24.9.2010 Uusi korisliigakausi käynnistyi perjantaina täydellä kuuden ottelun kierroksella, johon sisältyi viime kevään finaaliparin Tampereen Pyrinnön ja Torpan Poikien uusi kohtaaminen. Keväällä hopealle jäänyt ToPo kukisti kotipelissään mestari-Pyrinnön pistein 89-79 (51-33).

Maajoukkuetakamies Mikko Koivisto pommitti ensimmäisessä pelissään ToPo:n paidassa 31 pistettä.

Tuomas Iisalo viimeisteli 15 pistettä, kun Honka haki avausvoiton Kouvoista.

Maajoukkuemies Juha Sten debytoi voitokkaasti Kataja-paidassa.

Bojan Sarcevic oli ratkaisevassa roolissa, kun Korihait kukisti Vilppaan. Kuvat: Tomi Kaminen, Francois Perthuis, Tytti Nuoramo ja Kimmo Metsälä.
Finaaliuusinta näytti ratkeavan nopeasti, kun ToPo nykäisi avausjakson viimeiset neljä minuuttia 18-2 ja vei jakson 32-12. Kotijohto kasvoi suurimmillaan 25 pisteeseen ja oli vielä puolivälissäkin 18 pistettä. Pyrinnön kiri kantoi päätösjakson toisella minuutilla 67-65 -lukemiin, mutta ToPon 11-0 -kuittaus ratkaisi voiton lopullisesti.
Isäntien sankariksi nousi USA:sta palannut maajoukkuemies Mikko Koivisto, joka tulitti uransa toisessa pääsarjapelissä seitsemän kolmen pisteen koria ja kaikkiaan 31 pistettä. Eero Lehtinen säesti 16 pisteellä.
- Valmistauduimme peliin todella hyvin ja sen ansiosta saimme hienon alun. Pyrintö joutui kamppailemaan pitkään ennen kuin sai kirin aikaan, mutta pystyimme pitämään heidät takanamme. Saimme pelatuksi Mikko Koivistolle pallot hyviin ratkaisupaikkoihin ja hän käytti paikat erinomaisesti, kommentoi ToPon espanjalainen päävalmentaja Miguel Lopez.
Pyrinnön tehokkaimpia olivat Antwine Williams 28:lla ja Antero Lehto 13 pisteellä.
- Puolustuksemme ei yksinkertaisesti toiminut. Teimme siellä kaikki mahdolliset virheet. Etenkin Koiviston heitot piti ottaa pois, mutta emme näköjään suhtautuneet riittävällä vakavuudella meille vähän outoon pelaajaan, sanoi Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.
ToPolta puuttui korin alta kokoa, kun akillesjänneleikkauksesta toipuvan Hanno Möttölän lisäksi kokoonpanosta jäi pois harjoituspeleissä huonokuntoiseksi osoittautunut Travis Reed. ToPo ei tehnyt sentterin kanssa vielä sopimusta, vaan passitti yhdysvaltalaisen kuukauden kuntokuurille ykkösdivisioonajoukkue TomPoon.
Espoon Honka otti täpärän kotivoiton Kouvolan Kouvoista 70-64 (39-25) -tuloksella.
Honka näytti juoksevan helppoon voittoon, kun se otti kolmannen jakson alussa jo tukevan 17 pisteen johdon. Kouvot kipusi kuitenkin kolmannella jaksolla seitsemän pisteen ja viimeisen neljänneksen puolivälissä vain pisteen päähän. Honka piti johtonsa, vaikka viimeinenkin minuutti alkoi 65-64 -tilanteessa.
Kolmatta ulkomaanapuaan vielä odottavasta Hongasta Jamar Wilson teki 17 ja Tuomas Iisalo 15 pistettä. Hongalta puuttui kokenein peluri, kun Jukka Matisen sarja-avaus lykkääntyy kesällä leikatun nilkan vuoksi.
Kouvojen tehokkaimpia olivat Ville Kaunisto 16 pisteellä ja 13 levypallolla sekä Derick Nelson 12 pisteellä.
Namika Lahti kesytti kotipelissään Kauhajoen Karhun 89-76 (44-27) -numeroin.
Kotijohto kasvoi tasaisesti ja päätyi suurimmillaan viimeisen neljänneksen alkupuolella 24 pisteeseen 74-50 -tilanteessa. Karhu pystyi lopussa hieman kaunistelemaan tappiolukemia, mutta ei yltänyt enää voittokamppailuun.
Ryan Ayers heitti Namikalle 19 pistettä ja Pasi Pekkola sekä James Mathis 18.
Huonosti kaukoheitoilla osuneesta Karhusta Henry Umoru oli yllättäen tehokkain 19 pisteellä. John Allen heitti 14 pistettä.
Korisliigan ykkössuosikiksi nostettu Joensuun Kataja joutui odotettua tiukemmalle Porvoossa sarjatulokas Tarmoa vastaan. Sarjapisteet matkasivat Joensuuhun täpärästi 79-78 (43-25) -lukemin.
Peli näytti selvältä, kun Kataja vei avausjakson vakuuttavasti 24-8. Vieraat voittivat niukasti seuraavankin jakson, mutta Tarmo vei kaksi viimeistä kymmenminuuttista. Tarmon Jerrah Young kavensi pelin päätteeksi kolmosellaan eron vain yhteen pisteeseen.
Katajan tehokkaimpia olivat Darren Fells ja Jared Newson 18 pisteillä.
Young kahmi Tarmolle 22 pistettä ja 15 levypalloa. Kolme edelliskautta ykkösdivisioonassa pelannut Aubrey Conerly heitti 17 pistettä, kuten myös Jonathan Heard.
Uudenkaupungin Korihait aloitti kauden 81-68 (36-26) -kotivoitolla Salon Vilppaasta.
Vilpas jäi ensimmäisellä neljänneksellä seitsemään pisteeseen ja tarjosi Korihaille 11 pisteen johdon. Vilpas nousi kolmannen jakson alussa neljän pisteen päähän, mutta heti perään tullut Korihaiden 15-0 -nykäisy repäisi kotijohdon ratkaisevasti 19 pisteeseen.
Bojan Sarcevic heitti Korihaille 20 pistettä ja James Reaves 16.
Vilppaan tehokkain oli 175-senttinen pelinrakentaja Dijuan Harris 23 pisteellä. Hänen lisäkseen kaksinumeroisiin pisteisiin ylsi vain Jukka Kataja 12 pinnalla.
Kaakkois-Suomen koripalloherruudesta käytiin tasainen kamppailu Lappeenrannassa, jossa KTP kukisti LrNMKY:n 81-78 (38-33) -tuloksella.
KTP johti toisella neljänneksellä suurimmillaan 13 pisteellä, mutta kotijoukkue hallitsi kolmatta jaksoa ja nousi kahdeksan pisteen johtoonkin. KTP piti puolestaan niukkaa johtoa läpi viimeisen neljänneksen ja vieraiden Jeb Ivey sinetöi viime sekunneilla voiton vapaaheittoviivalta.
Ivey heitti kotkalaisille kaikkiaan 25 pistettä ja Sefton Barrett 20.
LrNMKY:n tehoparin muodostivat Malik Moore 29:llä ja Brant Bailey 18 pisteellä.
Korisliigan avauskierroksella pelattiin myös Suomen cupin jatkopaikoista. Kaikki perjantain voittajat etenivät cupin neljännesvälieriin eli kahdeksan parhaan joukkoon kahden alempisarjalaisen kanssa.
(STT)
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.