Susijengi suuntaa Jyväskylään – edessä kenraaliharjoitus ennen MM-karsintoja ja EM-kisoja

16.8.2022 12:21 Susijengillä on tällä viikolla edessään enää kenraaliharjoitus ennen loppukesän ja alkusyksyn MM-karsintoja ja EM-kisoja. Joukkue matkustaa tiistaina Jyväskylään kohtaamaan Ukrainan paikallisella LähiTapiola Areenalla. Torstain ottelu on Suomen miesten maajoukkueen ensimmäinen maaottelu Jyväskylässä 34 vuoteen.

Susijengi ottaa tänään suunnakseen Jyväskylän. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.

Susijengi käynnisti loppukesän koitoksensa tasaamalla maaottelut Belgiaa vastaan Tampereella, jonka jälkeen arvokisojen kestomenestyjä Liettua vei kahdesti voiton Susijengiä vastaan kotikentällään.

Jyväskylässä Susijengiä vastaan käyvä Ukraina päätyi vuoden 2017 EM-kisoissa 15. sijalle. Arvokisoissa joukkueet kohtasivat vuoden 2014 Bilbaon MM-alkulohkossa ottelussa, jossa Susijengi vei voiton.

- On ehdottomasti tärkeää, että saamme Ukrainan tasoisen, erinomaisen eurooppalaisen joukkueen vastaamme vielä ennen MM-karsinta- ja EM-kisakoitoksia. Lisäksi vallitsevassa maailmantilanteessa on suuri ylpeydenaihe, että Ukraina on valinnut leirityspaikakseen ennen MM-karsintoja ja EM-kisoja juuri Suomen, Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi muotoilee.

Jyväskylän LähiTapiola Areenalle on myyty tähän mennessä noin 4200 lippua. Jäljellä olevista noin viidestäsadasta lipusta valtaosa on seisomapaikkoja.

- Ilo kuulla, että Susijengi ja tietysti Laurin (Markkanen) esiintyminen kotikaupungissaan kiinnostavat jyväskyläläisiä. Mikäs sen parempaa kuin pelata täydessä hallissa ja kuudennen pelaajan tukemana, kiittelee Tuovi.

Susijengi matkustaa Jyväskylään kuudentoista pelaajan voimin. Liettuassa esiintyneen neljäntoista pelaajan lisäksi matkassa ovat mukana veteraani Sasu Salin, Jyväskylän ”oma poika” Lauri Markkanen sekä 18-vuotiaiden poikien EM-kisoista palannut Miro Little.

Susijengi Jyväskylässä 16.-18.8.2022

#

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura

1

Miro LITTLE

195

2004

Sunrise Christian HS (USA)

7

Shawn HUFF

198

1984

free agent

9

Sasu SALIN

191

1991

Lenovo Tenerife (ESP)

11

Petteri KOPONEN

194

1988

free agent

13

Olivier NKAMHOUA

203

2000

Tennessee (NCAA)

14

Henri KANTONEN

198

1997

Karhubasket, Kauhajoki

16

Perttu BLOMGREN

195

2001

Vilpas Vikings, Salo

18

Mikael JANTUNEN

205

2000

Basket Treviso (ITA)

19

Elias VALTONEN

200

1999

Basquet Manresa (ESP)

20

Alexander MADSEN

208

1995

AEK Ateena (GRE)

21

Edon MAXHUNI

188

1998

free agent

23

Lauri MARKKANEN

213

1997

Cleveland Cavaliers (NBA)

29

Hannes PÖLLÄ

211

1998

Kouvot, Kouvola

35

Ilari SEPPÄLÄ

188

1993

Saint-Chamond (FRA)

41

Topias PALMI

196

1994

free agent

44

Remu RAITANEN

206

1997

KTP-Basket, Kotka

  • Päävalmentaja Lassi TUOVI
  • Valmentaja Mikko LARKAS
  • Valmentaja Hanno MÖTTÖLÄ
  • Valmentaja Teemu RANNIKKO
  • Valmentaja Jussi HIRVONEN
  • Valmentaja Kim FORSBLOM
 
16.9.2025 09:01 Susijengi

Daniel Dolenc mestaruusjahtiin Bosniassa

Viime vuosina kansainvälistä kokemusta mm. Itävallan, Romanian, Liettuan ja Ranskan sarjoista hakenut Espoo Basket Teamin kasvatti Daniel Dolenc, 205 cm ja 32 vuotta, siirtyy seuraavaksi Bosnia & Hertsegovinaan. Dolencin uusi seura on perinteikäs HKK Siroki, joka on voittanut historiansa aikana kymmenen Bosnian kansallista mestaruutta ja kahdeksan Bosnian cupin mestaruutta.

15.9.2025 10:53 Susijengi

Lauri Markkanen EM-kisojen kakkostähdistöviisikkoon, Miikka Muuriselle Rising Star -palkinto

EM-mitalipeleihin edenneestä Susijengistä peräti kaksi pelaajaa palkittiin ansioistaan kisojen päätteeksi. Susijengin ykköstykki Lauri Markkanen nimettiin EM-turnauksen kakkostähdistöviisikkoon, kun taas 18-vuotias Miikka Muurinen vei nimiinsä ensimmäistä kertaa myönnettävän Rising Star -palkinnon.

14.9.2025 20:32 Susijengi

Susijengin häkellyttävä loppukiri jäi palkinnotta – Kreikka juhlisti EM-pronssimitalia, Susijengi historiallisesti neljäs

Susijengin EM-kisat huipentuivat pronssiotteluun Riikassa, jossa Kreikka juhli pronssimitalia loppulukemin 92-89 (48-34). Kreikka ehti johtaa ottelua jo 17 pistettä päätösneljänneksellä, mutta Susijengi nousi sisukkaasti vielä heittämään voitosta aivan loppumetreillä.

14.9.2025 10:12 Susijengi

Sasu Salin pronssiottelun aamuna: ”Mennään kentälle ottamaan kaikki irti!”

Susijengin kapteeni Sasu Salin osaa kertoa viidentoista maajoukkuevuoden ja 161 miesten maaottelun kokemuksella, että tänään sunnuntaina Riian Areenalla pelataan ennenkokemattomista asioista. Salin, 34, uskoo, että Riikaan saapuneiden faniensa tuella Susijengillä on mahdollisuus päättää EM-kisat historialliseen suoritukseen.

13.9.2025 14:14 Pääjuttu

Korisliigan MVP Lassi Nikkarinen Espanjan Fuenlabradaan

Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.

13.9.2025 11:15 Susijengi

Giannis Antetokounmpo ja Kreikka Susijengin haasteena EM-pronssiottelussa

Susijengin ottelut maailman kärkijoukkueita vastaan jatkuvat sunnuntaina iltapäivällä, kun vuoden 2025 EM-kisat huipentuvat historialliseen pronssiotteluun Kreikkaa vastaan. Tulivoimaisen ja fyysisen Kreikan ylivoimaisena tähtenä kimmeltelee vuoden 2021 NBA:n mestari ja kaksinkertainen NBA:n MVP, Giannis Antetokounmpo.

13.9.2025 10:35 Susijengi

Jacob Grandison siirtyy Ranskan pääsarjaan

Jo neljättä vuottaan Susijengissä pelaava, EM-mitalipelijoukkueen aloitusviisikkoon kohonnut Jacob Grandison, 198 cm ja 27 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Ranskan pääsarjaan viime keväänä nousseen Boulazac Basket Dordognen kanssa.

12.9.2025 23:33 Susijengi

Turkki myrskysi EM-finaaliin, Kreikka Susijengin seuraksi pronssiotteluun

Tappiottomana läpi EM-turnauksen pelannut Turkki jatkoi maailmanluokan otteitaan riisumalla Kreikan täysin aseista EM-semifinaalissa matkallaan 94-68 (49-34)-voittoon. Ergin Atamanin valmentama Turkki keskittyi puolustuksessaan Kreikan supertähden Giannis Antetokounmpon riisumiseen aseista ja sai yllätysratkaisijakseen sentteri Ercan Osmanin.

12.9.2025 19:51 Susijengi

Hallitseva maailmanmestari Saksa ansaitusti finaaleihin – Susijengin EM-kisat huipentuvat pronssiotteluun

Sitkeä Susijengi pisti hanttiin hallitsevalle maailmanmestarille Saksalle EM-kisojen välierissä, mutta lopulta Saksa vei voiton 98-86 (61-47). Tappio tarkoittaa Saksan enenemistä loppuotteluihin, kun taas Suomen EM-kisat huipentuvat pronssiotteluun sunnuntaina.

12.9.2025 12:14 Susijengi

Henrik Dettmann EM-semifinaalipäivän aamuna: ”Tästä hetkestä kannattaa nauttia”

Koripalloliiton valmennuksen johtaja ja Susijengi-ilmiön isä Henrik Dettmann, 67, kuvailee perjantaisen EM-semifinaalin aamuna suomalaisen koripallon olevan ainutlaatuisessa tilanteessa. Kun Susijengin ja Saksan väliseen otteluun on enää muutama tunti aikaa, Dettmannilla on yksi kehotus suomalaisen koripallon ystäville: nauttikaa!

Näytä lisää vastaavia