7.12.2013 Korisliigan lauantai-otteluissa paukkui koriin johtaneiden syöttöjen rajapyykkejä kahdenkin eri pelaajan toimesta. Tampereen Pyrinnön Damon Williams, kaikkien aikojen tilaston kakkosnimi, ylitti 1400 syötön rajan.

Damon Williams kohenteli jälleen asemiaan Korisliigan kaikkien aikojen tilastossa. Kuva: Tytti Nuoramo.
Damon Williams lähenteli Lapuan Korikobria vastaan triplatuplaa (11/8/9) ja nyt hänellä on Korisliigan runkosarjassa koossa 1405 syöttöä (keskiarvo 4,2). Yhden ottelun ennätys Williamsilla on hurja 15 syöttöä, jonka hän merkkautti runsas vuosi sitten Korihaita vastaan.
Kauhajoen Karhun Bojan Sarcevic ylitti puolestaan runkosarjassa 900 syötön rajan. Hänen kokonaissaldonsa on nyt 901 syöttöä (keskiarvo 3,0).
1596 Petri Virtanen
1405 Damon Williams
1129 Roope Mäkelä
1082 Jukka Toijala
1016 Kari-Pekka Klinga
1000 Gerald Lee Sr.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.