ToPo haluaa väsyttää Kouvot

16.4.2010 Sunnuntaina alkavissa Korisliigan välierissä taistellaan mielenkiintoisissa ottelusarjoissa. Suoraan kolmessa kohtaamisessa puolivälierissä UU-Korihait kellistänyt ja aina vähintään 20 pisteen eron takonut ToPo haastaa runkosarjakakkosen Kouvot. Vai onko asetelma sittenkin toisinpäin?

Ville Kauniston Kouvot yrittää välieräsarjassa saada ToPon vauhdin pysäytettyä.

Hanno Möttölän ollessa kokoonpanossa ToPo tasasi runkosarjassa voitot Kouvot-kohtaamisissaan 1-1. Kuvat: Matti Koskinen.

- Kouvolalaisia saattaa jalka painaa viiden Kataja-pelin jälkeen, joten siihen on iskettävä. Yritämme hyödyntää virkeyttämme laittamalla täyden höyryn päälle, lupailee ToPon valmentaja Tomi Kaminen.

- ToPolta on todellakin saatava vauhti pois. ToPo takoi ensimmäisessä pelissä Korihaita vastaan 103 pistettä, joista 81 nopeilla hyökkäyksillä tai hyökkäyspään levypallojen jälkeen, tietää Kouvojen luotsi Jukka Toijala.

Juhlii finaalipaikkaa kumpi valmentaja tahansa on hän tekemässä seuralleen tällä erää viimeistä palvelustaan käskyttäjänä.

- Mestariksi on neljä hyvää ehdokasta. Olemme saaneet kaudesta terveellä tavalla itseluottamusta. Pelaajien ilmeestä ja kehon kielestä näki ratkaisevan puolivälierän jälkeen, että henkinen karikko on ohitettu välieriin selviämällä, korostaa runkosarjakakkosena kotiedun ottelusarjaan saavan Kouvojen Toijala.

Runkosarjassa Kouvot vei keskinäisten kohtaamisten voitot 3-1, mutta Toijala laskisi saldoksi mieluummin 1-1.

- Ne olivat pelit, joissa Hanno Möttölä oli ToPon joukkueessa. Voitimme kotona ja taistelimme päätöskierroksella vieraissakin voitosta vielä viimeisellä minuutilla, Toijala toteaa.

- ToPon vahvuus on laajassa ringissä. Ei riitä, että heiltä saa pois yhden tai edes kaksi pelaajaa. Kuulemma ToPo on vakoillut meidät erittäin hyvin, koska heillä lienee käytössään koko Kataja-ottelusarjamme materiaali, virnistelee Toijala.

Kouvot on hävinnyt tammikuun toisen viikon jälkeen vain yhden kotiottelun. Katajaa vastaan joukkue oli kuitenkin suurissa vaikeuksissa korien alla isojen miesten painissa.

Välierien oleellisimpiin kysymyksiin kuuluu ToPon Möttölän onnistuminen taistelussa joko Ville Kaunistoa tai Ross Neltneria vastaan.

- Niin kauan menee hyvin, kun saamme hyydytettyä ToPon peliin viidellä viittä vastaan, Toijala arvelee.

 
14.3.2026 20:47 Korisliiga

Sisukas Kataja varmisti playoff-paikkansa – Kobrat romutti Lahden haaveet yhden pisteen voitolla

Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.

13.3.2026 20:48 Korisliiga

Kauhajoki ja KTP ottivat kumpikin voiton – sijojen 2–5 joukkueiden paremmuusjärjestys edelleen ratkaisematta

Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.

11.3.2026 20:27 Korisliiga

Sijanousua hakeva Honka taivutti Vilppaan – jatkosarjavoiton varmistaneet salolaiset pelaavat ilman panosta

Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.

10.3.2026 20:27 Korisliiga

Pyrintö varmisti playoff-paikkansa, Kataja joutuu voitostaan huolimatta vielä jännittämään – Vilppaan sarjavoitto sinetöity

Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.

10.3.2026 10:00 Korisliiga

Remu Raitasen päässä pyörivät iltaisin sekä koripallotilastot että pörssikurssit – KTP:n laituri tavoittelee Korisliiga-menestystä edellistä kertaa kouliintuneempana

KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.

7.3.2026 20:44 Korisliiga

Vilpas porskuttaa edelleen paalupaikalla – Korihait taivutti Seagullsin jälleen yhteen tappioon

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.

6.3.2026 20:58 Korisliiga

KTP:lle roima voitto Hongasta – Pyrintö jatkaa alemman jatkosarjan huipulla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.

5.3.2026 20:41 Pääjuttu

Kouvot varmisti Korisliiga-paikkansa ensi kaudelle kahden pisteen voitolla

Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.

4.3.2026 20:23 Korisliiga

Kamppailu alalohkon kuninkuudesta kiihtyy – tänään Pyrintö taivutti Katajan

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.

4.3.2026 11:07 Korisliiga

Frank Champion on valittu Korisliigan helmikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.

Näytä lisää vastaavia