21.6.2018 14:26 Hyvinkään Ponteva julkaisi etenkin Hyvinkäällä odotetun jatkosopimuksen, kun seura kertoi Titta-Riina Lepistön jatkavan uraansa HyPossa.

Titta-Riina Lepistö aloittaa jo viidennen kautensa HyPon vihreävalkoisissa. Kuva: Ville Vuorinen
Lempinimellä Laukaan Pommittaja eli tarkoista kaukoheitoistaan tunnettu Titta-Riina Lepistö, 27, aloittaa jo viidennen peräkkäisen kautensa Hyvinkään Pontevassa.
– Hyvinkäällä on ollut mukava pelata, seurassa asiat hoidetaan mallikkaasti ja meillä on ehdottomasti sarjan parhaat fanit. Hyvinkäästä on tullut minulle tärkeä paikka ja on hienoa nähdä miten monella hyvinkääläisellä sykkii Ponteva-sydän. Viime kaudesta jäi monella osa-alueella, niin henkilökohtaisesti kuin joukkueellakin petrattavaa, ja näitä lähdetään parantamaan ensi kaudella, Lepistö kertoo seuran tiedotteessa.
Kaikkiaan 182-senttisellä laiturilla on liigavuosia takana jo 11., kun Pontevan kausia edelsi seitsemän kauden rupeama Hongikon Nuorisoseuran Urheilijoissa. Tasaisen tehokkaasti pelaavan Lepistön kaudet pääsarjassa ovat kulkeneet 10 pisteen ja kuuden levypallon keskiarvoilla.
Lepistö on yksi niistä Pontevan neljästä nykypelaajasta, joilla on koko Pontevan naisten Korisliigan mitalisuora – pronssia, hopeaa ja kultaa – kaulassaan.
– Mahtavaa että Titta haluaa jatkaa uraansa edelleen HyPon paidassa. Hän on ollut Tarun (Tuukkasen) ohella joukkueen kulmakivi kaikkina seuran menestysvuosina. Kokeneena, ratkaisuvalmiina ja korkean peliälyn omaavana pelaajana Titta tekee meistä parempia ja mahdollistaa hyvin erilaisten viisikoiden käytön, päävalmentaja Miikka Sopanen ylistää.
Kaudella 2013-2014 liigan kehittyneimpänä palkittu Lepistö on pelannut nuorten ja haastajamaajoukkueen pelejä yhteensä 48, tehden niissä 297 pistettä (ka 6,2).
Hyvinkäällä jo 5. kautensa aloittavan Lepistön lisäksi HyPo on tehnyt sopimukset Taru Tuukkasen, Henna Salomaan, Saara Wahlgrenin, Iina Keski-Saaren, Silja Kiiskinen ja Meri Damoiseaux’n kanssa.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Tapiolan Hongan Tess Barnesille yhden ottelun kilpailukiellon.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.
Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky voitti kotikentällään Kouvottaret. Ottelu päätttyi emäntien voittoon 83-54.