13.5.2022 14:29 Runsaat kolme vuotta Kouvojen myyntipäällikkönä toiminut Tommi Alastalo on nimitetty Kouvojen uudeksi toimitusjohtajaksi. Alastalo aloittaa uudessa tehtävässään 1.6. alkaen.

- Kiitos Kouvot Basketille luottamuksesta tähän vastuulliseen tehtävään ja iso kiitos Samille hienosta työstä, mitä hän on tehnyt seuran kehityksen eteen. Tulevaisuus näyttää valoisemmalta kuin aikoihin ja tulemme jatkamaan toiminnan kehittämistä edelleen, Alastalo kommentoi seuran tiedotteessa.
Kouvojen väistyvä toimitusjohtaja Sami Laaksonen on mielissään selkeän jatkumon toteutumisesta.
- Olemme puhdistaneet pöydän ja rakentaneet luotettavaa pohjaa viimeiset kolme vuotta systemaattisesti. Nyt koen, että työni on tehty ja voin jättää Kouvot hyvillä mielin. Toivotan Tommille ja koko hienolle Kouvot-yhteisölle menestystä, kommentoi Laaksonen.
- On ilo saada tuttu, periksiantamaton ja myynninnälkäinen kaveri organisaation sisältä jatkamaan Samin tekemää työtä. Tommi on päässyt läheltä seuraamaan toimitusjohtajan arkea ja näemme, että hän on tähän valmis. Lähitulevaisuudessa tulemme vahvistamaan toimiston kokoonpanoa myös muilla osa-alueilla, kommentoi Kouvot Basketin hallituksen puheenjohtaja Niko Hänninen.
Kouvot Basket on suomalaiseen miesten huippukoripalloiluun keskittynyt organisaatio, jonka perusajatuksena on auttaa nuoria rakentamaan tukevan perustan terveelliseen elämään ja arjen sujumiseen yhdistämällä kodin, opiskelun ja tavoitteellisen harjoittelun. Kouvojen edustusjoukkue pelaa miesten Korisliigassa ja akatemiajoukkue Suomen toiseksi korkeimmalla sarjatasolla eli divisioona 1 A:ssa.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.