8.2.2014 Naisten Korisliigassa helsinkiläisjoukkue ToPo voitti vieraissa Äänekosken Huiman 71-83 (35-42). ToPon pallonliike hyökkäyspäässä ja ajoittain erinomainen puolustuspelaaminen toimivat voiton avaimina.

ToPon "Vennu" Hölttä nakkasi 5 kolmosta Huimaa vastaan Äänekoskella. Kuva: Tytti Nuoramo.
ToPo maksoi kalavelkoja viime viikolta, kun Huima kävi puolestaan viemässä pisteet Töölön Kisahallissa. Lauantai-iltana helsinkiläiset olivat kuitenkin alusta lähtien terävinä ja edellispelissä 37 pistettä heittänyt Huiman Brandi Davis pidettiin kurissa topolaispuolustuksella.
Kymmenen pisteen johdon ensimmäisen neljänneksen päätteeksi kerännyt ToPo piti johtonsa loppuun saakka. Kotijoukkue kävi parhaimmillaan kahden pisteen päässä kolmannella neljänneksellä.
- Me olimme tänään puolustuksessa parempia kuin Helsingissä. Eikä kyllä Äänekoski kovin hyvin heittänytkään, ToPon päävalmentaja Kari-Pekka Klinga kommentoi ÄKS:lle.
Ahlee Robersonin ollessa poissa kokoonpanosta ToPolta nousivat esiin Venlakaisa Hölttä (23/6) ja Vilma Kesänen (18/3/5 syöttöä). Tammikuun pelaaja Niina Laaksonen teki 10 pistettä ennen virhetilin täyttymistä.
Huiman ykkönen oli Lonniya Bragg (18/18). Vierasjoukkueen puolustuksen kynsissä ollut Davis (17/4/4 syöttöä/4 riistoa) ei osunut heitoissaan omaan tapaansa, mutta keräsi kuitenkin monipuoliset tilastot.
Susijengi tarjoili 6633-päiselle Espoo Metro Areenalle taas kerran klassikon. Olympiahopeamitalisti Ranska hallitsi MM-karsintaottelun jälkipuoliskoa rutiinilla, mutta Susijengi vei viimeisen viisiminuuttisen näytöstyyliin 18-6 yllätysnimien Perttu Blomgrenin ja Mustapha Amzilin tarjotessa petolaumaan lisäkynsiä ja -hampaita.
Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.
Viikonlopun SUSI All Stars Cup päättyi sunnuntaina Kisakallion Susi Training Centerissä jännittäviin finaaleihin. Mestaruuspokaalia pääsivät kannattelemaan Team Pelander ja Team Huff.
Tammikuun Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen on auki. Esiintyjälistalle on saatu täydennystä, kun Jussi Immonen ja Janne Hänninen ovat lupautuneet avaamaan ajatuksiaan.
Susijengi sai perjantaisessa MM-karsinta-avauksessaan muistutuksen nöyryyden merkityksestä, kun parhaimmillaan 26 pisteen karkumatkalla käynyt Unkari haki yllätysvoiton suomalaisvieraistaan. Susijengin avainmiehistöön kuuluva Edon Maxhuni kertoo joukkueen oppineen läksynsä ja saapuvansa maanantaina kentälle aivan uudella ilmeellä.
Susijengi ja Ranska ovat vahvistaneet miehistönsä maanantaina Espoossa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Susijengi lähtee Ranskaa vastaan samalla kokoonpanolla kuin perjantaina Unkaria vastaan, kun taas Ranska on tehnyt tusinaansa tilaa Euroliiga-miehille Matthew Strazelille ja Bodian Massalle.
Susijengin vieraaksi loppuunmyydylle Espoo Metro Areenalle saapuu maanantai-iltana hallitseva olympiahopeamitalisti Ranska, joka aloitti MM-karsintaurakkansa vakuuttavalla voitolla Belgiasta. Fyysiseksi ja kollektiiviseksi luonnehdittu Ranska vahvistuu maanantaiksi vielä kahdella Euroliiga-tason runkopelaajalla, Matthew Strazelilla ja Bodian Massalla.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Susijengillä ja maanantaina Espoo Metro Areenalla pelattavassa MM-karsintaottelussa vastaan asettuvalla olympiahopeamitalisti Ranskalla on takanaan kiihkeä ja värikäs lähihistoria keskinäisistä arvokisa- ja karsintaotteluista. Suomalainen koripalloyleisö sai etenkin 2010-luvulla nautiskella koko joukon ikimuistoisia Suomi-Ranska-klassikoita.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan neljään venyneen tappioputkensa, kun Utah kaatoi kotikentällään Sacramento Kingsin 128-119. Lauri Markkanen tilastoi 28 pistettä ja 7 levypalloa.