21.7.2023 16:19 Miesten Korisliigassa pelaava Tampereen Pyrintö on solminut kolmannen sopimuksensa ulkomaalaispelaajan kanssa, kun yhdysvaltalainen Sekou Sylla, 23, liittyy Pyrinnön vahvuuteen.

195-senttinen Sylla pelasi kaksi ensimmäistä yliopistovuottaan NCAA:n kakkostasolla Saint Rosessa, josta hän siirtyi Nova South Easternin kautta NCAA:n ykköstasolle, Towsonin yliopistoon. Viimeisenä kautenaan Sylla tilastoi keskimäärin 5,9 pistettä ja 4,4 levypalloa ottelua kohden.
Yliopistouransa jälkeen Sylla siirtyi välittömästi huhtikuussa 2023 Australian NBL1-sarjaan North-West Tasmania Thunderiin, jossa hän on tilastoinut 16 ottelun jälkeen 22,4 pistettä ja 11,9 levypalloa ottelua kohden.
Pyrinnön tiedotteen mukaan valmentajakaksikko Miikka Sopanen ja Tero Vasell uskovat, että Sylla tuo tarvittavaa kovuutta post-pelaamiseen ja hän on hyvä leikkaamaan korille. Lisäksi hän on erittäin vahva pelaaja. Puolustuksellisesti hän on tottunut puolustamaan eri pelipaikkojen pelaajia.
Syllan myötä Pyrinnöllä on voimassa olevat sopimukset Antero Lehdon, Justus Kilpisen, Chrysostom Chukwuman, Valtteri Leppäsen, Jordon Talleyn, Nighael Ceaserin, Roni Ahvenjärven, Arttu Pitkäsen ja Kion Williamsin kanssa.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.