14.8.2008 Porvoon Tarmo on valmistautumassa Korisliigan kauteen lähes samalla kotimaisella miehistöllä, joka viime keväänä selviytyi pudotuspeleihin. Joukkueessa jatkavat mm. kapteeni Mikael Holme, Ville-Pertti Lind ja Esa Mäki-Tulokas.
Tarmo-ryhmässä on kesän aikana tapahtunut vain pieniä muutoksia. Janne Hytönen palasi kotiinsa Keski-Suomeen, mutta kevätkierroksella selkävaivojensa vuoksi sivussa ollut Ville-Pertti Lind, 27, palaa ruotuun ja aloittaa viidennen pelikautensa Tarmon sinivalkeissa väreissä.
Mikael Holme, 29, puolestaan aloittaa jo kahdeksannen kautensa Tarmossa. Esa Mäki-Tulokkaalle, 26, kausi Tarmossa on toinen Yhdysvalloissa vietettyjen opintovuosien jälkeen. Mäki-Tulokas viimeisteli viime kauden runkosarjassa keskimäärin 13,4 pistettä ottelua kohden.
Myös Pasi Pekkola, 26, ja Henri Hirvikoski, 22, jatkavat porvoolaisseurassa ja edustusjoukkueen rinkiin lukeutuvat niin ikään Kai Forsman, Kasimir Hytönen, sekä A-juniori-ikäiset Tarmo-kasvatit Teemu Hartikainen, Tony Lindo ja Eemil Oikari.
- Olemme harjoitelleet kesällä tunneilla mitattuna vähemmän, mutta tehokkaammin kuin edellisenä kesänä. Kotimainen osastomme on kehittynyt kokonaisuudessaan. Pelaajat tulevat saamaan pelikentällä enemmän mahdollisuuksia luovuuteen ja pelityylimme sekä -kuviomme kokevat täydellisen muutoksen. Ulkomaalaiset vahvistuksemme valitaan myös siltä pohjalta, että sopivat uuteen pelityyliimme, kertoo Tarmon päävalmentajana jatkava Lars Ekström seuran nettisivuilla.
Tarmo etsii vahvistuksia pelintekijän tontille sekä korin alle.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Takamies Valtteri Mervola on tehnyt ensi kautta kattavan jatkosopimuksen Pyrinnön kanssa. Sopimus sisältää option kaudesta 2027–2028.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.