ToPolle toinen tappio peräkkäin

22.10.2010 Koripallon naisten SM-sarjassa kauden kolme ensimmäistä otteluaan voittanut helsinkiläinen sarjanousija Torpan Pojat hävisi toisen kerran peräkkäin, kun Peli-Karhut voitti sen kotikentällään perjantaina 85–79 (43–35).

Viime keväänä SM-sarjan vuoden tulokkaana palkitun Linda-Lotta Lehtorannan 20 pistettä avittivat Peli-Karhut voittoon. Kuva: Kai Kilappa.

ToPo hävisi keskiviikkona Forssan Alulle. PeKa otti nyt kolmannen voittonsa. Tappioita sillä on vain yksi.

Ensimmäisen jakson jälkeen PeKa johti yhdeksällä pisteellä, ja puoliajalla tilanne oli kotijoukkueen hyväksi 43–35. ToPon tehot olivat Taru Tuukkasen ja Dandra Mossin harteilla, sillä he olivat tehneet ToPon pisteistä peräti 33.

Kolmannen neljänneksen ToPo vei nimiinsä 29–18, kun Janika Sundström pääsi vauhtiin ja teki 12 pistettä. ToPo siirtyi erän puolivälissä ensimmäisen kerran johtoon sitten ottelun alkuhetkien, ja viimeiselle kympille lähdettäessä vierailijat johtivat kolmella pisteellä.

Päätösjaksolla Sundström ei tehnyt enää pistettäkään. PeKassa onnistujia oli tasaisemmin kuin ToPossa. Kotijoukkueen tehokkaimmat olivat Krystal Vaughn, joka teki 25 pistettä ja otti yhdeksän levypalloa. Jill Martinin saldo oli 21/14 ja Linda-Lotta Lehtorannan 20/8.

Sarjan pistekärki eli ToPon Moss teki nyt 31 pistettä ja Tuukkanen 26.

HoNsU:n yritys ei aivan riittänyt, Huimalle kolmas voitto

Kauden kolme ensimmäistä otteluaan hävinnyt jyväskyläläinen HoNsU haastoi kaksi ottelua voittaneen ja yhden tappion kärsineen Äänekosken Huiman kotikentällään, mutta ihan loppuun asti sen voimat eivät riittäneet. HoNsU hävisi lopulta yhdeksällä pisteellä eli 66–75 (36–34) ja on näin hävinnyt kaikki neljä otteluaan.

Huimalla on nyt tilillään kolme voittoa ja yksi tappio.

Ottelu oli tasainen, sillä johtoasema vaihtui seitsemän kertaa ja tasatilanteessa oltiin yhtä monta kertaa.

Kolmannen neljänneksen jälkeen HoNsU johti kahdella pisteellä ja jakson loppupuolella jo yhdeksällä pisteellä (51–42), mutta Huima kavensi eron kahteen pisteeseen kaksi sekuntia ennen loppua. Neljännellä jaksolla tilanne oli vielä 60–64, mutta sen jälkeen vierailijat ratkaisivat ottelun.

Huiman ykkönen oli 40-vuotias Kenya Robinson, joka teki 31 pistettä ja nappasi 15 levypalloa. Maiju Pekkarinen teki kauden piste-ennätyksensä (17).

HoNsU:n tehokkain oli totutusti Dionne Pounds 18 pisteellään ja kahdeksalla levypallollaan. Margaret Roundtreen saldo oli 17/9.

 Lisätiedot: Ottelutilastot 
 
6.12.2025 17:36 Naisten Korisliiga

ViVe nousi Jeanae Terryn johdolla voittoon Kotkassa - EBT:lle kauden toinen derbyvoitto

Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.

5.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö nousi kärkeen

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.

5.12.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on naisten Korisliigan marraskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

2.12.2025 15:06 Naisten Korisliiga

Vimpelin Vedon Jonesille yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Vimpelin Vedon Sahara Jonesille yhden ottelun kilpailukiellon.

29.11.2025 20:00 Naisten Korisliiga

ViVe katkaisi EBT:n voittoputken - Pyrinnölle revanssi Peli-Karhuista

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.

26.11.2025 21:20 Naisten Korisliiga

PeKa vei kärkikamppailun - ToPo:lle kauden toinen voitto

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.

25.11.2025 10:01 Susiladies

Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin

Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.

24.11.2025 14:45 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaaja Nicole Ogun: ‘’Jenkeissä pelaaminen on ollut unelmani jo pienestä asti’’

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.

23.11.2025 19:58 Naisten Korisliiga

HBA vahvan puolustuspelin siivittämänä vierasvoittoon

Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.

22.11.2025 19:15 Naisten Korisliiga

ViVe takaisin voittokantaan

Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.

Näytä lisää vastaavia