13.11.2024 15:27 Vantaan Energia-turnaus järjestetään jälleen tammikuussa 17.-19.1.2025 eri puolilla Vantaata. Turnaukseen tarvitaan jälleen myös runsaasti erotuomareita ja turnauksen tuomari-ilmoittautuminen on nyt avattu.

Vantaan Energia -turnaukseen odotetaan lähes 300 joukkuetta, ja turnaus onkin sarjakauden aikana järjestettävistä junioriturnauksista Suomen suurin.
Voit lukea lisää turnaustuomaroinnista ja ilmoittautua erotuomariksi turnaukseen täältä: https://energiaturnaus.fi/tuomareille/ilmoittaudu-tuomariksi
Toivotamme erittäin mielellämme tervetulleiksi myös erotuomariryhmät, jotka voivat ottaa vastuulleen yhden pelikentän kokonaisuudessaan koko viikonlopun osalta. Mikäli siis saat koottua tuomariystävistäsi 3-5 hengen tiimin, on teillä mahdollisuus saada yksi pelipaikka hoidettavaksenne tuomarointien osalta. Ilmoita mahdollisesta ryhmästäsi ilmoittautumislomakkeen ”toiveet tuomarinimeäjälle” kohdassa.
Tervetuloa mukaan mahdollistamaan hienoa koriselämystä tuhansille lapsille! Ilmoittauduthan mukaan mahdollisimman pian! Lisätietoja turnauksen erotuomaritehtävistä voi kysellä turnauksen tuomarivastaavalta Janne Studelta (tuomarit@energiaturnaus.fi).
Tämä on seuran ilmoitus. Koripalloliitto tarjoaa jäsenseuroilleen mahdollisuuden ilmoittaa koripallotoimintaansa liittyvistä asioista Seura tiedottaa -uutisissa.
Ura Basket pelasi seuran 20-vuotisjuhlaottelun perjantaina Turun NMKY:tä vastaan. Ottelun alla seura kunnioitti kahta ansioitunutta kasvattiaan liittämällä heidät seuran kunniagalleriaan. Perjantai-illan juhlaottelu keräsi lähes 800 katsojaa Kaarinan Valkeavuoreen.
Aloita vuotesi kahden päivän tehoharjoittelulla WB-Panttereiden järjestämällä leirillä Laajasalossa. Leirin päävalmentajana toimii Justice Graham apunaan Mike Besselink, Aaron Ekwere ja Tom Arro.
Suomen NMKY:n Urheiluliitto on tiivistänyt koripallotoimintojensa yhteistyötä tänä vuonna. Tapahtumiin lukeutuvat namikalaisten valmentajakoulutus etänä, päätoimisten ammattivalmentajien verkostotapaaminen ja urheilujohtajien verkostoitumismatka Pariisiin.
LePy haluaa kehittää seuran visuaalista ilmettä ja etsii nyt osaajaa viemään "Oranssin perheen" brändiä eteenpäin. Meillä on jo tunnistettava logo, värit ja peruslinjaukset, mutta kaipaamme niiden rinnalle uutta, raikasta otetta ja nykyaikaisia sovelluksia.
Espoolaisen koripallon ylpeys Tapiolan Honka näkyy ja kuuluu myös kansainvälisillä kentillä. Seuran kasvatteja pelaa tällä hetkellä niin Yhdysvaltojen yliopistosarjoissa kuin Euroopan ammattilaiskentillä – ja mukana on myös Susijengin kapteeni Sasu Salin, joka aloitti ammattilaisuransa Hongassa.
JBA:n toiminta on suunnattu niin lukioikäisille ja tulevaa 3. asteen opiskelupaikkaa suunnitteleville kuin myöhemmällä iällä korkeakouluopintonsa aloittaville tai niitä jatkaville nais-ja miespelaajille.
Beat Basket järjestää Tina Cupin 3.-4.1.2026 Järvenpäässä.
WINTER 3x3 -turnaus tulee taas. Tule mukaan päättämään koripallovuosi vauhdikkaiden 3x3-pelien merkeissä.
Helsingin NMKY järjestää talvilomaleirin 2.1.2026 - 6.1.2026. Leiri on tarkoitettu 2013-2018 -syntyneille pelaajille.
LoU Basket järjestää Kisakallion ensiluokkaisissa olosuhteissa U12-ikäluokan turnauksen tytöille ja pojille. Majoitus ja ruokailut Kisakallion urheiluopistolla ja pelit pelataan maajoukkueidenkin suosimassa Susi Training Centerissä.