ToPon Phil Hickey sivussa koko loppukauden

1.12.2005 Kuuden miehen loukkaantumissumasta kärsivän Torpan Poikien leiriin kantautui tänään lisää jobinpostia. Phil Hickeyn nilkassa todettiin murtuma, joka pitää kolossin sivussa kolmesta kuuteen kuukauteen.

ToPon ykkössentterin viikontakainen loukkaantuminen on näin ollen pelättyä pahempi, eikä 211-senttistä jenkkisentteriä nähdä kentillä enää kaudella 2005-2006.

ToPossa uskotaan helpompaan arkeen

Loukkaantumisaallosta huolimatta ToPossa jaksetaan hymyillä ja uskoa helpompaan arkeen. Seurajohto on paikannut loukkaantumisia ripeästi uusilla miehillä ja lisäksi vastuunkantajia on astunut esiin omista pelaajista. Mm. ykkössentterin paikan lunastanut Harri Hohteri on nostanut tasoaan huikeasti.

- ToPo on joutunut todella kovaan testiin heti tulokaskaudella ja ainakin toistaiseksi olemme selviytyneet mallikkaasti. Kuuden miehen loukkaantumisesta huolimatta joukkue on ottanut neljä perättäistä taisteluvoittoa kivikovassa liigassa. Joukkue on pystynyt muuttamaan vastoinkäymiset voimaksi ja karaistunut niistä. Tällaista tilannetta ei silti toivo kenellekään, kertoo liigassa kuudentena majailevan ToPon manageri Aleksi Valavuori. 

Hickeyn tuuraajaksi palkattiin joulutaukoon asti kestävällä sopimuksella Ronald Yates. Neljän ottelun voittoputkessa viilettävän ToPon johto päättää Yatesin jatkosta joulutaukoon mennessä.

- Yatesilla on tilaisuus ansaita itsellensä loppukauden pesti seuraavan kolmen viikon aikana. Se, kuka Hickeyn saappaisiin kevätkaudeksi hyppää, selviää viimeistään joulutauon aikana. Joko se on Yates tai sitten joku muu, kommentoi Valavuori.

Hickeyn lisäksi ToPolta on sivussa viisikollinen pelaajia. Maajoukkuemies Maurizio Pratesin paluusta kentille saadaan lisätietoa ensi maanantain tutkimusten jälkeen. Selkävaivoistaan toipuneen Pratesin akillesjänteessä todettiin repeämä syksyllä ja miestä odotellaan takaisin parketille lähiaikoina. Jukka Kataja ehti jo tehdä paluun kentille, kunnes selkä petti jälleen viime keskiviikkona Tampereella. Katajan paluu kentille voi kestää viikosta aina kuukausiin asti. Timo Parviainen parantelee KTP-pelissä loukkaantunutta kylkeään vielä viikosta kahteen. Juniorikatraasta Turo Lehtonen on sivussa ainakin kuukauden verran ja Jarkko Kyllönen koko kauden.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
19.6.2026 11:15 Korisliiga

Bojan Sarcevic ja Jalen Jackson jatkavat Korihaissa

Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaiset pelaajasopimukset Bojan Sarcevicin ja Jalen Jacksonin kanssa. Sarcevic jatkaa näin ollen loistokasta uraansa 21:lle Korisliiga-kaudelle. Jackson aloittaa syksyllä seitsemännen kautensa Korisliigassa ja kuudennen Korihaissa.

18.6.2026 13:45 Korisliiga

Jordan Mason Pyrintöön

Pyrintö on tehnyt sopimuksen pelintekijänä pelaavan Jordan Masonin (190cm/23v) kanssa. Hän on edustanut kausina 22-24 Texas Statea, 24/25 Illinoisin yliopistoa (UIC) sekä viimeisellä kaudellaan 25-26 Templen yliopistoa tehoin 11,8p/3,1lp/4s.

17.6.2026 12:45 Korisliiga

Karl Chavis Vilppaan paitaan

Hallitseva Suomen mestari Salon Vilpas on solminut ensimmäisen sopimuksen ulkomaalaisosastolleen ja hän on 24-vuotias laitahyökkääjä Karl Chavis. 198-senttinen Chavis pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa BBC Nyonissa ja aloittaa toisen kauden ammattilaisena.

15.6.2026 10:00 Korisliiga

Monipuolinen korinaluspelaaja Garry Clark Korihaihin

Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen laiturin ja sentterin pelipaikkoja pelaavan yhdysvaltalaisen Garry Clarkin kanssa.

15.6.2026 09:54 Korisliiga

Fiifi Aidoo Bisons Loimaan takakentälle

Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa vahvisti kokoonpanoaan Suomen mestarilla ja Susijengi-kokemusta omaavalla Fiifi Aidoolla.

12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

11.6.2026 13:40 Korisliiga

Eino Pällijeff ja Kouvot sopimukseen

Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

Näytä lisää vastaavia