7.9.2011 Suomen Koripalloliitto vastaanotti keskiviikkona suru-uutisen. Miesten maajoukkuekapteeni ja pitkäaikainen SM-sarjapelaaja Tapio Pöyhönen on kuollut 83-vuotiaana.

19. marraskuuta 1927 Helsingissä syntynyt ”Tappari” Pöyhönen pelasi maaottelu-urallaan 20 ottelua, joissa hän heitti yhteensä 39 pistettä. Pöyhönen oli maajoukkueen kokoonpanossa Nizzan MM-karsinnoissa 1950, Pariisin EM-kisoissa 1951 sekä Helsingin olympiakisoissa 1952. Helsingin suurkisoissa Pöyhönen oli myös joukkueen kapteeni.
Elannon Iskun kasvatti pelasi SM-sarjaa Iskussa ja Helsingin Visassa vuosina 1946-58. Pöyhönen juhli TUL:n koripallomestaruutta vuosina 1948 ja 1949.
Pöyhönen pelasi myös pesäpalloa SM-sarjassa joukkueenaan Työväen Mailapojat. Pöyhönen voitti TUL:n mestaruuden myös pesäpallossa vuonna 1952. Myöhempinä vuosinaan Pöyhönen siirtyi moottoripyöräilyyn, jossa hän oli mukana mm. enduron Päijänne-ajoissa. Myös endurossa Pöyhönen voitti TUL:n mestaruuden (1960).
Urheilu-uransa lopetettuaan Pöyhönen siirtyi valmennus- ja järjestötehtäviin ja toimi Työväen Urheiluliiton urheiluosaston päällikkönä. Pöyhönen osallistui ahkerasti valmennustyöhön ja kuului aikanaan Suomen olympiakomitean valmennustoimikuntaan.
Suomen Koripalloliitto välittää omaisille surunvalittelut koko suomalaisen koripalloperheen puolesta.
Aatu Kivimäki sai perjantai-iltana kaulaansa toisen perättäisen Slovakian liigan kultamitalin, kun Patrioti Levice myllytti BC Slovan Bratislavaa viidennessä finaalissa lukemin 126–76 (53–31). Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramon kausi päättyi hopealle, kun Tartto vei ratkaisevan viidennen finaaliottelun kotikentällään 85–65 (43–31).
Kesän 2026 Liike on lääke -kiertue saa uuden, vauhdikkaan lisän, kun Pirkka Street Basket liittyy osaksi tapahtumakokonaisuutta. Katukoriksen hengessä toteutettavat pelit ja lajikokeilut tuovat kiertueelle entistä monipuolisempaa liikunnan iloa ja houkuttelevat mukaan uusia osallistujia erityisesti nuorten ja perheiden keskuudessa.
Susiladiesin kesän 2026 ohjelma on valmis, kun pari tusinallista pelaajia kokoontuu yhteen kesäkuun alussa open gym -henkisesti. Kesän huipentavat ensin kaksi Rising Stars -ottelua Belgiassa ja peräti kolme miniturnausta, joista yksi pelataan Helsingissä.
WNBA:ssa Dallas Wings voitti kotikentällään hallitsevan mestarin Las Vegas Acesin 87-95 (53-45). Awak Kuier oli jälleen vauhdissa penkiltä, kun suomalainen tilastoi 12 pistettä, neljä levypalloa ja kaksi torjuntaa.
Suomalaisen koripallon legenda ja Susijengi-ikoni Hanno Möttölä, 49, jatkaa valmentajauraansa kansainvälisillä ammattilaiskentillä. Viime syksynä Kanadan maajoukkueen valmennusjohtoon liittynyt Möttölä ottaa seuraavaksi tuntumaa Australian NBL-liigasta, missä hän siirtyy Brisbane Bulletsiin päävalmentaja Will Weaverin valmennusryhmään.
Italian Serie A2:ssa Faenzan sarjanousuun juuri johdattanut Lilli Onnela, 20, siirtyy ensi kaudeksi yliopistokentille. Touhun Pojat Lauttasaaren kasvatti ensi kauden osoite on NCAA:n ykköstasolla pelaava Davidson.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
WNBA:ssa Dallas Wings voitti vieraissa New York Libertyn 91-76 (43-44). Awak Kuier pelasi Wingsille 24 minuuttia, joiden aikana hän tilastoi 10 pistettä, 6 levypalloa, yhden syötön ja kaksi torjuntaa.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Koripalloliiton kevätliittokokous järjestettiin 23.5. Kulttuurikasarmilla Helsingissä. Liittohallitukseen valittiin uusina jäseninä Mikko Granströmin, Olli Joensuun ja Janne Rauramon.