5.7.2022 14:31 Koripallon EM-kisoissa Prahassa syyskuussa suomalaisille koululaisille toteutettava legendaarinen Susikoulu on herättänyt kiinnostusta kisoihin matkaavien fanien keskuudessa ja paikkoja Susikoulusta on varattu nopeaa tahtia.

- On todella hienoa havaita, että perheitä kiinnostaa kansainvälinen kouluyhteistyö näin paljon muutaman lähinnä kotimaassa vietetyn vuoden jälkeen, kiteyttää Susikoulun isä Harri Hollo syyskuusta.
Susikoulun oppilaat pääsevät vierailemaan myös paikallisessa koulussa paikallisten lasten vieraana. Ranskan Montpellierissä 2015 lanseerattu ja suuren suosion saavuttaneeseen Susikouluun ovat tervetulleet liikkumaan ja opiskelemaan kaikki perusopetuksessa Suomessa opiskelevat Susijengifanit. Viimeiset paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä.
- Susijengifanit ovat tärkeä osa suomalaista koripallokulttuuria ja Sudenpesä kaikkien yhteinen kokoontumispaikka. On hienoa, että myös Susikoulu tulee hyödyntämään Sudenpesän tiloja Prahassa, kertoo Elämysmatkojen Jussi Viskari.
Susikoulu kuuluu Kisakallion Urheiluopiston innovaationa syntyneeseen Finnish PopUp School –konseptiin. Susikoulu tulee toimimaan turnausviikolla päivisin Kisakallion koordinoimana yhteistyössä paikallisten kumppanien kanssa.
Montpellierissä suomalaisille lapsille ja Susijengin faneille toteutettu Susikoulu oli menestys ja keräsi laajasti myös kansainvälistä kiitosta. Lisäksi ainutlaatuista innovaatiota ihasteltiin laajasti. Prahassa järjestettävällä Susikoululla haluamme varmistaa, että uuden konseptin myötä lapsilla on mahdollisuus laajentaa kansainvälistä vuorovaikutusta sekä osallistua turnausviikon ohjelmiin koulun siitä kärsimättä.
- Koripalloliitto on aina tukenut vahvasti lasten ja nuorten oppimista osana suomalaisen koripallon strategiaa. Koulunkäynnin tukeminen on meille kunnia-asia. On hienoa, että meiltä löytyy kumppaneita, jotka jakavat arvomme, kommentoi Koripalloliiton toimitusjohtaja Ari Tammivaara.
Lue lisää Susikoulusta >>
Sasu Salinin sihti oli kohdillaan, kun hän upotti viikonloppuna peräti 8 kolmen pisteen heittoa sukkaan. Olivier Nkamhoua ja Ilari Seppälä rikkoivat myös viime viikolla 20 pisteen rajan.
Susijengin taival kohti Qatarin MM-kenttiä jatkuu helmi-maaliskuun taitteen perättäisotteluilla kokenutta EM-kisakävijää Belgiaa vastaan. Päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on kutsunut talven karsintaikkunaan koolle neljäntoista pelaajan ryhmän.
Edon Maxhuni on ollut siivittämässä Gravelines-Dunkerqueta jo kolmeen peräkkäiseen voittoon Ranskassa. Mustapha Amzil hurjasteli tupla-tuplan Kosovossa, Olivier Nkamhoua esiintyi jälleen vahvasti ja Daniel Dolencin ura jatkuu Islannissa.
Rakennustarvikeketju STARK ja Suomen Koripalloliitto ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Kumppanuus tuo kaksi oman alansa huippuosaajaa yhteen tukemaan suomalaista urheilumenestystä ja rakentamaan yhteisöllisyyttä.
Suomen Koripalloliitto ja Kolmen kampuksen urheiluopisto ovat solmineet uuden yhteistyösopimuksen vuosille 2026–2029, jatkaen jo vakiintunutta ja menestyksekästä kumppanuutta.
Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.
Helmi-maaliskuun taitteen tuplakohtaamiseen Susijengiä vastaan valmistautuva Belgia on nimennyt 24 pelaajan ehdokasryhmänsä tulevaan EM-karsintaikkunaan. Belgia ja Susijengi kohtaavat Charleroissa perjantaina 27.2. ja Espoo Metro Areenalla sunnuntaina 1.3.
Sasu Salinista tuli viikonloppuna Copa Españan mestari. Mustapha Amzil johdatti Trepcan Kosovon cupissa neljän joukkoon ja Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa. Alankomaissa nähtiin suomalaiskohtaaminen.
Koripallon EM-kisat voitti Vuoden urheiluohjelma -palkinnon Kultainen Venla -gaalassa. EM-kisojen televisioinnista Suomessa vastasivat Ruutu ja Nelonen ja tuotannosta DMC Production ja Kuitu Media.
Seurasimme Lauri Markkasta parin intensiivisen päivän ajan Salt Lake Cityssa. Mitä tapahtuu, kun NBA-superstara kohdataan hänen omalla kotikentällään?