24.5.2019 08:42 Naisten maajoukkueen entisen päävalmentajan sopimus miesten 1. divisioona B:ssä pelaavaan äänekoskelaisseuraan on kaksivuotinen.

Hannu Kautto (vasemmalla) ja Mikko Kymäläinen (oikealla) olivat tyytyväisiä, kun valmentajakaksikon (Hannu Koivunen, Tommi Koskinen) kanssa saatiin tehtyä sopimukset.
Viimeiset vuodet Koskinen on valmentanut Lappeenrannassa. Hänen johdollaan naisten Korisliigan kestomenestyjä Catz saalisti kolme SM-hopeaa 2006-09.
Viime kaudella Koskinen toimi Catzin kakkosjoukkueen päävalmentajana naisten 1. divisioonassa. Lisäksi hän oli nostamassa päävalmentajana Lappeenrannan Namikaa miesten 1 divari B:hen.
Tommi Koskisen cv koripallon parissa on pitkä. Hän toimi naisten maajoukkueen päävalmentajana vuodet 2008-11. Miesten Korisliigasta hänellä on kokemusta kuusi kautta ja naisten puolelta peräti 14 kautta.
Koskisen on määrä muuttaa Äänekoskelle kesä-heinäkuun vaihteessa.
Huiman kakkosvalmentajana puolestaan aloittaa pitkän linjan koripallopersoona Hannu Koivunen. Huiman ja Koivusen sopimus kattaa tulevan kauden.
Huima sijoittui viime kaudella miesten 1. divisioonan B:n runkosarjassa kahdeksanneksi, mutta tippui pudotuspelien avauskierroksella Tapiolan Hongalle.
Kouvot Juniorit järjestää firmakoris 3x3 tapahtuman torstaina 30.4.2026 MLL Areenalla Kouvolassa.
Tikkurila-Seura täydentää valmennustiimiään ja hakee päävalmentajaa tuleville kausille nuorten kilpajoukkueisiin.
Kouvolassa järjestetään aikuisten koriskurssi, johon jokainen on tervetullut.
ACO Basket ja Ymca Oulu etsii valmennustiimiinsä osaavaa ja motivoitunutta tekijää. Haemme avoimen haun kautta henkilöä, joka voi toimia ACO Basketin apuvalmentajan ja Ymca Oulun valmennuspäällikön yhdistelmäroolin tehtävissä hakijan osaamisen ja seuran tarpeiden mukaan.
Ura Basket järjestää kesällä 2026 kolme päiväleiriä ja yhden iltaleirin. Leirit järjestetään Valkeavuoren liikuntahallilla.
Uusi kesän odotetuin koristurnaus järjestetään elokuussa Kuortaneella.Turnauksen kummina on Ilari Seppälä Susijengistä. Ilmoita joukkueesi mukaan!
YMCA Tampere koripallon Sami Toiviainen, Taneli Tuokko ja Mikko Penttinen vierailivat reykjavikilaisen KR:n vieraana viime viikolla. Vierailu oli osa Erasmus+ Sport -hanketta, jossa YMCA Tampere vierailee kolmen eri eurooppalaisen seuran luona.
Lahti Basketball Junioreiden ensi kauden päävalmentajat on julkaistu. Tom Cooman ottaa jatkosopimuksen myötä vahvemman roolin nais- ja tyttöpuolen valmennuksessa. Uutena valmentajana seurassa aloittaa kokenut Lance Hewitt.
Kempele Wild Duckz hakee koripallojunioreiden päävalmentajaa kehittämään juniorikoripallon urheilullista laatua ja rakentamaan toimintaa pitkäjänteisesti kasvavassa ja monipuolisessa seurassa.
Haluaisitko oppia koriksesta uutta, saada taitoihisi vankistusta tai viettää aktiivisen viikonlopun koriksen parissa? Leiri on suunnattu kaiken tasoisille naispelaajille ja -harrastajille.