20.8.2021 13:29 Kansainvälinen koripalloliitto FIBA suoritti tänään naisten EM-karsintojen lohkoarvonnat. Suomen naisten maajoukkue, Susiladies, arvottiin B-lohkoon, jossa Suomen lisäksi ovat Liettua, Ukraina ja Ranska.
Susiladiesin kanssa samassa EM-karsintalohkossa ovat Ranska, Liettua ja Ukraina. Kuva: Ville Vuorinen.
Naisten seuraavat EM-kisat pelataan Sloveniassa ja Israelissa kesällä 2023. Kymmenen lohkon jokainen voittaja etenee EM-kisoihin, minkä lisäksi neljä parasta toiseksi sijoittunutta saa kisapaikan.
– Meidän ranking ei ole lähelläkään sitä, mitä sen omasta mielestäni, tulosten ja oikeiden voimasuhteiden perusteella pitäisi olla, joten saimme todella hankalan lohkon, Suomen päävalmentaja Pekka Salminen aloittaa.
– Mutta toinen puoli on se, että saamme erittäin hyviä pelejä, erittäin hyviä maajoukkueita vastaan. Marraskuussa suomalaisella yleisöllä on mahdollisuus nähdä maailmanluokan koripalloilijoita Suomessa. Ranska on tietenkin Ranska, Liettua kuulostaa pahemmalta kuin todellisuudessa on. Ukrainalla on tietenkin Alina Iagupova, joka on ehkä Euroopan parhaita koripalloilijoita.
✅ The stage is set for the #EuroBasketWomen 2023 Qualifiers!
— FIBA Women's EuroBasket (@EuroBasketWomen) August 20, 2021
📅 Window 1 : November 11-14, 2021
🔗 https://t.co/Kg9D2FyTdn pic.twitter.com/aMiuk6JZoV
Järjestäjämaat Slovenia ja Israel pääsevät kisoihin automaattisesti. Jos Israel tai Slovenia pääsee 14 parhaan maan joukkoon karsinnoissa, niin kisoihin etenee seuraavaksi parhaiten sijoittunut lohkokakkonen.
EM-karsinnat pyörähtävät käyntiin jo ensi marraskuun 2021 maajoukkueikkunassa.
Susiladiesin EM-karsinnat päättyivät tappioon, kun Slovenia murskasi Suomen kotikentällään 96–47 ja varmisti paikkansa EM-kisoissa. Ensimmäisellä puoliajalla Susiladies pysyi vielä iskuetäisyydellä, mutta Slovenia vei kolmannen neljänneksen ylivoimaisesti 33–4.
Susiladies kohtaa sunnuntaina EM-karsinnoissa Slovenian, joka taistelee kisapaikasta tiukassa lohkossa. Slovenian peli rakentuu muutaman huippupelaajan varaan, ja Susiladies on valmistautunut huolella niin heidän pysäyttämiseensä kuin Slovenian puolustuksen murtamiseen.
Susiladies joutui taipumaan Unkarille 80–50 EM-karsintaottelussa Miskolcissa ja menetti täten mahdollisuutensa EM-kisoihin 2025. Susiladies päättää karsintaurakkansa sunnuntaina, kun se kohtaa Slovenian vieraskentällä.
Susiladies haastaa Unkarissa perinteisen kestomenestyjän, joka on ajautunut tiukkaan paikkaan kahden peräkkäisen tappion jälkeen. Susiladies-valmentaja Jussi Laakso analysoi kohtaamisen asetelmat ennen torstain ylösheittoa.
Susiladies päättää EM-karsintaurakkansa helmikuussa kahdella vierasottelulla. Ensin joukkue kohtaa Unkarin 6.2. Miskolcissa ja sen jälkeen Slovenian 9.2. Ljubljanassa. Molemmat ottelut ovat katsottavissa FIBA:n Youtube-kanavalta.
Susiladiesilla on ensi viikolla edessä viimeinen EM-karsintaikkuna kohti vuoden 2025 EM-kisoja. B-karsintalohkossa on vielä miltei kaikki avoinna, kun Susiladies kohtaa torstaina 6.2. Unkarin ja sunnuntaina 9.2. Slovenian vieraissa.
Susiladiesin EM-karsintaikkunan toisessa ottelussa vastaan tulee Bulgaria, joka avasi voittotilinsä torstaina Unkaria vastaan. Susiladiesin valmentaja Jussi Laakso nostaa esille Bulgarian kohdalla tandempari Borislava Hristovan ja Khaalia Hillsmanin.
Susiladiesin EM-karsintaurakan seuraava vastustaja on Slovenia, jonka Suomi kohtaa Urhea-hallissa, Helsingissä, torstaina 7.11. klo 18:30. Suomen valmentaja Jussi Laakso perkaa Slovenian vahvuudet ja avainpelaajat.
Susiladies ja Elina Koskimies saavat vastaansa EM-karsintojen kahden kotipelin ikkunassa torstaina Slovenian ja sunnuntaina Bulgarian. Susiladiesin mediaharjoituksissa eilen tavoitettu Koskimies lähtee karsintaikkunan peleihin toiveikkaana: kaksi voittoa toisi hyvät mahdollisuudet kohti 2025 EM-kisoja.
Susiladiesin torstainen tanssikumppani, viidettä peräkkäistä EM-kisapaikkaansa metsästävä, Slovenia korjasi ensimmäisessä EM-karsintaikkunassa yhden voiton ja tappion. Slovenia on vahvistunut merkittävästi viime ikkunasta, kun Jessica Shepard sai kesällä Slovenian kansalaisuuden.