13.11.2014 Trae Golden, viralliselta nimeltään Robert Golden III, tullaan näkemään Lapuan Korikobrien vahvuudessa menevällä Korisliiga-kaudella. 23-vuotias Golden saapui Lapualle viime viikon alussa ja on joukkueessa kuukauden koeajalla.

Pelinrakentajan tontilla viihtyvä 185-senttinen Golden pelasi seniorikaudellaan Georgia Techin yliopistossa 13,3 pisteen, 2,6 levypallon ja 3,5 syötön keskiarvoilla. Kolme edellistä kautta hän edusti University of Tennesseetä.
- Meillä on ollut pientä käymistilaa pointtipelaamisessamme ja oli hienoa saada Traen koeajalle Lapualle. Trae tulee hyvästä koulusta hienoilla tilastoilla, mutta koskaan ei voi tietää, miten suoraan yliopistosta tuleva pelaaja sopeutuu eurooppalaiseen koripalloon, Kobrien luotsi Nenad Stefanovic kommentoi.
- Trae on harjoitellut joukkueen mukana nyt viikon verran ja on jättänyt itsestään hyvän kuvan. Meillä on neljä hyvää amerikkalaista kokoonpanossa ja positiivinen kilpailutilanne. Traessa on hyvä potentiaali pointin paikalle ja katsotaan, mitä hän pystyy esittämään lähiviikkoina.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.