14.8.2015 Naisten Korisliigassa pelaava Tapiolan Honka on solminut jatkosopimukset viime kaudella joukkueen runkopelaajiin kuuluneiden Sara Rokkasen, 19, sekä Saara Sandellin kanssa, 22. Joukkueen päävalmentajana jatkaa Kimmo Kujansivu.
Viime kauden päätteeksi Naisten Korisliigan vuoden tulokkaaksi valittu Rokkanen jatkaa uraansa Tapiolan Hongassa. Kuva: Oma Design.
Viime kaudella naisten pääsarjatasolla debytoinut Rokkanen valittiin Korisliigan vuoden tulokkaaksi. Pisteitä ottelua kohden syntyi 10,4 ja levypalloja käsiin tarttui 3,8. 177-senttinen laituri teki ensiesiintymisen kuluneena kesänä myös naisten maajoukkueen paidassa neljän ottelun edestä.
PuHu Junioreiden kasvatilla on tilillään A-nuorten maaotteluita 25 kappaletta, joissa pisteitä syntyi 4,9 ottelutahdilla. Viime kaudella Rokkanen oli koko Korisliigan toiseksi tarkin heittäjä bonuskaaren takaa (35,3%).
- Olen innoissani tulevasta kaudesta ja odotan mitä kaikkea se tuo tullessaan. Jokainen kausi on uusi, johon lähdetään täysillä, pelottomina, itsevarmoina mutta sopivalla nöyryydellä, Rokkanen kertoo seuran tiedotteessa.
Neljännen Korisliiga-kautensa päättänyt 175-senttinen Sandell heitti viime kaudella 7,5 pistettä ja keräsi 3,7 levypalloa ottelua kohden. Espoo Basket Teamin kasvatilta löytyy palkintokaapistaan A-tyttöjen SM-kulta Honka Akatemian paidasta kaudelta 2011-12 sekä Naisten Korisliiga -pronssi (2013).
Joukkueen peräsimessä jatkava Kujansuu on tyytyväinen työolosuhteisiinsa.
- Olen viihtynyt Hongan työympäristössä hyvin ja arvostan puitteita, jossa naisten kanssa työskennellään, Kujansivu kommentoi.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Kouvottarien Re'Shawna Stone.
Naistenpäivää juhlistettiin Naisten Korisliigassa neljällä ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät PeKa ja ToPo. Alemman jatkosarjan puolella voitot kirjattiin EBT:lle ja HBA:lle.
Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Ylemmässä jatkosarjassa Kouvottaret paransi aseminaan, kun Pyrintö kaatui jännittävien vaiheiden jälkeen 83-79.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Päivän voittajia olivat BC Nokia ja PeKa.
Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Alemmassa jatkosarjassa Vimpelin Veto katkaisi tappioputkensa, kun se haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 86-83.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät ToPo, Kouvottaret, EBT ja BC Nokia.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Kouvottaret, ToPo, EBT ja HBA.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Pyrintö ja Forssan Alku.
Ystävänpäivän ainoassa ottelussa EBT vieraili Nokialla. Vierasjoukkue voitti ottelun 79-73.