21.3.2004 Kouvot siirtyi SM-Koriksen puolivälieräsarjassaan Lappeenrannan NMKY:tä vastaan 2-0-johtoon voittamalla sunnuntaina vieraissa niukasti 73-71. Vieraiden Jukka Toijala heitti loppulukemat vapaaheittoviivalta 14 sekuntia ennen loppua. Kolmannet puolivälierät pelataan jo maanantaina (22.3.).
Ennen Toijalan onnistunutta vapaaheittoa Pasi Riihelä oli nostanut kolmosellaan ja kahdella vapaaheitollaan Lappeenrannan kotiyleisön riemuksi pisteen päähän Kouvoista (72-71). Pelikellossa oli tuolloin enää 17 sekuntia, joten Lappeenranta oli pakotettu rikkomaan. Robert Reed otti nopeasti virheen ja Toijala käveli vapaheittoviivalle upottaen toisen heitoistaan. Riihelä pääsi vielä yrittämään voittoa kotijoukkueelle, mutta hänen kolmosyrityksensä pomppi ulos koriraudoista.
LrNMKY:n ja Kouvojen välisessä ottelussa tunteet kävivät kuumina. Kolmannella jaksolla yhteen ottivat LrNMKY:n Ari Mikkola ja Kouvojen Juho Kailio. Molemmat ajettiin suihkuun tilanteen seurauksena.
Dramatiikkaa ottelu oli muutenkin täynnä. Kotijoukkueen Andre Foreman loukkasi kolmannella jaksolla olkapäänsä, mutta palasi vielä takaisin kentälle käynnistäen lappeenrantalaisten päätösjakson nousun. Ottelussa Foreman heitti kaikkiaan 25 pistettä. Pasi Riihelä pussitti 18 silmää. Yhdeksi avainasiaksi nousi Kouvojen onnistunut puolustustyö Timo Riihelän kanssa. Riihelän veljeksistä nuorempi teki vain kaksi pistettä.
Kouvojen joukkueesta onnistujia löytyi kosolti. Marcus Grant (15/11), Jukka Toijala (14/6), Samu Kaaresvirta (13/3), Ville Kaunisto (12/6) sekä puolustuspään erikoismies Anssi Kinnaslampi (9/2) olivat joukkueensa parhaimmistoa.
Kahden puolivälieräottelun jälkeen tilanne Kouvot-LrNMKY –parissa on siis 2-0 Kouvoille. Samoin lukemin johtaa Honka ottelusarjaansa salolaista Vilpasta vastaan. Tasatilanteessa 1-1 ovat parit Namika Lahti-Kataja ja KTP Basket-PuHu. Maanantaina (22.3.) kaikki otteluparit ovat tositoimissa, kun pallo heitetään ylös klo 18.30 Espoossa, Lahdessa, Kotkassa ja Kouvolassa. Välieriin edetään kolmella voitolla.Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.