14.8.2008 Porvoon Tarmo on valmistautumassa Korisliigan kauteen lähes samalla kotimaisella miehistöllä, joka viime keväänä selviytyi pudotuspeleihin. Joukkueessa jatkavat mm. kapteeni Mikael Holme, Ville-Pertti Lind ja Esa Mäki-Tulokas.
Tarmo-ryhmässä on kesän aikana tapahtunut vain pieniä muutoksia. Janne Hytönen palasi kotiinsa Keski-Suomeen, mutta kevätkierroksella selkävaivojensa vuoksi sivussa ollut Ville-Pertti Lind, 27, palaa ruotuun ja aloittaa viidennen pelikautensa Tarmon sinivalkeissa väreissä.
Mikael Holme, 29, puolestaan aloittaa jo kahdeksannen kautensa Tarmossa. Esa Mäki-Tulokkaalle, 26, kausi Tarmossa on toinen Yhdysvalloissa vietettyjen opintovuosien jälkeen. Mäki-Tulokas viimeisteli viime kauden runkosarjassa keskimäärin 13,4 pistettä ottelua kohden.
Myös Pasi Pekkola, 26, ja Henri Hirvikoski, 22, jatkavat porvoolaisseurassa ja edustusjoukkueen rinkiin lukeutuvat niin ikään Kai Forsman, Kasimir Hytönen, sekä A-juniori-ikäiset Tarmo-kasvatit Teemu Hartikainen, Tony Lindo ja Eemil Oikari.
- Olemme harjoitelleet kesällä tunneilla mitattuna vähemmän, mutta tehokkaammin kuin edellisenä kesänä. Kotimainen osastomme on kehittynyt kokonaisuudessaan. Pelaajat tulevat saamaan pelikentällä enemmän mahdollisuuksia luovuuteen ja pelityylimme sekä -kuviomme kokevat täydellisen muutoksen. Ulkomaalaiset vahvistuksemme valitaan myös siltä pohjalta, että sopivat uuteen pelityyliimme, kertoo Tarmon päävalmentajana jatkava Lars Ekström seuran nettisivuilla.
Tarmo etsii vahvistuksia pelintekijän tontille sekä korin alle.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Tuore koripalloilun Suomen mestari Salon Vilpas on tehnyt kahden vuoden pelaajasopimuksen Simeon Stefanovicin kanssa. 188-senttinen takamies pelasi juniori-ikäisenä neljä vuotta Espanjassa ja ensimmäiset liigakokemukset tulivat viime kaudella Lapuan Kobrissa.
Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Riku Korhonen siirtyy Lahteen kasvattajaseura Hongasta. Lahti Basketball ja Korhonen solmivat 1+1 mallisen sopimuksen, jossa molemmilla osapuolilla on optio toisesta kaudesta.
Ensimmäisen SM-mitalinsa 31 vuoteen voittanut Uudenkaupungin Korihait on aloittanut joukkueen rakentamisen kaudelle 2026–27. Haiparven takakentälle on kiinnitetty vuoden sopimuksilla Korihaissa muutama kausi sitten pelannut Trey Niemi sekä yhdysvaltaIaispelaaja Tommy Murr.
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.