26.2.2016 Korisliigassa toisena oleva Kauhajoen Karhu on vahvistanut rivejään Susijengistä tutulla Mikko Koivistolla. 194-senttinen ja pian 29-vuotispäiviään viettävä Koivisto siirtyy Kauhajoelle Loimaalta, jossa hän pelannut neljällä eri kaudella.

Mikko Koivisto siirtyy Karhu-miehistöön.

Koivisto on jo kokenut arvokisakävijä, Susijengin vakiojäsen. Kuvassa Koivistolla vastassa Ranskan Tony Parker. Kuvat: Erkki Hautaviita & Ville Vuorinen.
Kuluvalla kaudella Koivisto pelasi Biisoneissa 15 Korisliigan ja 16 VTB-liigan ottelua. Bisons-kausilla Koivisto oli voittamassa kahta Suomen mestaruutta ja yhtä SM-pronssia.
Mikko Koivisto kuuluu Susijengi-kuusikkoon, joka on edustanut Suomea läpi 2010-luvun arvokisaputken. Yhdessä Shawn Huffin, Petteri Koposen, Tuukka Kotin, Gerald Leen ja Sasu Salinin kanssa Koivisto oli mukana EM-kisoissa 2011, 2013 ja 2015 sekä MM-kisoissa 2014.
Kaikkiaan Koivisto on pelannut maajoukkueessa 106 maaottelua, joka oikeuttaa kaikkien aikojen maaottelutilastossa sijalle 35.
– Hienoa saada kokenut suomalainen Karhu-paitaan. Tuo meille vaihtoehtoja ja takaa laatua niin peleihin kuin treeneihinkin, Karhun valmentaja Sami Toiviainen kommentoi tyytyväisenä seuran nettisivuilla.
Pussihukista maailmalle lähtenyt Koivisto pelasi Yhdysvalloissa kahden lukiovuoden jälkeen neljä kautta NCAA:n yliopistokoripalloa UNC Greensboron joukkueessa. Ammattilaisurallaan Koivisto on pelannut kotoisen Korisliigan lisäksi Saksan ja Turkin pääsarjoissa.
Korisliigassa Koivisto pelasi tilastollisesti toistaiseksi parhaan kautensa 2011–12, jolloin pisteitä syntyi 12,7 ottelua kohden. Kaudella 2013–14 Koivisto nakkasi kolmoset sukkaan maagisella 49,5 prosentin tarkkuudella.
Mikko Koiviston ensiesiintyminen Karhussa on edessä sunnuntaina 6. päivä maaliskuuta, jolloin Karhu pelaa Nokialla.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.