28.7.2020 10:12 Päävalmentaja Henrik Dettmann on nimennyt keskiviikkona ja torstaina pelattaviin Viro-maaotteluihin yhteensä neljäntoista pelaajan vahvuisen, keski-iältään 22,3-vuotiaan ”tulevaisuuden Susijengin”. Mukana matkassa on peräti viisi miesten maaottelukastettaan odottavaa pelaajaa.

Ville Tahvanainen kuuluu Susijengin Viro-otteluihin nimettyjen pelaajien joukkoon. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
- Harjoituksissa on riittänyt vauhtia ja vaarallisia tilanteita, niin kuin nuorilta miehiltä sopii odottaakin. Voisi sanoa, että kansainvälinen pelitempo on näillä miehillä vahvasti hallussa ja kun maltetaan sen lisäksi pelata fiksusti, tulee onnistumisia ja karttuu kollektiivinen itseluottamuskin, Dettmann sanailee.
- Nyt on minuutteja ja vastuuta luvassa pelaajille, joiden A-maaottelukokemus on toistaiseksi ollut vähäisempää. Viro peittosi vastikään omassa kotiturnauksessaan Liettuan ja Latvian, joten tiedossa on aivan ensiluokkainen haaste nuorille miehillemme.
Miesten maaottelukokemuksella mitattuna Viro-maaotteluiden kokeneempaa jaostoa edustavat vuosien 2017–19 MM-karsinnoissa rutkasti vastuuta saaneet Alexander Madsen (26 A-maaottelua), Mikael Jantunen (16) ja Topias Palmi (15).
Yksinumeroisen määrän A-maaotteluita ovat puolestaan tähänastisella maajoukkueurallaan kirjanneet Elias Valtonen (6), Shawn Hopkins (6), Edon Maxhuni (5), Ville Tahvanainen (5), Andre Gustavson (4) ja Henri Kantonen (1).
Ensimmäistä A-maaottelukomennustaan Viro-otteluun nimetyistä pelaajista kärkkyvät Daniel Dolenc, Tuukka Jaakkola, Lassi Nikkarinen, Remu Raitanen ja Touko Tainamo.
Susijengi ja Viro kohtaavat ke 29.7. klo 19.00 Tapiolan urheiluhallissa ja to 30.7. klo 19.00 Lohjan Kisakallion Susi Training Centerissä. Yle TV2 televisioi molemmat ottelut.
|
# |
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura 2020–21 |
|
3 |
Lassi NIKKARINEN |
187 |
1997 |
BC Nokia |
|
8 |
Tuukka JAAKKOLA |
208 |
1999 |
Cal Poly (NCAA, USA) |
|
12 |
Touko TAINAMO |
202 |
2001 |
DME Sports Academy (HS, USA) |
|
14 |
Henri KANTONEN |
198 |
1997 |
Aix-Maurienne (FRA) |
|
17 |
Ville TAHVANAINEN |
193 |
2000 |
Bradley (NCAA, USA) |
|
18 |
Mikael JANTUNEN |
205 |
2000 |
Utah (NCAA, USA) |
|
19 |
Elias VALTONEN |
200 |
1999 |
Tigers Tübingen (GER) |
|
20 |
Alexander MADSEN |
207 |
1995 |
VEF Riga (LAT) |
|
21 |
Edon MAXHUNI |
188 |
1998 |
free agent |
|
24 |
Daniel DOLENC |
205 |
1993 |
free agent |
|
30 |
Andre GUSTAVSON |
193 |
1999 |
Richmond (NCAA, USA) |
|
32 |
Shawn HOPKINS |
195 |
1995 |
Tampereen Pyrintö |
|
35 |
Remu RAITANEN |
206 |
1997 |
free agent |
|
41 |
Topias PALMI |
195 |
1994 |
Vanoli Cremona (ITA) |
Viime kesän EM-kisoissa mitalipeleihin yltänyt Susijengi aloittaa ensi viikolla karsintansa kohti Qatarin vuoden 2027 MM-kisoja. MM-karsintaurakka käynnistyy perjantain 28.11. vierasottelulla Unkarissa ja jatkuu maanantaina 1.12. loppuunmyydyllä Espoo Metro Areenalla hallitsevaa olympiahopeamitalisti Ranskaa vastaan.
Edon Maxhuni palasi vaiherikkaan viime kauden jälkeen täksi kaudeksi takaisin Ranskaan tehdessään sopimuksen Gravelines-Dunkerquen kanssa. Maxhuni on ollut alkukaudesta joukkueensa ehdottomia avainpelaajia.
NBA:ssa Utah Jazzin ilta meni ylitöiksi, kun utahilaiset kaatoivat Chicago Bullsin kahden jatkoajan jälkeen 150-147. Lauri Markkanen oli ilmiömäisessä vireessä 47 pisteellä.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi kotikentällään Atlanta Hawksille 122-132. Lauri Markkanen oli erinomaisessa heittovireessä säkittäen 40 pistettä ja noukkien 7 levypalloa.
Hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce haki elintärkeän voiton Maccabi Tel Avivista tiistai-illan Euroliiga-kierroksella. Maccabi Tel Aviv rynnisti vahvalla hyökkäyslevypallopelillään 20 pisteen takaa johtoon Fenerbahcen kotiluolassa Istanbulissa, mutta Jantunen kunnostautui tärkeimmässä paikassa Fenerbahcea karkaamaan 84–75 (40–30) -voittoon.
Alexander Madsen teki päätöksen uudesta seurastaan EM-kisojen jälkeen suostuttuaan kreikkalaisseura Karditsan sopimustarjoukseen. Madsen on kauden edetessä ottanut isompaa roolia joukkueessa ja lähtee hyvässä vireessä tuleviin MM-karsintoihin.
Susijengi pääsee aloittamaan marras-joulukuun vaihteessa käynnistyvät MM-karsinnat loppuunmyydyssä kotiluolassaan Espoo Metro Areenalla.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
NBA:ssa Utah Jazz voitti Boston Celticsin 103-105, kun Jusuf Nurkic nosti loppulukemat 0,6 sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen säkitti 20 pistettä ja repi 9 levypalloa.
Suomalainen koripallovuosi tarjosi unohtumattomia hetkiä, ja nyt kaksi niistä tavoittelee Vuoden sykähdyttävimmän urheiluhetken titteliä Urheilugaalassa 2026. Valinta ratkaistaan yleisöäänillä, joten jos korishetket sykähdyttivät tänä vuonna, nyt on aika käydä äänestämässä!