Tammivaaran luotsaaman Mitteldeutscherin nousutavoite toteutui

26.4.2005 Suomen koripallomaajoukkueen ex-valmentaja Ari Tammivaaran ensimmäinen kausi saksalaisjoukkue Mitteldeutscherin peräsimessä päättyi tavoitteeksi asetettuun sarjanousuun. Tammivaaran joukot voittivat Saksan Regional-liigassa 24 ottelustaan 21.

Tuloksena Mitteldeutscherin voittojuoksusta oli Regional-liigan pohjoislohkon ykköstila ja sen myötä nousu kakkos-Bundesliigaan, Saksan toiseksi ylimmälle sarjatasolle.  

38-vuotias Tammivaara otti viime elokuussa haltuunsa haastavan uudelleenrakennusprojektin. Ennen Tammivaaran palkkausta Mitteldeutscher oli suljettu pitkän kabinettikamppailun päätteeksi Saksan pääsarjasta Bundesliigasta talousvaikeuksien vuoksi ja pudotettu alasarjoihin. Mitteldeutscher sai kuitenkin haalittua paikan Regional-liigasta solmimalla yhteistyön SV Halle –seuran kanssa. Tammivaara joutui aloittamaan joukkueen kokoamisen alkutekijöistä, mutta tavoitteeksi asetettiin silti nopea nousu kakkos-Bundesliigaan.  

Mitteldeutscher aloitti uunituoreella joukkueellaan ja ilman pidempää yhteistä harjoitusjaksoa kauden pomppuisasti. Ryhmä haki yhteistä säveltä ja hävisi kolmessa ensimmäisessä ottelussaan kahdesti. Tappiot tulivat vieraskentillä sarjan kahdelle muulle ennakkosuosikille.  

- Alku oli hankala ja aiheutti kaikille paineita. Joukkue kuitenkin sieti paineita hyvin ja ajan kanssa ryhmästä hitsautui joukkue. Keväällä pelasimme pitkään veitsi kurkulla. Silti onnistuimme kuittamaan alkukauden tappiomme muita ennakkosuosikkeja vastaan. Voitimme ratkaisevat kotiottelut suuremmalla erolla kuin hävisimme, selvitti Tammivaara kauden kulkua.  

Vahva fanikulttuuri 

Yskivän alun jälkeen Mitteldeutscher voitti kauden 21 viimeisestä ottelustaan peräti 20. Kun yhteispeli löytyi, Mitteldeutscher jyräsi. Joukkue teki kauden otteluissaan keskimäärin 99 pistettä, mutta päästi omaan koriinsa vain 77 pistettä. Erityisen kova Mitteldeutscher oli kotikaupungissaan Weissenfelsissä, jossa se ei hävinnyt kauden aikana peliäkään. 

- Kotiyleisöllämme ja faneillamme oli suuri rooli koko ajan. Yleisökeskiarvomme oli 1800 katsojan paikkeilla ja vieraspeleihinkin matkusti välimatkasta riippuen 50-250 fania, Tammivaara kiitteli.  

- Weissenfelsissä on joukkueen ympärillä lämmin, perheenomainen tunnelma. Joukkueella on oma faniklubi. Joukkueen ja fanien välinen suhde toimii hyvin molempiin suuntiin.   

Fanikulttuuri on Weissenfelsissä vahva, vaikka suomalaisittain joukkue kuullostaa melkoiselta muukalaislegioonalta. Suomalaisvalmentajan alaisuudessa Mitteldeutscherissa pelasi saksalaispelureiden ohella kauden päätösvaiheessa kolme amerikkalaista, yksi liettualainen, yksi tshekki ja yksi Saksan passin omaava venäläinen. Kauden aikana ryhmässä kävi kokeilemassa myös yksi nigerialainen ja yksi suomalainen (Kari Hyökki). 

”Valmentajan unelma” 

Uutta kotipaikkaansa Tammivaara kuvailee ”kivaksi 30000 asukkaan pikkukaupungiksi”, jossa hän perheineen viihtyy. Ari Tammivaaran tyytyväisyyden ymmärtää. Hän saa valmentaa ammattilaispuitteissa hyvää joukkuetta.  

- Joukkueessamme pelasi kuusi täysammattilaista. Minun lisäkseni fysioterapeuttimme on kokopäiväinen ja toimistollamme on kolme työntekijää. Puitteet ovat upeat, valmentajan unelma. Kaikki joukkueen tarvitsemat fasiliteetit sijaitsevat 3000 katsojan kotihallissamme, jossa meillä on päivittäin saliaikaa kaksi tuntia aamulla ja kaksi tuntia illalla, kertoi Tammivaara. 

Tammivaaran solmima pesti Mitteldeutscherin kanssa oli kaksivuotinen eli suomalaiskäskyttäjä nähdään joukkueen penkin päässä myös ensi kaudella kakkos-Bundesliigassa. Seuran pitkän tähtäimen suunnitelmissa on nousu Bundesliigaan. Ensi kautta ajatellen nousupaineita ei vielä ole.  

- Askel kerrallaan mennään eteenpäin. Nyt on tarkoitus rakentaa joukkue, joka pystyy pelaamaan kakkos-Bundesliigassa, Tammivaara kaavaili.Lisätietoja: http://www.mbc-woelfe.de/

Henkilöt

 
8.1.2022 10:01 Pääjuttu

Suomaisvalmentajat loistavat Euroopassa – menestyksen takana tukku syitä

Kansallisia mestaruuksia, mitalisijoja ja kärkipaikkoja, kansainvälisten liigojen lopputurnauksia, maajoukkueiden päävalmentajapestejä – suomalaiset ammattivalmentajat ovat olleet kovaa valuuttaa Euroopan sarjoissa 2020-luvulla. Lassi Tuovi (Strasbourg), Tuomas Iisalo (Bonn) ja Anton Mirolybov (Gmunden) näkevät menestyksen taustalla ison tukun taustatekijöitä.

3.7.2020 08:56 Suomalaiset ulkomailla

Gordon Herbert siirtyy Venäjälle Avtodorin peräsimeen

Kanadan päävalmentajaksi vuoden 2019 MM-kisojen jälkeen noussut suomalais-kanadalainen Gordon Herbert, 61, valmentaa seuratasolla ensi kaudella Venäjän korkeimmalla seuratasolla VTB-liigassa pelaavaa Avtodor Saratovia. Apuvalmentajaksi Avtodoriin saapuu viime kaudella Frankfurtissa apuvalmentanut 25-vuotias Daniel Herbert.

26.1.2020 10:24 Susijengi

Lassi Tuovi SIG Strasbourgin päävalmentajaksi

Tappioputkeen ajautunut SIG Strasbourg on erottanut päävalmentajansa Vincent Collet’n tehtävistään ja nostanut joukkueen apuvalmentajana toimivan lappeenrantalaislähtöisen Lassi Tuovin, 33, päävalmentajaksi. Aiemmin Namika Lappeenrantaa Korisliigassa valmentanut Tuovi toimii kolmatta kauttaan SIG Strasbourgin valmennusjohdossa.

20.1.2020 12:03 Pääjuttu

Viron maajoukkueiden fysiikkavelho Kari Hyökillä takanaan ikimuistoinen matka koriksen maailmassa

Suomalaista koripalloa ja fysiikkavalmennusta laajemmin seuraaville Kari Hyökin, 43, nimi on ponnahdellut parin vuosikymmenen aikana esiin mitä moninaisimmista yhteyksistä. Torpan Poikien kasvatin tie onkin vienyt Suomen, Ruotsin ja Viron pääsarjakenttien kautta värikkäälle ja ikimuistoiselle tielle ja viimeksi Viron miesten maajoukkueen valmennusjohtoon.

11.7.2018 10:59 Pääjuttu

Anton Mirolybov Basket Racing Luxembourgin peräsimeen

Korisliigassa menestynyt ja yhdeksän kautta Saksassa valmentanut helsinkiläislähtöinen Anton Mirolybov, 41, käskyttää pelikaudella 2018-19 US Basket Racingia Luxemburgin pääsarjassa. Miesten edustusjoukkueen lisäksi Mirolybov saa vastuulleen seuran kahden juniorijoukkueen valmennuksen.

Vaatimustason nosto vei Poikolalta työpaikan

Kolme kertaa Suomen mestaruuden voittaneen suomalaisvalmentajan Pieti Poikolan ja Islannin liigajoukkue Tindastollin tiet eroavat. Tindastoll ilmoitti päätöksestään Poikolalle perjantaina.

Ville Tuominen Tanskasta Kataja Basketin toiminnanjohtajaksi

Joensuulainen Kataja Basket saa koripallopiireistä tutun nimen vahvistamaan organisaatiotaan. Parhaillaan toista peräkkäiskautta Tanskan pääsarjassa pelaavaa Bakken Bearsia valmentava Ville Tuominen, 32, aloittaa kesäkuussa työt seuran toiminnanjohtajana. Halu kehittyä uudenlaisissa tehtävissä saa Tuomisen palaamaan Suomeen.

Tammivaarasta Dettmannin seuraaja Saksassa

Henrik Dettmann otti alkuvuodesta vastaan pestin Suomen koripallomaajoukkueen päävalmentajana tehtävästä väistyneen Ari Tammivaaran jälkeen. Nyt Tammivaara ottaa vastuulleen saksalaisen Mitteldeutscherin valmentamisen, josta vielä viime kaudella vastasi Dettmann. Tammivaaran tuore sopimus on kaksivuotinen.

Saksan olympiaunelma pirstoutui Italia-tappioon

Vuosi sitten historiallisen MM-pronssin valloittanut Saksan koripallomaajoukkue koki karvaan tappion myöhään maanantai-iltana. Alkulohkossaan vielä kohmeessa pelannut Italia ryhdistäytyi ja pudotti suomalaisen Henrik Dettmannin luotsaamat saksalaiset EM-kisojen jatkopeleistä lukemin 86-84. Samalla murskaantui Saksan haave Ateenan olympialaisista.

Dettmann pitkällä sopimuksella Mitteldeutscherin valmentajaksi

Suomessa vuoden valmentajana 2002 palkittu Henrik Dettmann ottaa valmennusvastuun Saksan koripallon Bundesliigassa pelaavassa Mitteldeutscherissa. 45-vuotias Dettmann on allekirjoittanut monivuotisen sopimuspaperin seuran kanssa. Dettmann jatkaa myös Saksan maajoukkueen päävalmentajana.

Jukka Mantere valmentajaksi Tanskaan

Suomalainen koripallovalmennus on saanut uuden lähettilään maailmalle. Kokenut Jukka Mantere, 53, on solminut 1+1-vuotisen sopimuksen tanskalaisseura Skjold Stevnsgaden kanssa. Mantere tulee valmentamaan kööpenhamilaisseuran miesten ja naisten joukkueita.

Pekka Salmisesta Ruotsin mestari

Suomalaisvalmentaja Pekka Salminen osui jättipottiin heti ensimmäisellä kaudellaan ulkomailla. 39-vuotiaan Salmisen valmentama Solna Vikings voitti tiistai-iltana Ruotsin mestaruuden kukistettuaan neljännessä finaalissa Plannja Basketin kotikentällään lukemin 108-99.

Salmisen Solnalle tappio Ruotsin finaalissa

Pekka Salmisen valmentama Solna Vikings koki tappion Ruotsin Basketliganin finaaliavauksessa Plannja Basketia vastaan vieraissa tiistai-iltana 79-83. Solna johti läpi ottelun, kunnes kohtasi kovan kohtalon kaksi minuuttia ennen ottelun loppua. Joukkueen tähti Erik Taylor loukkaantui ja Solna hävisi.

Dettmannin Saksa aloittaa EM-kisat Norrköpingissä

Ensi syyskuussa (5.-14.9) Ruotsissa pelattavien miesten EM-kilpailujen alkulohkojen arvonnat suoritettiin perjantaina (14.2.) Tukholman kaupungintalolla. Kisojen 16 maata jaettiin neljään alkulohkoon. Suomalaisvalmentaja Henrik Dettmannin luotsaaman Saksan arpaonni heitti lohkoon B, joka pelataan Norrköpingissä. Vastaansa Saksa saa Israelin, Latvian ja Liettuan. Kovin arpaonni oli isäntämaa Ruotsilla.

26.1.2003 EM-karsinnat

Dettmannin Saksa lohkovoittoon

Suomalaisluotsi Henrik Dettmann käskytti lauantai-iltana Saksan maajoukkueen EM-karsintojen lohkovoittoon. Ykköspaikka varmistui, kun Saksan kellisti loistavien loppuhetkien ansiosta Kroatian kotikentällään Leverkusenissa 81-73. Saksa oli jo aiemmin varmistanut paikkansa syyskuun 5.-14. päivinä Ruotsissa pelattaviin EM-kisoihin.

23.1.2003 EM-karsinnat

Dettmannin Saksa nitisti Makedonian

Vuoden 2002 parhaana valmentajana Suomessa palkittu Henrik Dettmann jatkoi voitokkaita otteitaan Saksan maajoukkueen peräsimessä keskiviikko-iltana. Saksa kukisti toiseksi viimeisessä EM-karsintaottelussaan Makedonian 86-78.

26.5.2023 12:41 Suomalaiset ulkomailla

Topias Palmilla uran paras kausi ulkomailla – ”Sain tilaisuuden ja peliaikaa”

Topias Palmi, 28, pelasi menneen kauden romanialaisen Craiovan joukkueessa. Palmi nautti isoa roolia ja käytti sen tehokkaasti hyväkseen.

24.5.2023 12:06 Suomalaiset ulkomailla

Anniina Äijänen palaa Ferrolin joukkueeseen – ”Seura haluaa panostaa tulevaan kauteen”

Viime kaudella Espanjan liigan Bembibressä pelannut Anniina Äijänen, 27, vaihtaa seuraa. Äijänen palaa tuttuun ympäristöön, kun hän on tehnyt sopimuksen sarjanousija Universitario Ferrolin kanssa.

24.5.2023 08:56 Suomalaiset ulkomailla

Daniel Janssonin ja Aatu Kivimäen Tigers nousi Bundesliigaan

Daniel Janssonin valmentama ja Aatu Kivimäen edustama Tigers Tübingen varmisti nousun Saksan Bundesliigaan. Espanjassa saatiin runkosarja päätökseen ja Tuomas Iisalon Bonn porskuttaa.

23.5.2023 11:04 Pääjuttu

Koripalloliitto järjestää I-tason koulutuskokonaisuuden Kisakalliossa

Koripalloliitto järjestää I-tason koulutuskokonaisuuden Kisakalliossa. Koulutus on Koripalloliiton valmennuskoulutusjärjestelmän ensimmäinen vaihe, joka antaa valmiuksia toimia apuvalmentajan tehtävissä. Kokonaisuus pitää sisällään kaksi viikonlopun mittaista lähijaksoa ja etätehtäviä. Koulutukseen ilmoittautuminen on auki 31.5. saakka ja mukaan otetaan 20 ensimmäiseksi ilmoittautunutta valmentajaa.

Näytä lisää vastaavia