Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

24.6.2025 09:50 Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

Stefanovic on viimeiset vuodet pelannut Espanjassa, jossa aloitti Joventut Badalonan juniorijoukkueessa kaudella 20-21. Kaudet 21-2024 hän pelasi Baloncesto Torredolones Madridin joukkueessa, josta kauden 23-24 myös miesten EBA-liigassa pistekeskiarvon oltua 7,1. Viime kaudella oli edessä lopullinen siirtyminen miesten joukkueeseen Mostolesiin. Nuoresta iästään huolimatta Simeon oli Mostolesin johtava pelaaja ja paras pistemies, kun 27,5 minuutin peliajalla syntyi tilastot 13,8/2,3/2,4s ottelua kohden.

– Isäni on valmentanut Lapualla useita vuosia ja parhaiten muistan vuoden 2019, kun olin 12-vuotias. Sain välillä olla pelireissuilla mukana ja olla kuin osa joukkuetta ja siitä jäi todella hyvät muistot. Toisaalta siellä syntyi ystävyyssuhteita ja tiedän, että siellä voi luottaa kaikkiin mukava oleviin ihmisiin, Stefanovic kertoo seuran tiedotteessa.

– Pelasimme toissa kaudella U-18 sarjaa ja pääsimme final fouriin. Junioriturnauksen final four on Espanjassa todella iso tapahtuma ja kun vielä kohtasimme final fourissa Real Madridin joukkueen niin se oli huikea kokemus. Tuosta Real Madridin joukkueesta on tämän vuoden NBA Draftissa 2 pelaajaa. Viime kausi oli sitten toisella lailla ikimuistoinen, kun pääsin toden teolla pelaamaan miesten joukkueessa.

- On jotenkin mahtava homma, kun Simeon on pikku poikana ollut Lapualla tosi paljon, kun Nenad valmensi useita vuosia Kobria ja nyt saadaan Simeon sitten meidän joukkueeseen pelaamaan. Uskon, että molemmat voivat tässä tapauksessa auttaa paljon toisiaan. Simeon tuo meille uusia tuulia ja nuoruuden intoa sekä huikeaa potentiaalia pelaamiseen ja me pystymme tarjoamaan Simeonille paikan ottaa seuraavan askeleen urallaan eteenpäin. Kobrien päävalmentaja Ville Turja toteaa.   

Kobrilla on sopimukset myös Antto Nikkarisen, Jussi Turjan ja Veeti Helakorven kanssa. Joukkuetta valmentaa Ville Turja.

Asiat

 
19.6.2026 11:15 Korisliiga

Bojan Sarcevic ja Jalen Jackson jatkavat Korihaissa

Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaiset pelaajasopimukset Bojan Sarcevicin ja Jalen Jacksonin kanssa. Sarcevic jatkaa näin ollen loistokasta uraansa 21:lle Korisliiga-kaudelle. Jackson aloittaa syksyllä seitsemännen kautensa Korisliigassa ja kuudennen Korihaissa.

18.6.2026 13:45 Korisliiga

Jordan Mason Pyrintöön

Pyrintö on tehnyt sopimuksen pelintekijänä pelaavan Jordan Masonin (190cm/23v) kanssa. Hän on edustanut kausina 22-24 Texas Statea, 24/25 Illinoisin yliopistoa (UIC) sekä viimeisellä kaudellaan 25-26 Templen yliopistoa tehoin 11,8p/3,1lp/4s.

17.6.2026 12:45 Korisliiga

Karl Chavis Vilppaan paitaan

Hallitseva Suomen mestari Salon Vilpas on solminut ensimmäisen sopimuksen ulkomaalaisosastolleen ja hän on 24-vuotias laitahyökkääjä Karl Chavis. 198-senttinen Chavis pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa BBC Nyonissa ja aloittaa toisen kauden ammattilaisena.

15.6.2026 10:00 Korisliiga

Monipuolinen korinaluspelaaja Garry Clark Korihaihin

Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen laiturin ja sentterin pelipaikkoja pelaavan yhdysvaltalaisen Garry Clarkin kanssa.

15.6.2026 09:54 Korisliiga

Fiifi Aidoo Bisons Loimaan takakentälle

Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa vahvisti kokoonpanoaan Suomen mestarilla ja Susijengi-kokemusta omaavalla Fiifi Aidoolla.

12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

11.6.2026 13:40 Korisliiga

Eino Pällijeff ja Kouvot sopimukseen

Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

Näytä lisää vastaavia