21.3.2024 15:00 Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kataja Basketin Teemu Knihtiselle yhden ottelun kilpailukiellon.

Kurinpitopäällikkö on tutkinut 19.3. pelatun Kauhajoen ja Kataja Basketin välisessä ottelussa tapahtuneen tilanteen, jossa Katajan Teemu Knihtinen erotettiin ottelusta suoralla pelistä erottavalla virheellä.
Korin jälkeen ennen aikalisää kentälle syntyi kahakka kentällä olevien kahden pelaajan välille. Knihtinen tuli tilanteeseen vaihtopenkiltä ja tönäisi Kauhajoen pelaajaa. Tästä tuomittiin Knihtiselle suora ulosajo (D-virhe) videotarkistuksen jälkeen. Pelaaja poistui rauhallisesti pukuhuoneeseen.
Kurinpitopäällikkö katsoo selvitetyksi, että Knihtinen on syyllistynyt kurinpitosääntöjen 4 §:n 1 momentin 5 kohdan mukaiseen vastustajan pelaajan tahalliseen fyysisen koskemattomuuden loukkaamiseen tönäisemällä vaihtopelaajana pelaajaa.
Koripallon virallisten pelisääntöjen 39.2.1 mukaan vaihtopelaajat, kentältä poistetut pelaajat tai joukkueen avustajat, jotka poistuvat joukkuepenkkialueeltaan tappelun tai sellaiseen mahdollisesti johtavan tilanteen aikana, on erotettava pelistä.
Pelistä erottavasta virheestä (D-virhe) on ratkaisukäytännössä määrätty vähintään yhden ottelun kilpailukielto. Teon moitittavuutta lisää se, että Knihtinen on tilanteessa vaihtopelaaja. Toisaalta itse tönäisy on kevyehkö. Asiassa ei ole ilmennyt perusteita poiketa ratkaisukäytännöstä.
Edellä olevan perusteella määrätään Kataja Basketin Teemu Knihtiselle rangaistukseksi yhden (1) ottelun kilpailukielto. Rangaistus koskee Katajan seuraavaa ottelua, joka on 22.3.2024 pelattava BC Nokia – Kataja.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kauden 2025–2026 Korisliigan välierissä puhaltaa kymmenen erotuomarin joukko.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.