28.12.2007 Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen 20-vuotiaan sentterinsä Teemu Rintalan kanssa. Alun perin 203-senttisen Rintalan piti pelata Korihaissa joulukuun loppuun saakka vuokrasopimuksella Espoon Hongasta, mutta nyt seurat ja Rintala ovat jatkaneet sopimusta pelikauden loppuun saakka.
Teemu Rintala siirtyi Korihaihin marraskuun puolivälissä Hongasta ja on pelannut uusikaupunkilaisseurassa kymmenen ottelua 6,1 pisteen ja 3,6 levypallon keskiarvolla. Helsinkiläisen MaSu-Basketin kasvatti on pelannut urallaan tähän mennessä yhteensä 51 Korisliigan ottelua sekä 47 nuorten maaottelua.
Yhden ottelun piste-ennätys Rintalalla on Korisliigassa 16, joka syntyi viime lauantaina Karkkilassa Componentaa vastaan käydyssä ottelussa.
Korihaiden viime vierasotteluista sivussa olleen Pasi Kauhan syyt poissaoloon ovat henkilökohtaiset. Kauhan perheeseen odotetaan perheen lisäystä aivan lähiaikoina.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.
Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.