13.5.2015 KTP Basketin Timo Heinonen, 33, sai eilisen pronssimitalin lisäksi tililleen täyteen myös 100 pudotuspelikamppailua. 198-senttinen Pussihukkien kasvatti on näin 12. pelaaja, jolla on urallaan vähintään 100 pudotuspeliä vyöllään.

Timo Heinonen saavutti urallaan myös sadan pudotuspelin rajan. Kuva: Kai Kilappa.
Ensimmäisen pudotuspelinsä Heinonen pelasi kasvattajaseurassaan Pussihukissa keväällä 2002 Lahtea vastaan.
Urallaan Heinonen on näissä pudotuspeleissä heittänyt 899 pistettä ja ottanut 402 levypalloa. Hänen piste-ennätyksensä yhdessä ottelussa on runkosarjassa 40 ja playoffseissa 25. Heinosella on kolme hopeaa ja kolme pronssia Korisliigan pudotuspeleistä.
Heinonen on valittu liigassa kahdesti vuoden puolustuspelaajaksi ja kerran kehittyneimmäksi pelaajaksi ja miesten maaotteluja Heinosella on kuusi.
Pelattujen pudotuspelien tilaston ykkössijaa pitää hallussaan Kari-Pekka Klinga (126 ottelua).
Takamies Valtteri Mervola on tehnyt ensi kautta kattavan jatkosopimuksen Pyrinnön kanssa. Sopimus sisältää option kaudesta 2027–2028.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.
Lauantaina alkava miesten Korisliigan finaalisarja Salon Vilppaan ja Kataja-Basketin välillä tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.