2.4.2023 19:20 ToPo aloitti välieräsarjan vakuuttavasti kotonaan. Se nappasi ensimmäisen kiinnityksen finaalipaikkaan 98-64.
Meri Kanerva johti helsinkiläisten peliä. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
ToPo onnistui loistavasti ensimmäisellä puoliajalla. ViVe ei saanut helsinkiläisten hyökkäystä kuriin ja puoliajalle mentiin kotijoukkueen johtaessa 54-31.
Jälkimmäisellä puoliskolla ottelu tasoittui. ToPo ei kuitenkaan päästänyt vieraitaan uhkaamaan voittoaan ja siirtyi välieräsarjassa 1-0 johtoon.
Pudotuspelien pistetilastoa johtava Ilmar’I Thomas heitti 28 pistettä ja keräsi seitsemän levypalloa. Meri Kanerva keräsi 21 pistettä ja jakoi kahdeksan koriin johtanutta syöttöä. Kristina King teki vieraille 17 pistettä ja nappasi yhdeksän levypalloa.
Joukkueet kohtaavat seuraavan kerran keskiviikkona Vimpelissä.
Naisten Korisliigassa pelattiin täysi viiden ottelun kierros. Päivän voittajia olivat EBT, HBA, PeKa, Honka ja ToPo.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Molemmissa otteluissa kotijoukkueet olivat vahvempia, kun voitot kirjattiin EBT:lle ja Kouvottarille.
Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Sarjapisteitä nappasivat Honka, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain myöhäisottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan Pyrinnön. Voitto kirjattiin helsinkiläisille 77-72.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2025–26 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella joulukuun 15. päivään mennessä.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät HBA ja ToPo.
Kaudella 2024–25 naisten Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Naisten Korisliigan päivän ainoassa ottelussa Kouvottaret sai vieraakseen BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 82-67.
Forssan Alku sai vieraakseen Pyrinnön. Vaikean alkukauden pelannut FoA pääsi juhlimaan kauden ensimmäistä voittoaan, kun se nappasi voiton 88-81.
Naisten Korisliigassa pelattiin viimeiset ottelut ennen joulutaukoa. Voitot niissä kirjattiin ToPo:lle ja Hongalle.