17.2.2025 21:53 Koripalloseura Touhun Pojat Lauttasaari ToPoLa pelaa ja vaikuttaa Helsingin Lauttasaaressa aina vuodesta 1978 lähtien. ToPoLassa vallitsee lämmin yhteishenki, joka mahdollistaa turvallisen ja kehittävän kasvualustan nuorille, ja rennon ja pitkäaikaisen harrastuksen aikuisille.

Haemme valmentajia pääasiassa kaudelle 2025–26 ja siitä eteenpäin. Jos tilanteesi mahdollistaa valmentamisen aloittamisen jo kuluvalla kaudella (24-25), niin voit olla suoraan yhteydessä Jussi Laaksoon. Haettavat valmentajapaikat ovat osa-aikaisia, oman toimen ohella tehtäviä työpaikkoja.
Seura on ollut viime vuodet voimakkaassa kasvussa, muun muassa junioripelaajien lisenssimäärä on kasvanut merkittävästi. Tällä hetkellä ToPoLassa on yli 35 joukkuetta, noin 70 valmentajaa ja jäseniä lähes 700. Toimintaa ohjaa vahvasti vastikään uusittu viisivuotisstrategia, jonka toteuttamiseen tarvitsemme jatkuvasti tekijöitä.
Kasvun takana on ollut hyvää tekemistä, voimakkaasti kasvussa olleet Lauttasaaren ja lähialueiden asukasmäärät, sekä parantuneet olosuhteet. Muutama vuosi sitten valmistunut Lauttasaaren yhteiskoulun uusi halli yhdessä edelleen käytössä olevan vanhan salin kanssa on tehnyt LYK:stä ToPoLan toiminnan keskipisteen ja ”kodin”. Lauttasaareen pääsee kätevästi autolla, pyörällä ja julkisilla kulkuneuvoilla niin keskustan kuin lännenkin suunnalta.
Seuran pelaajamäärän kasvaessa haemme ikäryhmäjoukkueisiin valmentajia. Valmentajilta toivomme lajituntemusta ja -osaamista. Aiempi pelaajatausta tai valmennuskokemus katsotaan eduksi. Myös pedagoginen ja/tai liikunnan alan kokemus ja koulutus on plussaa. Rohkaisemme ja tuemme aktiivisesti valmentajiemme edelleen kouluttautumista, esimerkiksi liiton valmentajakoulutuksissa, seminaareissa ja verkostoissa.
Ota yhteyttä
Lähetä vapaamuotoinen hakemuksesi sähköpostitse osoitteeseen jussi.laakso@topola.fi
Voit kysyä lisätietoja Jussilta myös puhelimitse numerosta 050-326 5018.
Tämä on seuran ilmoitus. Koripalloliitto tarjoaa jäsenseuroilleen mahdollisuuden ilmoittaa koripallotoimintaansa liittyvistä asioista Seura tiedottaa -uutisissa.
Helsingin NMKY järjestää talvilomaleirin 2.1.2026 - 6.1.2026. Leiri on tarkoitettu 2013-2018 -syntyneille pelaajille.
LoU Basket järjestää Kisakallion ensiluokkaisissa olosuhteissa U12-ikäluokan turnauksen tytöille ja pojille. Majoitus ja ruokailut Kisakallion urheiluopistolla ja pelit pelataan maajoukkueidenkin suosimassa Susi Training Centerissä.
Lahdessa tulevana pääsiäisenä 3.-5.4.2026 järjestettävän kansainvälisen koripalloturnauksen Kempower Easter Tournamentin ilmoittautuminen on avattu!
Oletko valmis kehittämään peliäsi ja viettämään viikonlopun huippuvalmennuksessa? Lady Basket -koripalloleiri Kisakallion kampuksella tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden treenata, oppia uutta ja nauttia koripallosta hyvässä seurassa! Leiri on suunnattu kaiken tasoisille naispelaajille ja -harrastajille.
Sarjat 2010-2019 syntyneille - kaikissa sarjoissa vielä tilaa!
Lahdessa tulevana pääsiäisenä 3.-5.4.2026 järjestettävän Kempower Easter Tournament 2026 koristurnauksen ilmoittautuminen aukeaa maanantaina 13.10.2025 kello 9.00!
Biddy Basket ry vei elokuusta syyskuun loppuun valmentajia ympäri Suomen, kaikkiaan seitsemälle eri paikkakunnalle.
Helsinki Basketball Festival tulee taas! Satoja joukkueita, kansainvälistä fiilistä ja koriksen iloa – ilmoittaudu mukaan kevään 2026 turnaukseen nyt!
Syysloman korisjunnujen taitoleirit järjestetään ensimmäistä kertaa, niin Kisakalliossa (vko 42) kuin Pajulahdessakin (vko 43). Leirit on tarkoitettuja kaikille innokkaille ja kehittymishaluisille 2011-2015 -syntyneille junioripelaajille, tytöille ja pojille.
Salon Vilpas Koripallo ry on yksi Suomen suurimmista ja tunnetuimmista koripalloseuroista. Toiminnassamme on mukana yli 400 pelaajaa aina nuorimmista junioreista miesten Korisliigan ja naisten I divisioonan edustusjoukkueisiin.