmi

Viikonloppuna Kisakalliossa pelatun Susi All Star Cupin voittajajoukkueiksi selviytyivät tyttöjen puolella Team Lahtinen ja poikien puolella Team Palmi. All Star -päävalmentajat Juha Oikarinen ja Jyri Lohikoski kuvailet turnausta onnistuneeksi tapahtumaksi.

24.2.2022 10:15 Susi All Star

Tyttöjen ja poikien SUSI All Stars -leirin ilmoittautuminen nyt avoinna

SUSI All Stars on Koripalloliiton maajoukkueohjelman, Suden polun, ensimmäinen askelma. Vuonna 2022 leiritykseen osallistuvat 2008-2009 syntyneet pelaajat.

16.3.2021 08:36 Susi All Star

Tyttöjen ja poikien SUSI All Stars -leirin ilmoittautuminen on avattu – seuravalmentajat ilmoittavat polulle pyrkivät pelaajat

SUSI All Stars on Koripalloliiton maajoukkueohjelman, Suden polun, ensimmäinen askelma. Tänä vuonna leiritykseen osallistuvat 2007–2008 syntyneet pelaajat. Seuravalmentajien tehtävänä on ilmoittaa Suden polulle pyrkivät pelaajansa SUSI All Star -leiritykseen 15.4. mennessä.

9.3.2020 08:42 Susi All Star

Tyttöjen ja poikien SUSI All Stars -leirin ilmoittautuminen nyt avoinna, pojat pilotoivat uutta leiritysmallia

SUSI All Stars on Koripalloliiton maajoukkueohjelman, Suden polun, ensimmäinen askelma. Tänä vuonna leiritykseen osallistuvat 2006-2007 syntyneet pelaajat. Poikien leiritys uudistuu tulevaksi kesäksi ja toimii pilottihankkeena. Poikien leirien ajankohdat ja paikat ovat tarkentuneet kesäkuun ensimmäisten leirien osalta.

24.11.2022 17:36 Susi All Star

Kisakalliossa mitellään Susi All Star Cupin voitosta viikonloppuna

Sudenpentujen maajoukkuepolun ensimmäinen vaihe, Susi All Stars, huipentuu tänä viikonloppuna Kisakallion Susi Training Centerissä, kun 2008- ja 2009-syntyneiden ikäluokat tytöissä ja pojissa mittelevät Susi All Star Cupin pokaaleista.

3.11.2022 10:05 Susi All Star

Susi All Star Cup -pelaajat valittu marraskuun lopulle Kisakallioon

Suomen Koripalloliitto on kutsunut pelaajat tyttöjen ja poikien Susi All Star Cup -leirille, joka pidetään Kisakallion Susi Training Centerissä 24.-27.11.2022.

27.8.2022 20:50 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue säilytti A-divisioonapaikkansa EM-kisoissa – Saksa kaatui puolustamalla

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue sijoittui 13. A-divisioonan EM-kisoissa, kun Sudenpennut puolusti Saksan kumoon kisojen viimeisessä ottelussaan 40-51 (22-32). Suomen sijoitus tarkoittaa, että Sudenpennut säilytti paikkansa A-divisioonassa.

26.8.2022 23:20 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue voittoon Tanskasta – Sudenpennut taistelee huomenna A-divisioonasta säilymisestä

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue voitti A-divisioonan EM-kisoissa Tanskan 47-64 (23-27) ja pelaa täten huomenna 13-14 Saksaa vastaan. Ottelun voittaja säilyttää paikkansa A-divisioonassa myös ensi kesänä.

24.8.2022 21:17 Sudenpennut

Latvia hyvin niukasti Suomea parempi 16-vuotiaiden tyttöjen EM-kisoissa – Sudenpennut jatkaa taistelua A-divisioonapaikan säilyttämisestä

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue kärsi niukan 61-64 (29-34) -tappion Latvialle A-divisioonan EM-kisojen kolmanneksi viimeisessä ottelussa. Tappio tarkoittaa, että Suomi pelaa sijoista 13-16. Kolme kisojen viimeiseksi sijoittunutta putoavat ensi kesäksi B-divisioonaan.

23.8.2022 22:19 Sudenpennut

Espanja jatkoi voittokulkuaan Suomen kustannuksella 16-vuotiaiden tyttöjen EM-kisoissa

16-vuotiaiden tyttöjen A-divisioonan EM-kisoissa suurinumeroisesti jokaisen ottelunsa voittanut Espanja oli selkeästi Suomea parempi 90-49 (41-28). Espanja jatkoi täten kahdeksan parhaan joukkoon, Sudenpennut taas pelaa sijoista 9-16.

21.8.2022 22:20 Sudenpennut

Unkari liikaa Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueelle EM-kisoissa

16-vuotiaiden tyttöjen A-divisioonan EM-kisojen alkulohkon viimeisessä ottelussa Suomi joutui toteamaan Unkarin paremmakseen loppunumeroin 37-64 (21-39). Suomella on huomenna välipäivä, jonka jälkeen edessä on Round of 16.

20.8.2022 23:01 Sudenpennut

Sudenpentujen puolustus ei riittänyt Saksaa vastaan 16-vuotiaiden poikien B-divisioonan EM-kisojen loppuottelussa

Bulgarian Sofiassa pelatut 16-vuotiaiden poikien B-divisioonan EM-kisat päättyivät Saksan voittoon, kun finaaleissa saksalaiset voittivat Suomen 100-72 (51-37). Sudenpentujen Olavi Suutela valittiin turnauksen All Star -viisikkoon.

19.8.2022 23:21 Sudenpennut

A-divisioonaan! Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue kaatoi Bulgarian ja eteni B-divisioonan EM-kisojen loppuotteluun

Bulgarian Sofiassa pidettävissä B-divisioonan EM-kisoissa Suomi varmisti nousun A-divisioonaan ensi kesäksi, kun Sudenpennut päihitti kisaisäntä Bulgarian 76-81 (40-44). Suomi pelaa täten B-divisioonan loppuottelussa Saksaa vastaan lauantaina klo 20:30 Suomen aikaa.

19.8.2022 22:57 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen kiri Italiaa vastaan jäi vajaaksi EM-kisojen avausottelussa

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue kärsi tappion A-divisioonan EM-kisojen avausottelussaan, kun Italia kykeni pitämään ensimmäisellä puoliajalla kerätyn johtoasemansa loppusummeriin asti. Suomi hävisi Portugalin Matosinhosissa pelatussa ottelussa niukasti 50-56 (19-31).

18.8.2022 22:42 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue kiri 10 pisteen päästä voittoon Bosnia-Hertsegovinaa vastaan EM-kisojen puolivälierissä

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue nousi 10 pisteen takaa voittoon B-divisioonan EM-kisoissa Bulgarian Sofiassa, kun Sudenpennut päihitti Bosnia-Hertsegovinan 65-75 (39-35). Suomi saa välierissä huomenna vastaan isäntäjoukkue Bulgarian.

18.8.2022 10:52 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen A-divisioonan EM-kisat käynnistyvät Portugalissa perjantaina

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue aloittaa A-divisioonan EM-kisansa perjantain myöhäisottelussa Italiaa vastaan. Portugalin Matosinhosissa järjestettävissä EM-kisoissa Sudenpentujen kanssa samassa alkulohkossa ovat Italian lisäksi Kroatia ja Unkari.

16.8.2022 20:26 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkueelle selkeänumeroinen voitto Irlannista EM-kisojen alkulohkon päätösottelussa

Sofian Bulgariassa pelattavissa 16-vuotiaiden poikien B-divisioonan EM-kisoissa Suomi voitti alkulohkonsa päätösottelussa Irlannin 79-40 (37-24). Sudenpennut oli varmistanut jo eilen alkulohkonsa kakkossijan ja paikkansa kahdeksan parhaan joukossa.

15.8.2022 22:12 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiailta pojilta ehjä esitys Slovakiaa vastaan – EM-alkulohkon kakkossija varmistui

16-vuotiaiden poikien B-divisioonan EM-kisoissa Suomi varmisti paikkansa kahdeksan parhaan joukossa, kun Sudenpennut kaatoi Slovakian 43-81 (23-53). Voitolla Suomi sementoi D-lohkon kakkossijan, vaikka jäljellä on vielä yksi alkulohko-ottelu.

14.8.2022 21:59 Sudenpennut

Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue voitti Puolan ja sijoittui seitsemänneksi EM-kisoissa

Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen taival A-divisioonan EM-kisoissa Kreikan Iraklionissa sai voitokkaan päätöksen, kun Sudenpennut voitti Puolan 71-57 (39-34). Suomi sijoittui täten seitsemänneksi, joka on historiallinen sijoitus nykyisessä EM-kisaformaatissa.

13.8.2022 21:00 Sudenpennut

Italia vei MM-kisapaikan Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen nenän edestä

Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue hävisi A-divisioonan EM-kisojen toiseksi viimeisessä ottelussaan Italialle loppunumeroin 61-75 (31-37). Suomi pelaa täten huomenna sijoista 7-8 ja vastaan tulee Puola.

Näytä lisää vastaavia