24.12.2019 09:58 Petteri Koponen, Alex Murphy ja Edon Maxhuni avittivat joukkueensa voittoihin tehokkailla esityksillä viimeisissä peleissä ennen joulua. Jamar Wilsonilta ja Ilari Seppälältä nähtiin myös vahvat pelit Ranskassa.
Alex Murphy oli jälleen tehokkaana. (Kuva: Ville Vuorinen)
Koposen Bayern München jatkaa tappioitta Bundesliigassa joukkueen voitettua Giessenin vieraissa 82-70 (42-29). Koposen sihti oli jälleen kohdillaan hänen heitettyä pelitilanneheittonsa 5/7 ja keräten yhteensä 12 pistettä. Tilastolakanalle kertyi myös levypallo ja kolme syöttöä.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.37. | 65:79 | #GIEFCBB@KoponenPetteri ist der 5. Bayern-Spieler, der zweistellig punktet. Starke Teamleistung heute!#FCBB #FCBBlive #BBL pic.twitter.com/yvSnl0LRVa
— FC Bayern Basketball (@FCBBasketball) December 22, 2019
Frankfurt Skylinersin apuvalmentajana toimiva Daniel Herbert joutui pettymään, kun Skyliners koki kirvelevän 81-82, 74-74 (37-26)-jatkoaikatappion Löwen Braunschweigenille. Skylinersilla on neljä voittoa ja seitsemän tappiota.
Ottelutilastot
Espanjan LEB Orossa Murphy oli vahvasti mukana Gipuzkoan voitettua vieraskentällä Palencian 73-60 (42-30). Murphy lähenteli tupla-tuplaa 12 pisteen ja yhdeksän levypallon sekä yhden riiston tilastoilla. Gipuzkoa pitää sarjan jaettua kärkipaikkaa 11 voitolla ja kolme tappiota.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Tras el partidazo de ayer os traemos los mejores jugadores del equipo.
— Inveready Gipuzkoa Basket (@gipuzkoabasket) December 23, 2019
El MVP fue @AlexMurphy5 con 18 de valoración.#GuGipuzkoaBasket pic.twitter.com/VotGBnBwN4
LEB Platassa Maxhuni väläytteli 18 pisteen, neljän levypallon ja riiston tilastoilla Gran Canarian voittaessa vieraskentällä Benicarlon 97-89 (48-48). Gran Canaria on kerännyt kuusi voittoa ja yhdeksän tappiota.
Ottelutilastot
Ranskan liigassa Wilsonin JL Bourg Basket hävisi vieraskentällä Monacolle 89-94 (43-49). Wilson oli jälleen vahvana 11 pisteen, kuuden levypallon, seitsemän syötön ja yhden riiston tilastoilla. Bourg Basket lähti joulun viettoon kymmenellä voitolla ja kuudella tappiolla.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Lassi Tuovin apuvalmentama Strasbourg taipui Limogesin vieraana 61-77 (33-35). Strasbourgin tilastot ovat kahdeksan voittoa ja kahdeksan tappiota.#BEFORECHRISTMAS 🎁
— JL Bourg Basket (@JLBourgBasket) December 23, 2019
La semaine de Noël commence aujourd’hui 😱
Jamar et Garrett, qu’avez-vous demandé au Père Noël cette année???✨
Il semblerait que le cadeau de Garrett soit arrivé en avance sous le sapin... Welcome Scarlett ❤️👶 pic.twitter.com/4keBCzeD2J
Seppälän 13 pistettä, viisi levypalloa, kuusi syöttöä ja riisto olivat laiha lohtu Aix-Mauriennelle, kun joukkue hävisi Ranskan ProB:n ottelussa Fos-sur-Merille 85-89 (47-49). Aix-Maurienne on aloittanut kauden viidellä voitolla ja seitsemällä tappiolla.
Ottelutilastot
Topias Palmin Cremona otti selvän 93-72 (47-41)-voiton Varesesta. Palmi merkkautti kuusi pistettä, kolme levypalloa ja yhden syötön. Cremona on hyvissä asemissa kahdeksalla voitolla ja viidellä tappiolla.
Ottelutilastot
Alexander Madsen toipui lievästä alaraajavammasta, kun VEF Riika jatkoi voittojen tiellä Viron ja Latvian yhteisliigassa voittamalla Latvijas Universitaten 70-64 (38-35). VEF Riika on voittanut kaikki 14 otteluaan.
Ottelutilastot
Anton Mirolybovin ja Aleksi Koskisen koutsaama Swans Gmunden hävisi kotikentällään St. Pöltenille 76-82 (43-44). Tappiosta huolimatta Swans jakaa Itävallan liigan kärkipaikan.
Ottelutilastot
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
Jo neljättä vuottaan Susijengissä pelaava, EM-mitalipelijoukkueen aloitusviisikkoon kohonnut Jacob Grandison, 198 cm ja 27 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Ranskan pääsarjaan viime keväänä nousseen Boulazac Basket Dordognen kanssa.
Uransa parhaan ammattilaiskauden Unkarin liigassa pelannut Susijengin isojen pelien mies ja Lapuan Korikobrien kasvatti Ilari Seppälä, 188 cm ja 32 vuotta, jatkaa Unkarissa. Seppälä on allekirjoittanut viime kauden joukkueensa KTE-Dunan kanssa jatkosopimuksen kaudesta 2025–26.
Neljä kautta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Denverin ja Wyomingin yliopistoissa pelannut ja Saksan kesäuniversiadeissa Suomen tehopelaajana kunnostautunut Touko Tainamo, 205 cm ja 24 vuotta, aloittaa Euroopan ammattilaisuransa Tshekin liigan USK Prahasta.
Viimeiset kuusi vuotta Susijengin valmennusjohdossa työskennellyt ja pitkän päivätyön HBA-Märskyn peräsimessä tehnyt suomalaisen koripallon ikoni Hanno Möttölä, 48, liittyy tulevien EM-kisojen jälkeen kovaa vauhtia koripallomaailman huipulle kohonneen Kanadan maajoukkueen valmennusportaaseen.
Viime kevätkaudella Italian ja Turkin liigoissa pelannut Susijengin luottomies ja Hyvinkään Pontevan kasvatti Edon Maxhuni, 188 cm ja 27 vuotta, palaa Ranskan pääsarjatasolle. Maxhunin uusi seura on viime keväänä Ranskan pudotuspelipaikoista taistellut perinteikäs BCM Gravelines-Dunkerque.
Viime kaudella Cluj-Napocan paidassa Romanian mestaruuden voittanut ja Eurocupia pelannut susikapteeni Sasu Salin, 191 cm ja 34 vuotta, palaa vuoden tauon jälkeen Espanjaan. Salinin uusi seura on 1+1-vuotisella sopimuksella perinteikäs madridilainen Estudiantes, joka tavoittelee paluuta maan kakkostasolta (LEB Oro) sen pääsarjaan (ACB).
Viimeiset viisi vuotta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Daytonissa ja New Mexicossa menestyksekkäästi pelannut KTP-Basketin kasvatti Mustapha Amzil, 206 cm ja 23 vuotta, palaa Eurooppaan. Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvoihin lukeutunut Amzil on allekirjoittanut sopimuksen Kosovon tuplamestarin KB Trepcan kanssa.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Viimeisellä kahdella kaudella Ranskan liigassa SIG Strasbourgia ja Limogesia valmentanut ja pitkän päivätyön Susijengin ja nuorten maajoukkueiden valmentajana tehnyt Mikko Larkas, 44, on solminut kaksivuotisen päävalmentajasopimuksen Puolan hallitsevan pronssimitalistin Trefl Sopotin kanssa.