11.6.2021 12:00 Pyrintö on solminut kahden vuoden jatkosopimuksen hienon debyyttikauden pelanneen Tomas Pihlajamäen kanssa.

Pihlajamäki ihastutti debyyttikaudellaan Korisliigassa ennakkoluulottomilla otteillaan. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
21-vuotias ja 194-senttinen Tomas Pihlajamäki on Tapiolan Hongan kasvatti. Pihlajamäki debytoi Korisliigassa viime kaudellaa, kun hän siirtyi Pyrintöön viime kesänä ja ennakkoluulottomilla otteillaan ansaitsi paikkansa Korisliigan pelaavassa kokoonpanossa. Pihlajamäki summasi keskiarvoikseen 5,3 pistettä ja 2,7 levypalloa.
Korisliigan lisäksi Pihlajamäki pelasi Pyrinnön akatemia joukkueessa I divisioona A:ssa, jossa hän viimeisteli keskimäärin 21 pistettä ja 8,3, levypalloa ja 3,6 koriin johtanutta syöttöä.
Pihlajamäki on pelannut 84 nuorten maaottelua ja kärkkyy ensimmäistä miesten maaottelua. Pihlajamäki kuuluu Susijengin 14 pelaajan ryhmään, jotka matkaavat viikonlopuksi Tsekkeihin tuplamaaotteluihin isäntämaata vastaan.
- Tomas lunasti paikkansa Pyrintö-perheessä debyyttikauden näytöillään, niin kentällä kuin sen ulkopuolella. Olen tyytyväinen, että hän haluaa jatkaa kehittymistään Tampereella, ehdoton voittajatyyppi, päävalmentaja Miikka Sopanen toteaa seuran tiedotteessa.
Tampereen Pyrinnöllä on ensi kautta koskevat pelaajasopimukset Shawn Hopkinsin, Panu Peltokankaan, Valtteri Leppäsen, Eero Lehtosen, David Gonzalvezin, Osku Heinosen ja Tomas Pihlajamäen kanssa.
Korisliiga-seurojen sopimustilanteet >
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.