11.9.2008 Korisliigan Team Componenta sai tiistaina testattavakseen uuden takamiehen. 188-senttinen ja 29-vuotias Al Elliott on jo useamman vuoden ajan pelannut Saksassa, viimeksi maan kakkosliigassa.
Viime kaudella Al Elliott tehtaili Bremen Roostersin joukkueessa keskiarvoikseen 25 ottelussa 18,0 pistettä, 4,6 levypalloa, 3,2 syöttöä ja 1,4 riistoa. Kauden piste-ennätyksekseen Elliott latoi 39 pistettä jatkoaikaottelussa Rhöndorfia vastaan upotettuaan ottelussa kymmenen kolmosta.
Team Componenta kertoi tiedotteessaan tarttuneensa Elliottin testausmahdollisuuteen, kun hetken näytti siltä, ettei aiemmin kiinnitetty Frank Richards saavukaan Karkkilaan. Richards löysi kuitenkin tiensä Suomeen ja on viilettänyt Componentan harjoituksissa yhdessä Elliottin kanssa.
Componentan muut sopimuspelaajat ovat Eric Crookshank, Tuomo Heino, Clifton Jones, Martti Kuisma, Turo Lehtonen, Mikko Pehkonen, Teemu Rintala, Nassim Selmani, Sami Syrjälä ja Kimmo Tolvanen sekä Marcus Watts.
Joukkuetta valmentaa Bernard Harris.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.