14.6.2011 Teemu Rintala, 23, palaa takaisin koripallokentille kahden vuoden tauon jälkeen. Sentterinä pelaava 203-senttinen Rintala on solminut pelaajasopimuksen Korisliiga-joukkue Kouvojen kanssa. Tehty sopimus on yksivuotinen. Vuoden 2007 Suomen mestari on edustanut aiemmin Korisliigassa Espoon Honkaa, UU-Korihaita ja Team Componentaa.

Teemu Rintala (oik.) pelasi Korisliigassa viimeksi kaudella 2008-09, tuolloin Componentan riveissä.

Nuorten maajoukkueissa Suomea 47 kertaa edustanut Rintala palaa liigaympyröihin Kouvot-paidassa. Kuvat: Francois Perthuis & Tuomas Venhola.
Rintalan SM-sarjauran henkilökohtainen tämän hetkinen piste-ennätys 16 syntyi joulukuussa 2007, jolloin hänen valmentajaan Korihaissa toimi Kouvojen nykyinen päävalmentaja Jyri Lehtonen. Kyseisen kauden keskiarvoikseen Rintala kirjautti 5,0 pistettä ja 3,4 levypalloa 21 minuutissa. Edellisellä kaudella Rintala kuului Suomen mestaruuden voittaneeseen Espoon Hongan kokoonpanoon.
Malmin Super-Koriksen kasvatti Rintala on pelannut yhteensä 47 nuorten maaottelua, joista 12 on 20-vuotiaiden miesten joukkueessa pelattuja.
- Nälkä kasvoi pari vuotta koripallon suhteen. Sain opiskeluni siihen vaiheeseen, että se mahdollisti ainakin vuodeksi pelaamisen pääsarjatasolla. Myös tuttu valmentaja oli ratkaisevassa osassa tehdessäni päätöstä, kommentoi Teemu Rintala paluutaan korisparketeille.
- Poikkeuksellisena urheilijana en usko, että Teemun kuntoon pääsemisessä menee montaakaan viikkoa. Toki pelituntuman ja oikean tekemisen tempon saavuttaminen ottaa aikansa. Teemu tulee auttamaan meitä isojen rotaatiossa ja nyt meillä on yksi sarjan parhaista harjoitusryhmistä, iloitsee Jyri Lehtonen.
- Oikeanlaiseen tempopelaamiseen tarvitaan vähintään yhdeksän pelaajan rotaatio ja se meillä on jo kasassa. Nyt sopimuksen omaavilla pelaajilla ja kahdella onnistuneella jenkkivalinnalla meillä on mahdollisuudet parantaa viimevuotista sijoitustamme. Sarjastamme on jälleen kerran kehittymässä todella kovatasoinen, lisää Lehtonen.
Kouvoilla on sopimukset alkavalle kaudelle Teemu Rintalan lisäksi Aleksi Akpason, Kwamena Bracen, Josh Gonnerin, Antto Nikkarisen, Atte Pertun ja Ilari Seppälän kanssa.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.