5.8.2022 07:33 Susiladies kohtaa perjantaina 5.8. klo 18:00 Islannin ja sunnuntaina 7.8. klo 16:00 Ruotsin Hakametsän Jäähallissa, Tampereella. Scandic Cupin vastustajat esittelyssä tässä jutussa Susiladiesin valmentaja Niko Hellmannin avustuksella.

Sara Rún Hinriksdóttir on Islannin syömähammas. Kuva: FIBA Europe.
EM-kisojen karsinnoissa Islanti on hävinnyt molemmat kaksi otteluaan, kun tappiot ovat tulleet sekä Romanialle että Unkarille. Vastus ei siitä tule ainakaan keventymään marraskuun ikkunassa, kun vastaan tulee ensimmäisenä C-lohkon neljäs joukkue Espanja.
Islannin lähivuosien tähtipelaajaksi on noussut Italian pääsarjaan kesällä sopimuksen allekirjoittanut 25-vuotias Sara Rún Hinriksdóttir. 185-senttinen koripallolinkkuveitsi on ollut EM-karsinnoissa joukkueensa ykkönen pisteissä (16.0), levypalloissa (9,0) ja syötöissä (5,0).
– He pelaavat paljon Hinriksdóttirin kautta. Hän on lähes kaikissa heidän actioneissa mukana ja avainroolissa. Hän on todella monipuolinen pelaaja: pystyy heittämään, luomaan muille tilanteita ja ajamaan myös kohti koria, Hellman kertoo.
Jos Hinriksdóttiria ja Tanskassa edelliskaudella pelannutta Þóra Kristín Jónsdóttiria ei oteta mukaan laskuihin, niin jokainen Islannin kokoonpanosta pelaa kotimaassaan.
– He ovat aika pienikokoinen joukkue. He vaihtavat skriinejä puolustuksessa paljon ja yrittävät suojella kolmen sekunnin aluetta. Heidän hyökkäyspeliään voisi kuvata paljon leikkauksia sisältäväksi.
Suomi ja Islanti kohtaavat perjantaina 5.8. klo 18:00 Hakametsän Jäähallissa, Tampereella. Samaan aikaan pyörivän Delfin Basketin kisapassilla pääsee otteluun ilmaiseksi.

Ruotsi pelaa EM-karsinnoissa poikkeuksellisesti vain kolmen joukkueen J-lohkossa, jossa ruotsalaiset ovat pelanneet vasta yhden pelin. Viime marraskuussa Ruotsi hävisi Latvialle vieraissa 89-70.
Tampereella ennakkotietojen mukaan Ruotsi saapuu joukkueelle, jossa Latvia-ottelusta pelanneita on mukana viisi kappaletta. Jos Islanti on pienikokoinen, niin Ruotsi on päinvastainen: suurin osa joukkueesta on yli 180-senttisiä.
– Ruotsi on todella kookas, erityisesti kakkos- ja kolmospaikalla. Aika vähän heillä on pallonkäsittelijöitä mukana, joten siihen meidän pitää iskeä.
Tähtipelaajiksi lukeutuvat 28-vuotias Paulina Hersler, joka viimeisteli israelilaiselle Ramlalle 15,5 pistettä per peli Eurocupissa viime kaudella. Ramla tulee pelaamaan ensi kaudella Euroliigaa. Europelikokemusta edustaa myös 30-vuotias Farhiya Abdi, joka pelasi kaksi ottelua Euroliigaa turkkilaisessa Kayseri Basketbol SK:ssa.
Joukkueesta löytyy myös neljän pelaajan edustus Ruotsin pääsarjan ykkösjoukkueesta, Luleå Basketista: Ellen Nyström, Allis Nyström, Fanny Wadling ja Josefin Vesterberg.
– Luleå on Ruotsin ykkösjoukkue tällä hetkellä. Lisäksi heiltä löytyy kaksi nuorta lupausta: ensi kaudeksi Michigan Stateen siirtyvä Stephanie Visscher ja samassa joukkueessa juuri freshman-kaudellaan 11,8 pistettä heittänyt Matilda Ekh.
Susiladies ja Ruotsi kohtaavat sunnuntaina 7.8. klo 16:00 Hakametsän Jäähallissa, Tampereella. Samaan aikaan pyörivän Delfin Basketin kisapassilla pääsee otteluun ilmaiseksi.
Kesällä käynnistyneen Rohkaisijat-hankkeen keskeinen viesti lapsille ja nuorille on, että että he eivät ole yksin. Nyt 100 nopeinta vanhempaa voi pyytää lapselleen henkilökohtaisen rohkaisun Susijengin tai Susiladiesin tähdeltä.
Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.
Seuraavaksi parrasvaloihin astuu Susiladies, jolla on tähtäimessä EM-kotikisat 2027. Valmistautuminen kotikisoihin alkaa nyt, kun Susiladiesin EM-karsintojen kotiavauksessa on vastassa Ruotsi.
Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.
Klaukkalan NMKY:n kasvatti Magdalene Agyei, 26, on tehnyt uransa ensimmäisen sopimuksen ulkomaille. Kolminkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja pelaa ensi kaudella Espanjan kakkossarjan, LF Challengen, Nou Bàsquet Femení Castellóssa.
Saksassa pidettävät kesäuniversiadit päättyivät Suomen naisten universiadijoukkueen osalta 8. sijaan. Tshekki onnistui vetämään päätösottelussa pidemmän korren loppunumeroin 60-70 (36-20).
Suomen naisten universiadijoukkue hävisi Saksassa pelattavissa kesäuniversiadeissa Portugalille 51-65 (26-39). Suomi pelaa ylihuomenna Tshekkiä vastaan sijoista 7-8.
Saksassa pelattavissa kesäuniversiadeissa Suomi hävisi puolivälierissä Yhdysvalloille 62-77 (27-37). Suomelta jäi tappion vuoksi mitalipelit sivuun, mutta joukkue pelaa vielä sijoista 5-8.