9.12.2021 10:33 Susijengi jatkaa MM-karsintoja kotikentällään 25. helmikuuta, kun vieraaksi saapuu hallitseva EM-mestari ja olympialaisten nelonen Slovenia. Ottelu pelataan Espoo Metro Areenalla.

Susijengi palaa upean kotiyleisönsä eteen 25. helmikuuta, kun se kohtaa hallitsevan Euroopan mestarin Metro Areenalla. Kuva: Ville Vuorinen
MM-karsinnat jatkuvat helmikuussa kahdella ottelulla Sloveniaa vastaan: perjantaina 25. helmikuuta klo 18.30 Susijengi isännöi Sloveniaa Espoossa ja maanantaina 28. helmikuuta joukkueet kohtaavat Slovenian kotikentällä.
Susijengi sai marraskuun lopulla huiman tuen kotiyleisöstään, kun se kaatoi trillerin päätteeksi Kroatian 77–71. Paikalle saapunut 5100-päinen yleisö sai nauttia Susijengin upeasta paluusta kotiyleisön eteen.
Hanki nyt liput itsellesi ja tule ulvomaan Susijengi kohti MM-kisoja!
Huom! Ottelun alkamisajaksi on tarkentunut televisiointisyistä klo 18:30.
Koe koripalloelämys huippupaikoilta herkullisen illallisen kera. Tuo asiakkaasi tai perheesi VIP-vieraaksi nauttimaan uniikista Susijengi-ilmapiiristä. Myynnissä on VIP-Clubin kahden, neljän ja kuuden hengen pöytiä parhailta paikoilta. Saatavilla myös aitioita.
VIP-pöytien ja aitioiden myynti >>
Liity ilmaiseksi 6.pelaajaksi ja saat etuosto-oikeuksia muun muassa Susijengin otteluihin. Pääset liittymään tästä >>
Rakennustarvikeketju STARK ja Suomen Koripalloliitto ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Kumppanuus tuo kaksi oman alansa huippuosaajaa yhteen tukemaan suomalaista urheilumenestystä ja rakentamaan yhteisöllisyyttä.
Suomen Koripalloliitto ja Kolmen kampuksen urheiluopisto ovat solmineet uuden yhteistyösopimuksen vuosille 2026–2029, jatkaen jo vakiintunutta ja menestyksekästä kumppanuutta.
Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.
Helmi-maaliskuun taitteen tuplakohtaamiseen Susijengiä vastaan valmistautuva Belgia on nimennyt 24 pelaajan ehdokasryhmänsä tulevaan EM-karsintaikkunaan. Belgia ja Susijengi kohtaavat Charleroissa perjantaina 27.2. ja Espoo Metro Areenalla sunnuntaina 1.3.
Sasu Salinista tuli viikonloppuna Copa Españan mestari. Mustapha Amzil johdatti Trepcan Kosovon cupissa neljän joukkoon ja Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa. Alankomaissa nähtiin suomalaiskohtaaminen.
Seurasimme Lauri Markkasta parin intensiivisen päivän ajan Salt Lake Cityssa. Mitä tapahtuu, kun NBA-superstara kohdataan hänen omalla kotikentällään?
Maajoukkuelegendojen tähdittämä animaatioelokuva saa ensi-iltansa 13. helmikuuta. Pari päivää ennen ensi-iltaa järjestettävä kutsuvierasnäytös punaisine mattoineen täyttyy 6. pelaajista!
Jo muutaman kesän Susijengin vakionimiin ja EM-nelonen Andre Gustavson, 26, joutui odottamaan aina joulukuulle saakka ennen kuin ovet ulkomaille avautuivat. Lopulta seuraksi tuli Belgian mahtiseura Oostende.
Susijengi painoi tassunjälkensä vahvasti torstai-iltaiseen Urheilugaalaan Helsingin Veikkaus Areenalla. Susijengi palkittiin 3. kerran Vuoden joukkueena, Lassi Tuovi 1. kerran Vuoden valmentajana ja Miikka Muurinen 1. kerran Vuoden nuorena urheilijana.
Susijengin ja Suomi-koriksen kiintotähti Lauri Markkanen, 213 cm ja 28 vuotta, on valittu urallaan jo yhdeksännen kerran vuoden koripalloilijaksi Suomen urheilutoimittajien vuosiäänestyksessä. Jyväskyläläisen HoNsUn kasvatteihin lukeutuva Markkanen hallitsee nyt yksinoikeudella kaikkien aikojen eniten vuoden koripalloilijan nimityksiä voittaneiden pelaajien listaa.