16.12.2013 EuroChallenge-kauden 2013/14 alkulohkovaihe on viimeistä kierrosta vaille pelattu ja kolmen pisteen voitto erottaa kotkalaisen Team TEHO Sportin paikasta liigan 16 parhaan joukossa. Viime päivät Italiassa leireilleet kotkalaiset pelaavat ”kohtalonottelunsa” myöhään tiistai-iltana Suomen aikaa Belgiassa Okapi Aalstaria vastaan.

Ryan McDade rymistelee taas Team TEHO Sportin paidassa tiistai-iltana Belgiassa.

Ville Tuomisen Bakken Bears pelaa tiistaina alkulohkon ykkössijasta. Kuvat: Kai Kilappa & Johan Paulin.
Okapi Aalstar päihitti kotkalaiset vajaa kuukausi sitten Steveco Areenalla pistein 74–77 (41–33), joten jatkoon päästäkseen on Team TEHO Sportin kukistettava belgialaiset vähintään kolmella pisteellä.
Kolmen pisteen voitto riittäisi TEHO Sportille, koska joukkueen keskinäiset ottelut olisivat tuolloin tasan, kummallakin olisi tilillään kolme voittoa kuudesta alkulohkon ottelusta ja jatkoonpääsy määriteltäisiin joukkueiden alkulohko-otteluiden korieroja vertailemalla. Kolmen pisteen voiton myötä kotkalaiset olisivat kokonaisvertailussa pisteen verran belgialaisia parempia.
– Herkullinen asetelma sikäli, että tilanne on tulos tai ulos, eikä tarvitse rassata päätään millään ylimääräisellä. Kolmen pisteen voitto ei suorituksena ole sen ihmeellisempi kuin pisteen tai kahden voitto, TEHO Sportin päävalmentaja Sami Toiviainen miettii.
Belgialaiset kokivat kovan kolauksen marraskuun lopussa, kun joukkueen arvokkain pelaaja, amerikkalaispelinrakentaja Derek Raivio joutui sairastuvalle loukkaantumisen johdosta. Raivion poissaolo on aiheuttanut muutoksia Okapi Aalstarin pelitapaan.
– Heidän palloscreenipelinsä ei ole Raivion poissaolon myötä yhtä tehokasta, mutta samalla belgialaiset pelaavat vieläkin isommalla miehistöllä kuin aiemmin. Edellisen pelin jälkeen olemme pyrkineet tehostamaan erityisesti sisäpuolustustamme. Isoja muutoksia ei kuitenkaan ole tulossa, Toiviainen paljastaa.
Olkapäävaivaisen Ryan McDaden oletetaan palaavan kotkalaiskokoonpanoon tiistai-iltana Belgiassa.
Okapi Aalstar isännöi Team TEHO Sportia Aalstissa tiistaina 17.12. klo 21:30 Suomen aikaa.
EuroChallenge-kauden suurin yllättäjäjoukkue, Ville Tuomisen valmentama Bakken Bears, ryhmittyy vastaavasti tiistai-iltana kentälle Ranskan Cholet’ssa ottelussa, joka määrittää EuroChallengen alkulohko G:n voittajajoukkueen.
Joukkueiden edellisessä kohtaamisessa Bears iski urakalla kapuloita väkevänä ennakkosuosikkina peliin lähteneen Cholet’n rattaisiin, mutta ranskalaiset poistuivat Aarhusista 66–68 (31–40)-voitto mukanaan.
Kotipelissään kärsimästä tappiosta huolimatta Bearsilla on mahdollisuus venyä lohkovoittoon, jos joukkue kykenee napsimaan Ranskasta mukaansa vähintään kolmen pisteen vierasvoiton.
Viime kaudella EuroChallengen puolivälieriin yltänyt joensuulainen Kataja Basket puolestaan pelaa tämän kauden viimeisen europelinsä tiistaina Hollannissa ZZ Leidenin vieraana. Joensuulaiset hakivat joukkueiden edellisessä keskinäisessä kohtaamisessa 14 pisteen voiton Leidenistä.
Yhdysvaltojen NCAA:n ykköstaso käynnistyy alkuviikolla. Suomalaispelaajia on kauden käynnistyessä joukkueiden listoilla 15 naisissa ja miehissä 13. Basket.fi tulee seuraamaan viikkotasolla suomalaispelaajien edesottamuksia NCAA:n ykköstasolla.
Suomalainen koripallovuosi tarjosi unohtumattomia hetkiä, ja nyt kaksi niistä tavoittelee Vuoden sykähdyttävimmän urheiluhetken titteliä Urheilugaalassa 2026. Valinta ratkaistaan yleisöäänillä, joten jos korishetket sykähdyttivät tänä vuonna, nyt on aika käydä äänestämässä!
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat ToPo, PeKa ja EBT.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraissa Phoenix Sunsille 118-96. Lauri Markkanen jatkoi alkukauden pistetehtailuaan, kun suomalainen säkitti 33 pistettä.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
NBA:ssa Utah Jazzin loppukiri jäi palkinnotta, kun Portland Trail Blazers veti pidemmän korren 134-136. Lauri Markkanen tilastoi 32 pistettä, 5 levypalloa, 2 syöttöä, 3 riistoa ja 3 torjuntaa.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.