10.10.2008 Kaksi ensimmäistä peliään Korisliigassa hävinnyt ToPo avasi voittotilinsä kotiottelussa Porvoon Tarmoa vastaan 63-53 (37-19) -tuloksella. Perjantain toisessa Korisliiga-ottelussa Lappeenrannan NMKY kukisti Forssan Koripojat.
ToPo aloitti pelin hurjalla 16-0 -nykäisyllä. Tuon jälkeen loppupeli pelattiin tasaisesti, kun kotijohto ei noussut 20 pistettä suuremmaksi. Tarmo pääsi parhaimmillaan viimeisellä neljänneksellä seitsemän pisteen päähän.
– Paneuduimme antaumuksella puolustukseen ja sieltä se voitto otettiin. Pidimme Tarmon jenkkipointin nollilla ja muutkin amerikkalaiset vähissä pisteissä. Hyökkäyspäässä meilläkin on vielä paljon parannettavaa, summasi ToPon valmentaja Tomi Kaminen.
Vähäkorisen pelin korikunkut tekivät 14 pistettä. ToPosta tuohon lukemaan pääsi Eero Lehtinen ja Tarmosta Ville-Pertti Lind.
Tarmon yhdysvaltalaistrio jäi huomiota herättävän pieniin teholukemiin tehtyään yhteensä vain kymmenen pistettä.
Joukkueiden pienet pisteet selittyvät keskinkertaisten heittoprosenttien ohella pallonmenetyksillä, joita molemmille joukkueille kertyi 23.
ToPo on saamassa ensi viikolla peliin kolmannen yhdysvaltalaispelaajan, joka on jo maassa, mutta vielä ilman pelilupaa. Vahvistus tulee ToPon pitkään päähän.
Lappeenrannan NMKY otti kauden ensimmäisen kotivoittonsa, kun Forssan Koripojat kukistui numeroin 95-88 (40-41).
FoKoPo piti pientä johtoa kahdella ensimmäisellä neljänneksellä, mutta LrNMKY otti ohjat kolmannella jaksolla ja karkasi jo 15 pisteen johtoon. FoKoPon loppukiri nosti sen viimeisellä minuutilla kolmen pisteen päähän.
Kotijoukkueen korinteosta vastasivat Demetrius Brown 27:llä ja HL Coleman 21 pisteellä. Kolmas yhdysvaltalaispeluri Jerel Blassingame jakoi peräti 11 korisyöttöä.
FoKoPon tehokkaimpia olivat Ray Cunningham 26:llä ja Arto Talvitie 14 pisteellä.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.