8.2.2016 18:13 Miesten Korisliigan kärkisijaa pitävän Kataja Basketin takamies Teemu Rannikko, 35, on valittu Korisliigan tammikuun pelaajaksi. Kataja voitti tammikuussa kuudesta pelistään viisi Rannikon johtaessa peliä.
"Taikuri" Rannikko esiintyi myös tammikuussa kuukauden pelaajan valinnan arvoisesti. Kuva: Erkki Hautaviita.
Myös joulukuun pelaajaksi valittu ”Taikuri” Rannikko viimeisteli tammikuussa pelatuissa otteluissa 17,3 pistettä, keräsi 3,3 levypalloa ja jakoi peräti 10,8 syöttöä ottelua kohden. Miehen teholukema (25,3) oli liigan korkein.
Rannikon heittokäsi oli kuumana läpi kuukauden, sillä kolmoset upposivat 45% tarkkuudella, kahden pisteen heittoprosentti oli peräti 76,5 ja 24 vapaaheitosta ainoastaan yksi ei osunut kohteeseensa.
Kuudessa ottelussa Rannikolle kirjattiin kahdessa tupla-tupla, joista muhkein syntyi KTP Basketin vieraana (25 pistettä, 12 syöttöä).
Korisliigan syöttötilaston kärkinimen ohella 189-senttinen Rannikko voitti myös FIBA Europe Cupin syöttötilaston ylivoimaisesti.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.
Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.