19.12.2007 Joensuun Kataja taivutti, mutta ei pystynyt katkaisemaan Koriliigaa johtavan ToPon voittoputkea keskiviikkokierroksen pelissä Joensuussa. Helsinkiläiset hakivat jo kolmannentoista perättäisen voittonsa tuloksella 69-81 (43-36).
Kataja johti peliä pitkään ja venytti johtonsa suurimmillaan 11 pisteeseen. Kotijoukkue kärkkyi yllätystä vielä viisi minuuttia ennen loppua 65-63 -johtoasemassa, mutta ToPo käänsi pelin edukseen vietyään seuraavan neliminuuttisen puhtaasti 15-0.
Kataja hävisi pelin sekä vapaaheittoviivalta että kolmoskaaren takaa. ToPo teki vapaaheitoilla 14 pistettä enemmän ja kolmosistaan Kataja osui 24 yrityksestä vain kaksi.
ToPon yhdysvaltalaistrio oli tasaisen tehokas: Josh Gonner ja Tyson Patterson heittivät 19 pistettä ja Jerald Fields 18.
Terry Black teki Katajalle 26 pistettä ja Andre Foreman 16.
Tasaisen kierroksen suurin ero syntyi Tampereella, jossa Pyrintö nousi sarjataulukon parempaan puoliskoon otettuaan 78-61 (41-40) -voiton Kouvolan Kouvoista.
Kahden neljänneksen tasaisen pallottelun jälkeen Pyrintö piti kahdella viimeisellä jaksolla Kouvot koko ajan takanaan.
Damon Williams teki Pyrinnölle 18 pistettä ja Jesse Niemi piste-ennätyksensä 13.
Ilman sormivammaista pistetykkiään Corey Smithiä pelanneesta Kouvoista kaksinumeroisiin pisteisiin pääsi 11 pisteen trio Samu Kaaresvirta-Tero Laitinen-Wayne Bernard.
Kierroksen tasaisin ja suurinumeroisen lopputulos syntyi Kotkassa, jossa KTP kukisti Uudenkaupungin Korihait täpärästi 103-102 (44-47).
Korihait karkasi kolmannen jakson lopulla jo 18 pisteen johtoon, mutta KTP tavoitti vieraat voittamalla viimeisen neljänneksen 37-22.
Korihaiden Glenn Stokes heitti loppunumerot puolisen minuuttia ennen loppua, jonka jälkeen vielä KTP:n Jermaine Spivey missasi kaksi vapaaheittoaan ja Korihaiden Niilo Lehtilä heitti kolmosensa ohi.
Kahden kovan heittojoukkueen pelissä nakattiin välillä huimankin kaukaa 25 kolmen pisteen koria, joista Korihait heitti yhden enemmän.
KTP:stä Jari Vekkilä kunnostautui 28:llä ja Steve Smith 27 pisteellä.
Korihaita piti voitonsyrjässä yhdysvaltalaiskolmikko Stokes 25:llä, Kyle Shiloh 22:llä ja Darius Glover 20 pisteellä.
Edelliskausien lahtelaisvalmentajan Lars Ekströmin luotsaama Porvoon Tarmo yllätti viisi sijaa ylempänä sarjataulukossa olleen Namika Lahden haettuaan Lahdesta voiton 88-94 (56-56) -lukemin.
Tasainen peli kääntyi vierasvoitoksi viimeisellä neljänneksellä, jonka Tarmo voitti 25-12. Namika Lahti johti vielä neljä minuuttia ennen loppua, mutta hävisi loppuhetket 11-3.
Tarmolta löytyi kaksinumeroiset pisteet heittäneitä pelureita kaikkiaan kuusi, joista tehokkaimpia olivat 18 pistettä pussittaneet Esa Mäki-Tulokas ja Travis Leech.
Namikan tehosta vastasivat Mäkäläisen veljekset Ville ja Vesa 24:llä ja 22 pisteellä. Lahtelaisilta puuttuivat sairaslistalaiset Pierre Jallow ja Ilkka Vuori.
Karkkilalainen Team Componenta oli lähellä katkaista neljän pelin tappioputkensa Kauhajoella, mutta kotijoukkue Karhu käänsi pelin lopussa 83-80 (27-48) -voitokseen.
Componenta johti hieman ennen pelin puoliväliä jo 23 pisteellä. Karhu nousi ensi kertaa johtoon 73-72-tilanteessa ja piti johtonsa tiukassa loppukamppailussa.
Karhun sankariksi nousi 35 pistettä kerännyt Darryl Hudson, joka teki pisteistään peräti 17 vapaaheitoista.
Karkkilan tehomies Nick Wallery keräsi 22 pistettä ja 16 levypalloa. Vastikään joukkueeseen hankittu Chris Hester ei vielä pelannut.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, www.basket.fi.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.