6.8.2020 09:42 Susiladiesin päävalmentaja Pekka Salminen on nimennyt tusinansa lauantaina ja sunnuntaina Riikassa pelattaviin Latvia-maaotteluihin. Susiladies matkustaa Riikaan nuorella joukkueella, josta löytyy peräti kolme ensikertalaista. Ottelut ovat katsottavissa Latvian koripalloliiton Youtube-kanavalta.
Susiladiesin viikonlopun Latvia-pelit näytetään Youtubessa Latvian koripalloliiton toimesta. Kuva: Ville Vuorinen.
Läpi kesän laajalla ryhmällä treenannut Susiladies kerääntyi viime viikonlopuksi neljäntoista pelaajan voimin Kisakallion Susi Training Centeriin, mistä muodostui lopullinen kahdentoista pelaajan kokoonpano.
– Vihdoinkin olemme päässeet siihen tilanteeseen, että meillä on laaja nippu laadukkaita pelaajia, Salminen kertoo.
Kokoonpanossa on kolme naisten maajoukkueen ensikertalaista, kun Riikaan lähtevät Magdalene Agyei (’99), Kati Ollilainen (’03) ja Sanni Tuomisto (’01). Toista maajoukkuekomennustaan taas kärkkyy Janette Aarnio (’02).
– Heitä kaikkia yhdistää se, että he ovat todella urheilullisia ja nopeuttavat meidän pelaamista, Salminen sanoo.
Yksittäinen kokeneemman kaartin pelaaja on Linda-Lotta Lehtoranta, jolta löytyy tililtään jo 61 naisten maaottelua.
– Linda alkaa olemaan siinä kunnossa, mitä hän oli ennen loukkaantumiskierrettään. Hän on löytänyt uusia puolia tekemisestään. Se, miten hän kantaa itsensä ja auttaa nuoria pelaajia kehittymään, on mielettömän hienoa katsottavaa. Hän on tärkeä pelaaja meille tänään, viikonloppuna ja tulevaisuudessa.
Seuraavaksi eniten maajoukkuepelejä löytyy Anniina Äijäseltä (26), Elina Koskimieheltä (18), Roosa Lehtorannalta (15) ja Sara Rokkaselta (13). Alle kymmenen maajoukkueottelun pelaajat ovat Awak Kuier (9), Lotta-Maj Lahtinen (7) ja Marianne Kalin (4).
Georgia Techin Lahtinen on ainoa pelaaja kokoonpanossa, joka ei pelaa joko ulkomailla ammattilaisena tai naisten Korisliigassa.
– Lotta-Maj on sinnikkyydessään, periksiantamattomuudessaan ja kaikkensa likoon laittamisessa tärkeä pelaaja ja esimerkki kaikille muille, mitä vaatii, että seuraava askel pelaajana otetaan.
Ottelut ovat yleisöltä suljettuja, mutta ne ovat katsottavissa Latvian koripalloliiton Youtube-kanavalta.
• Youtube: Latvijas Basketbola savienība >
• Lauantai 8.8. klo 18:00 Latvia – Suomi
• Sunnuntai 9.8. klo 17:00 Latvia – Suomi
# | Nimi | Syntymävuosi | Pituus | Seura 2020/2021 |
1 | Sara ROKKANEN | 1996 | 178 | Bembibre (ESP) |
3 | Magdelene AGYEI | 1999 | 176 | ToPo |
4 | Sanni TUOMISTO | 2001 | 182 | EBT |
7 | Elina KOSKIMIES | 1996 | 180 | Ibaizabal (ESP) |
8 | Lotta-Maj LAHTINEN | 1999 | 176 | Georgia Tech (NCAA) |
9 | Awak KUIER | 2001 | 194 | Ragusa (ITA) |
11 | Marianne KALIN | 1997 | 186 | Bembibre (ESP) |
12 | Linda-Lotta LEHTORANTA | 1991 | 178 | free agent |
13 | Roosa LEHTORANTA | 1997 | 176 | free agent |
15 | Anniina ÄIJÄNEN | 1995 | 189 | Ferrol (ESP) |
20 | Janette AARNIO | 2002 | 181 | HBA-Märsky |
21 | Kati OLLILAINEN | 2003 | 173 | HBA-Märsky |
Ensimmäiset naisten korissarjat pyörähtivät käyntiin Euroopassa, kun pallo nousi ilmaan Espanjassa ja Belgiassa. Elina Aarnisalo ja Lotta-Maj Lahtinen tekivät samalla debyyttinsä ammattilaissarjoissa.
Susiladiesin EM-karsintojen ottelupäivät ovat nyt tiedossa. Susiladiesin Karsinnat vuoden 2025 EM-kisoihin käynnistyvät torstaina 9.11. Bulgaria-vierasottelulla ja jatkuvat sunnuntaina isänpäivänä 12.11. kotikentällä, kun vieraaksi saapuu EM-välieräjoukkue Unkari.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA arpoi tänään karsintalohkot vuoden 2025 EM-kisoihin Sveitsissä. Suomen lohkoon arvottiin kesällä EM-kisoja emännöinyt Slovenia, EM-välieriin asti edennyt Unkari sekä muutostilassa oleva Bulgaria.
Lotta-Maj Lahtinen, 23, ja Espanjan Liga Femeninassa pelaava AE Sedis Bàsquet ilmoittivat viikonloppuna tehneensä pelaajasopimuksen. Häkellyttävän yliopistouransa jälkeen Catz Lappeenrannan kasvatti ei pelannut viime kaudella loukkaantumisen vuoksi.
Naisten vuoden 2025 EM-kisojen karsintalohkot arvotaan tiistaina 19.9. FIBA:n toimesta Sveitsissä. Tshekissä, Saksassa, Kreikassa ja Italiassa pidettävien EM-kisojen karsintaan Suomi lähtee seitsemännestä korista.
Elina Koskimies, 26, jatkaa Saksassa myös ensi kaudella, kun Rutronik Stars Keltern tiedotti sosiaalisessa mediassa tehneensä sopimuksen Susiladiesin luottopelaajan kanssa. Keltern on Saksan Bundesliigan hallitseva mestari, joka pelaa ensi kaudella myös EuroCupissa.
Maanantaina Suomeen historiallisen saavutuksen kanssa palanneessa naisten universiadijoukkueessa oli hymy herkässä, kun joukkue kukitettiin Helsinki-Vantaalla. Sara Bejedin, 23, mukaan universiadit olivat kokemuksena ainutlaatuinen.
Naisten universiadijoukkue pääsi päätössummerin soidessa kohottamaan kädet kohti areenan kattoa, kun se kaatoi kisojen pronssiottelussa Kiinan Taipein 56–49 (23–19). Mitali on Suomen koripallohistorian ensimmäinen arvokilpailuissa ja kesäuniversiadihistorian ensimmäinen palloilumitali Suomelle.
Tunnettu urheiluvaatemerkki Craft vaatettaa kaikki Suomen koripallomaajoukkueet monivuotisella yhteistyösopimuksella.
Naisten universiadijoukkue ei toipunut Japanin räväkästä alusta, vaan koko ottelun viimeistelynsä kanssa takkuilleet suomalaiset taipuivat universiadivälierässä 56–69 (26–39). Suomi pelaa turnauksen pronssiottelun lauantaina.
Naisten universiadijoukkue kohtaa Kiinan Chengdussa pelattavassa välierässä Japanin. Ottelu käynnistyy kello 10.00 ja se on katsottavissa suorana Fisu.tv:n kautta.
Naisten universiadijoukkue kaatoi puolivälierässä Puolan jännittävien vaiheiden jälkeen 80–69 (42–42) ja eteni ensimmäisenä suomalaisjoukkueena historiassa Universiadeissa neljän parhaan joukkoon. Joukkue kohtaa torstaina pelattavassa välierässä Japanin.
Isokokoinen ja fyysinen Brasilia yritti runnoa päänsä Suomen pelaajien pään sisään Chengdun universiadien toisessa alkulohko-ottelussa, mutta suomalaiset pääsivät sanelemaan pelin kulun erinomaisen kaukoheittopelinsä avulla. Suomi kuittasi turnauksen toisen voittonsa, tällä kertaa pistein 63-89 (23-50).
Naisten universiadit käynnistyivät Kiinan Chengdussa suomalaistahdissa, kun latautunut ja ärhäkkä Suomi myllytti Romanian nurin löylytyslukemin 102–55 (57–30). Suomi karkasi omille teilleen jo ennen avausjakson loppua ja johti ottelua parhaimmillaan 48 pisteellä.
Kahdestatoista vuosina 1996-2002 syntyneestä naisten haastajamaajoukkueen pelaajasta koostuva universiadijoukkue on valittu. Naisten universiadijoukkueesta löytyy mukava sekoitus kotimaan Korisliigaa, Euroopan ammattilaiskenttiä ja Yhdysvaltojen NCAA-yliopistokoripalloa.
Kisakallion Susi Training Centerissä pelatussa naisten haastajamaajoukkueiden ottelussa Portugali veti pidemmän korren Suomesta 65-70 (34-27). Portugali repäisi eroa kolmannella neljänneksellä, mutta Suomi nousi vielä taistelemaan voitosta päätöshetkillä.
Universiadeihin valmistautuva naisten haastajamaajoukkue aloitti maajoukkuekesänsä Kisakallion Susi Training Centerissä voittamalla harjoitusmaaottelussa Portugalin 93-53 (36-36). Suomi löysi iloisen peli-ilmeensä kylkeen selkeän joukkuetekemisen ja karkasi vierailta.
Kisakallion Susi Training Centerissä nähdään keskiviikkona 19. ja torstaina 20.7. kaksoismaaottelut, kun ensimmäisenä vielä voittamaton Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue kohtaa Belgian ja heti perään universiadeihin valmistautuva naisten haastajamaajoukkue kohtaa Portugalin.
Veikkaus ja Suomen Koripalloliitto ovat solmineet yhteistyösopimuksen. Sopimuksen myötä Veikkaus on jatkossa yksi MM-kisoihin valmistautuvan Susijengin, Susiladiesin ja pyörätuolikoripallon maajoukkueiden pääyhteistyökumppaneista.
Susiladiesin Helmi Tulonen, 24, vaihtaa ensi kaudeksi joukkuetta Italian pääsarjassa Serie A1:ssä. Viime kaudella Le Mura Luccassa pelannut Tulonen siirtyy sarjanousija Sanga Milanoon.