ToPolle pääkaupunkiseudun herruus

4.11.2009 Helsinkiläinen Torpan Pojat otti Korisliigassa pääkaupunkiseudun herruuden voitettuaan keskiviikkona kauden ensimmäisessä paikallispelissä kotonaan Espoon Hongan 81-73 (42-44).

Samuel Haanpää käynnisti ToPon irtioton.

Kouvot haki Ville Kauniston johdolla pisteet Uudestakaupungista.

Namika Lahden Corey Rousen hupputehot (30/16) olivat liikaa Kauhajoelle.

Sarjakärki Tampereen Pyrinnön meno jatkuu vahvana. Kuvassa Chris Hester.

Ryan McDade ja KTP päättivät LrNMKY:n voittokulun Kuvat: Francois Perthuis & Tytti Nuoramo & Kai Kilappa.

Honka pysytteli pienessä johdossa pitempään kuin ToPo, joka ratkaisi pelin edukseen voitettuun viimeisen neljänneksen 23-11. Honka hyytyi 65-64 -johdossa ilman pisteitä kolmeksi minuutiksi, jonka aikana ToPo karkasi ratkaisevaan 75-65 -johtoon.

- Korintekomme oli vaikeata. Obie Trotter on ottanut siinä niin suuren roolin, että muut ovat jääneet vähän sivustakatsojiksi. Puolustuspäässä sen sijaan taistelimme taas koko joukkueella yritteliäästi ja se ratkaisi voiton Hongan jäätyä tauon jälkeen vähille pisteille, kommentoi ToPon valmentaja Tomi Kaminen.

Korisliigan lokakuun pelaajana palkittu Trotter heitti ToPolle 28 pistettä ja Samuel Haanpää 17.

Tuukka Kotti oli Hongan tehokkain 16 pisteellä ja 15 levypallolla. Jukka Matinen ja Carl Elliot heittivät 14 pistettä. Hongalta puuttui ainakin kuukauden verran jalkaansa paranteleva Monte Cummings.

Kouvot yllätti Korihait

Kärkipään kamppailussa Uudessakaupungissa sarjapisteet lähtivät Kouvojen mukana Kouvolaan, kun neljä edellistä peliään voittanut Korihait taipui 76-70 (38-32) -tuloksella.

Kouvot karkasi tauon molemmin puolin, kun se käänsi Korihaiden 32-31 -johdon omaksi 48-32 -edukseen vietyään kuusiminuuttisen puhtaasti 17-0. Korihait pääsi vielä useamman kerran pisteen päähän, mutta ei enää ohi.

Ajene Moye rakensi Kouvojen voittoa 22 pisteellä ja 14 levypallolla. Ville Kaunisto heitti 19 pistettä. Kouvojen sairaslistalla oli Jukka Kataja.

Ilman Mikko Jalosta pelanneesta Korihaista Ray Cunningham ja Josh Gonner tekivät 16 pistettä.

Namika Lahti palasi voittajaksi

Neljä edellistä peliään hävinnyt Namika Lahti haki kauden ensimmäisen vierasvoittonsa Kauhajoelta, kun se kaatoi Karhun 92-88 (46-45) -lukemin.

Vieraat johtivat tasaista peliä kolmannen jakson puolivälistä lähtien. Karhu roikkui kuitenkin sitkeästi voitonsyrjässä ja nousi viimeisellä minuutilla pisteen päähän. Ricky Hickman teki 87-86 -tilanteen jälkeen vieraille viisi ratkaisevaa pistettä.

Hickman heitti kaikkiaan 22 pistettä, mutta Namikan tehomieheksi nousi 30 pistettä ja 16 levypalloa merkkauttanut Corey Rouse. Joukkueesta puuttui mm. Ville Vesala.

Maurice Horton heitti Karhulle 21 pistettä. Uusi kokelas DeAndre Coleman teki ensi pelissään 19 pistettä ja Jesse Smith kahmi 14 levypalloa.

Pyrintö kaatoi Katajan

Tampereen Pyrintö vahvisti sarjan kärkipaikkaansa otettuaan 87-67 (32-28) -kotivoiton Joensuun Katajasta.

Kataja pysyi kauden kaikki kotipelinsä voittaneen Pyrinnön tahdissa kolmannen jakson alkuun, jolloin Pyrintö nykäisi 40-38 -tilanteesta kuudessa minuutissa pelin ratkaisseen 62-42 -johdon.

Chris Hester heitti voittajille 24 pistettä ja Damon Williams 18.

Katajan tehokkaimpia olivat Sami Lehtoranta 18:lla ja Jeb Ivey sekä Kendall Chones 11 pisteellä.

KTP katkaisi LrNMKY:n voittoputken

Lappeenrannan NMKY:n seitsemän pelin voittoputki katkesi, kun joukkue joutui pitkästä aikaa vieraspeliin. KTP otti Kotkassa niukan 79-77 (43-45) -voiton.

Tasaisen pelin suurin ero merkittiin toisella neljänneksellä KTP:lle 39-30. Viimeisellä minuutilla LrNMKY tasoitti KTP:n viiden pisteen johdon, mutta Eric Washington nosti viimeisellä sekunnilla kotkalaisille voittokorin.

Washington teki 22 pistettä ja vei 14 levypalloa, mutta voittajien tehomieheksi nousi 24 pistettä ja 19 levypalloa kerännyt Ryan McDade.

LrNMKY:n tehokkain oli Robert Turner 25 pisteellä. Etelä-Koreaan siirtyneen Anthony Johnsonin tilalle tullut Adam Hall aloitti joukkueessa 16 pisteen teholla.

FoKoPolle ensimmäinen vierasvoitto

FoKoPo katkaisi viiden pelin tappioputkensa ja otti kauden ensimmäisen vierasvoittonsa haettuaan Salon Vilppaasta täpärän 69-68 (26-30) -voiton.

Vilpas hallitsi kahta ensimmäistä jaksoa etenkin Lawrence Hammin ansiosta, mutta FoKoPo kiri voittokamppailuun kolmannella jaksolla. Viimeistä neljännestä FoKoPo johti koko ajan, kunnes Vilpas nousi viime hetkillä vapaaheitoilla ja kolmen pisteen korilla pisteen johtoon. Ashley Champion ehti kuitenkin heittämään loppusummerin soidessa FoKoPolle voittokorin.

Champion teki 18 pisteestään kaikki kahdella viimeisellä jaksolla. Durell Vinson nosteli 14 pistettä.

Hamm teki Vilppaan pisteistä melkein puolet eli 33, joista 19 jo taukoon mennessä. Darryl Dora nosti 12 pistettä. Samu Kaaresvirta oli Vilppaan sairaslistalla.

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia