2.4.2007 Namika Lahdella oli maanantaina Helsingissä tilaisuus hankkia voitolla Korisliigan välieräpaikka, mutta kotijoukkue ToPo siirsi ratkaisua ottamalla ensimmäisen voittonsa puolivälieräsarjassa. ToPo kavensi 90-79 (42-43) -tuloksella voitot 2-1:een.
ToPo aloitti pelin ryminällä viemällä alkuminuutit 12-0. Lahtelaiset pääsivät peliin mukaan toisella neljänneksellä ja nousivat niukkaan johtoonkin.
Ympäripyöreän kolmannen jakson jälkeen ratkaisu tapahtui päätösneljänneksen alkuminuuteilla, kun vierasjoukkueen korinteko hyytyi toviksi kohtalokkaasti. ToPo karkasi 65-64-lukemista yhdeksän pisteen johtoon, jota Namika Lahti ei enää tavoittanut. Viimeisen niitin iski ToPon islantilaistakamies Logi Gunnarsson kolmosellaan (82-71), kun peliä oli reilut kaksi minuuttia jäljellä.
- Perusasioihin paluu. Meillä oli hyvä fiilis pukukopista lähtiessä ja tuntui, ettei meitä pidättele mikään. Alku olikin meille vähän liian hyvä. Tehtiin asioita niin kuin piti, pidettiin pallosta parempaa huolta, ToPon valmentaja Pekka Salminen summasi.
ToPon aloitusviisikko haali pisteitä tasaisesti 13-15:n välillä. Alex Wesby teki 15 ja Shawn Simpson sekä John Thomas 14 pistettä. Sekä Simpson että 13 pistettä viimeistellyt Jussi Kumpulainen pelasivat aktiivisesti ja haastoivat puolustajiaan korin läheisyydessä.
Myös Namikan pistekärki oli tasainen, kun Augenijus Vaskys ja Sidney Holmes päätyivät 15 pisteeseen ja Lee Scruggs 14:ään.
Namika Lahti ja ToPo jatkavat puolivälieriä tiistaina Lahdessa.
- Ei itse asiassa edes tunnu hyvältä. Vähän sama kuin Jarkko Niemiseltä kysyisi fiiliksiä voitetun erän jälkeen, kun ensin on hävinnyt kaksi erää. Tämä oli pakkovoitto ja huomenna on otettava toinen. Turha tätä on jäädä fiilistelemään. Pelimme ei ollut vieläkään hyvää, mutta asennetta löytyi, latasi ToPo-kapteeni Ville Tuominen.
Espoon Honka, Joensuun Kataja ja KTP ovat jo selvinneet pääsiäismaanantaina alkaviin välieriin. Honka kohtaa KTP:n ja runkosarjan voittanut Kataja joko Namika Lahden tai ToPon.
(STT – Koris.net)
Ottelutilastot ja koko suomalaisen huippukoripallon tilastopalvelu osoitteessa http://www.basket.fi/.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.