11.9.2018 09:02 Kouvolan Poikien kasvatti ja kevään 2016 Suomen mestari Alexander Madsen, 23, otti urallaan uuden haasteen vastaan siirtyessään USK Prahasta Espanjan ACB-liigaa ja Euroliigaa pelaavan CB Gran Canarian joukkueeseen. Susijengin vahvuuteen maanantaina palannut Madsen kertoo valmistautumisen uuteen seurajoukkuekauteen alkaneen uusien haasteiden merkeissä.

Myös Alexander Madsen on palannut Susijengin vahvuuteen. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
- Siellä on menty aika kovaa, Madsen summasi ensimmäisen kahden viikon harjoituksensa Kanarialla.
- Vähän vaikeampia treenejä alla. Joutuu koko ajan haastamaan itseään. Samalla, kun aiemmin on pelannut 30 minuuttia ottelua kohden omassa joukkueessaan, nyt joutuu hakemaan oman roolinsa oikeastaan nollista.
Madsen on seurannut tarkasti Susijengin tekemisiä viimeiset viikot ja on myös pistänyt merkille uusien susipelaajien esiinnousun.
- Aika kovia suorituksia. On ollut kiva seurata.
Susijengi ja Bosnia kohtaavat MM-jatkokarsintojen avausottelussa torstaina 13.9. klo 19:00 Espoo Metro Areenalla. Liput otteluun täällä.
Rakennustarvikeketju STARK ja Suomen Koripalloliitto ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Kumppanuus tuo kaksi oman alansa huippuosaajaa yhteen tukemaan suomalaista urheilumenestystä ja rakentamaan yhteisöllisyyttä.
Suomen Koripalloliitto ja Kolmen kampuksen urheiluopisto ovat solmineet uuden yhteistyösopimuksen vuosille 2026–2029, jatkaen jo vakiintunutta ja menestyksekästä kumppanuutta.
Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.
Helmi-maaliskuun taitteen tuplakohtaamiseen Susijengiä vastaan valmistautuva Belgia on nimennyt 24 pelaajan ehdokasryhmänsä tulevaan EM-karsintaikkunaan. Belgia ja Susijengi kohtaavat Charleroissa perjantaina 27.2. ja Espoo Metro Areenalla sunnuntaina 1.3.
Sasu Salinista tuli viikonloppuna Copa Españan mestari. Mustapha Amzil johdatti Trepcan Kosovon cupissa neljän joukkoon ja Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa. Alankomaissa nähtiin suomalaiskohtaaminen.
Seurasimme Lauri Markkasta parin intensiivisen päivän ajan Salt Lake Cityssa. Mitä tapahtuu, kun NBA-superstara kohdataan hänen omalla kotikentällään?
Maajoukkuelegendojen tähdittämä animaatioelokuva saa ensi-iltansa 13. helmikuuta. Pari päivää ennen ensi-iltaa järjestettävä kutsuvierasnäytös punaisine mattoineen täyttyy 6. pelaajista!
Jo muutaman kesän Susijengin vakionimiin ja EM-nelonen Andre Gustavson, 26, joutui odottamaan aina joulukuulle saakka ennen kuin ovet ulkomaille avautuivat. Lopulta seuraksi tuli Belgian mahtiseura Oostende.
Susijengi painoi tassunjälkensä vahvasti torstai-iltaiseen Urheilugaalaan Helsingin Veikkaus Areenalla. Susijengi palkittiin 3. kerran Vuoden joukkueena, Lassi Tuovi 1. kerran Vuoden valmentajana ja Miikka Muurinen 1. kerran Vuoden nuorena urheilijana.
Susijengin ja Suomi-koriksen kiintotähti Lauri Markkanen, 213 cm ja 28 vuotta, on valittu urallaan jo yhdeksännen kerran vuoden koripalloilijaksi Suomen urheilutoimittajien vuosiäänestyksessä. Jyväskyläläisen HoNsUn kasvatteihin lukeutuva Markkanen hallitsee nyt yksinoikeudella kaikkien aikojen eniten vuoden koripalloilijan nimityksiä voittaneiden pelaajien listaa.