ToPo varmisti Katajan runkosarjavoiton

1.4.2009 Korisliigaa johtavalla Joensuun Katajalla oli keskiviikkokierroksella mahdollisuus varmistaa runkosarjan voittonsa. Kataja ei sinettiä pystynyt itse lyömään, mutta helsinkiläinen ToPo teki sen joensuulaisten puolesta.

Kolmetoista edellistä peliään voittanut Kataja hävisi kotipelinsä Tampereen Pyrinnölle, joka puolestaan jatkoi omaa, nyt kahdeksan pelin mittaiseksi venynyttä voittosarjaansa 79-89 (35-51) -tuloksella.

 

Katajan runkosarjavoitto kuitenkin varmistui, kun ToPo voitti Katajan kärkipaikkaa uhanneen Kouvot Helsingissä 70-64 (34-28) -lukemin.

 

Jos Kataja häviää ja Kouvot voittaa viimeiset runkosarjapelinsä, päätyvät joukkueet tasapisteisiin. Tässä tilanteessa Kataja pysyy kuitenkin edellä voitettuaan kaikki keskinäiset pelit.

 

Pyrintö otti Joensuussa pelin ohjat voitettuaan toisen neljänneksen 29-15. Kataja ryhtyi kuromaan suurimmillaan 19 pisteeseen kasvanutta vierasjohtoa kolmannella jaksolla. Kataja pääsi viiden pisteen päähän ja päätösjakson puolivälissä pisteen päähän, mutta ei missään vaiheessa johtoon. Pyrintö varmisteli voittonsa vietyään viimeisen kolmeminuuttisen 11-4.

 

- Pohjustimme voittomme ensimmäisen puoliskon hyvällä puolustuksella, kun Kataja pääsi tekemään vain neljä kahden pisteen koria. Loppua kohden passivoiduimme, kun aloimme suojelemaan voittoa. Pelaamme kuitenkin hyvällä itseluottamuksella, jolla tämäkin peli hoideltiin, selvitti Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.

 

Kataja heitti yksitoista kolmen pisteen koria Pyrinnön jäätyä neljään, mutta Pyrintö nosteli lähempää peräti 30 pistettä enemmän.

 

Kenneth Lowe heitti Pyrinnölle 28 pistettä, joista 20 jo taukoon mennessä. Chris Hester keräsi 18 pistettä.

 

Viimeksi tammikuun lopulla hävinneen Katajan tehokaksikon muodostivat Larry Blair 27:llä ja Jeremiah Wood 18 pisteellä ja 14 levypallolla. Katajan maajoukkuemiehistä Petri Virtanen teki vain neljä vapaaheittopistettä ja Sami Lehtoranta kolme pinnaa.

 

Viimeisistä pudotuspelipaikoista muun muassa Pyrinnön kanssa kamppaileva ToPo johti Kouvoja vastaan peliä suurimman osan ajasta, mutta oli hukata voittonsa surkean kolmannen jakson seurauksena. ToPo hävisi kolmannen jakson peräti 8-24 ja Kouvot käänsi kotijohdon jo 12 pisteen edukseen. ToPo nousi uudelleen johtoon vasta kolmisen minuuttia ennen loppua, jonka jälkeen se hoiteli viimeiset minuutit voitokseen.

 

Korinalustoja hallinnut ToPo voitti levypallot ylivoimaisesti lukemin 48-28.

 

Isaac Spencer ja Timo Heinonen heittivät ToPolle 13 pistettä ja Heinonen kahmi saman verran levypallojakin.

 

Kouvoista Matt Williams teki 15 ja Calvin Walls 12 pistettä.

 

(STT)

 

Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
25.4.2025 18:41 Korisliiga

Luukas Vaara jatkaa Vilppaassa vuoden sopimuksella

Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 13:49 Korisliiga

Kristeri jatkaa, Korkiatupa tekee paluun ja Liesmala uutena Kouvoihin

Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.

23.4.2025 11:11 Korisliiga

Jalen Jacksonille viides kausi Korihaissa

Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.

23.4.2025 10:51 Korisliiga

Liljeberg jatkaa Pyrinnön valmennuksessa, Räisänen solmi kaksivuotisen sopimuksen

Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.

22.4.2025 12:10 Korisliiga

Korisliigan finaalien 2024-2025 erotuomarit valittu

26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

14.4.2025 20:27 Korisliiga

Helsinki Seagulls Korisliiga-finaaliin – Salon Vilpas kaatui suoraan neljässä ottelussa

Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.

12.4.2025 19:41 Korisliiga

Levyjen alla dominoinut Kauhajoki laittoi Katajan selän seinää vasten

Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.

Näytä lisää vastaavia