12.11.2004 Sparliigan kotkalaisjoukkue KTP Basketia koetellaan. Jo ennestään täysi sairastupa sai pitkäaikaisen täydennyksen, kun Jari Syrjäsen polvivamma osoittautui vakavaksi. Syrjäsen polvesta on eturistiside poikki ja edessä on leikkaus sekä puolen vuoden pelitauko. KTP on kääntänyt katseensa pelaajamarkkinoille löytääkseen EU-apuja helpottamaan synkkää terveystilannettaan.
Ennen Syrjästä KTP:n pelaajista sivussa ovat olleet Ronald DeGray (kylki), Pasi Heinonen (peukalo) ja Juuso Lehtimäki (polvi). Lisäksi Jussi Saarela on sairastellut ja maanantaisessa Lappeenranta-pelissä Markus Myllylä väänsi nilkkansa.
Myllylän nilkasta on löytynyt nivelsiteen repeämä, joka pitää hänet sivussa 3-4 viikkoon. Saarela sen sijaan saattaa saada peliluvan lääkäriltä jo perjantain otteluun, jossa KTP isännöi turkulaista Aura Basketia.
Perjantaiksi KTP ei ennätä uusia vahvistuksia EU-markkinoilta hankkimaan, mutta seura pyrkii ratkaisemaan asian nopeasti, sillä KTP:llä on ohjelmassaan Sparliigan ottelut myös keskiviikkona 17.11. ja perjantaina 19.11.
Yksi uusi pelaaja KTP Basketin paidassa nähdään kuitenkin jo perjantaina, sillä KTP:n A-juniori Mikko-Petteri Järvinen on mukana kokoonpanossa.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Kouvot on solminut kuluvan kauden loppuun ulottuvan sopimuksen 198-senttisen Devontae Blantonin kanssa. Blanton pelasi täydet viisi kautta Eastern Kentuckyn yliopistossa.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.