12.1.2016 Korisliiga-joukkue Helsinki Seagulls on tehnyt pelaajasopimuksen huippuyliopisto Kansasin kasvatin Travis Relefordin kanssa. Releford saapuu Helsinkiin helpottamaan Seagullsia, jonka tähtipelaaja Jason Conley kärsii alaraajavammasta. Relefordin sopimuksessa on optio sen jatkumisesta kauden 2015-16 loppuun asti.

Yliopistouransa Releford pelasi kivikovassa Kansasissa, josta hän valmistui vuonna 2013. Kansasin paidassa hän pääsi NCAA:n maineikkaaseen Final Four –lopputurnaukseen kuuluen joukkueensa aloitusviisikkoon kahtena viimeisenä kautenaan.
Yliopistovuosien jälkeen Releford on pelannut Euroopassa muun muassa Israelissa nykyisen Gulls-pelaaja Terrence Watsonin joukkuekaverina. Kuluvan kauden alun Releford pelasi D-liigan Idaho Stampedessa 4,6 pisteen, 1,6 levypallon ja 18,0 peliminuutin ottelukohtaisilla keskiarvoilla. Viime kauden Releford vietti Kanadan pääsarjassa (NBL Canada) Mississauga Powerin joukkueessa, jolle hän latoi peräti 21,5 pistettä ottelua kohden.
- Jason Conleyn tilanne on ollut meille haastava, koska päätös pelaamisesta on käytännössä tehty joulutauon jälkeen ottelu kerrallaan. Emme halunneet ottaa mitään riskiä alaraajavammasta toipumisen suhteen. Relefordin avulla voimme varmistaa, että Conleyn kuormitus ei kasva liian suureksi, kun hän pian tehnee paluun kentille. Koko joukkue on tehnyt loistoduunia näinä härkäviikkoina ja kantanut vastuun hienosti. Kova kuormitus kuitenkin näkyy ja siinä mielessä olisimme varmasti kaivanneet Relefordia jo hieman aikaisemmin, kommentoi Seagullsin toiminnanjohtaja Sauli Silvonen.
Relefordia luonnehditaan hyvänä puolustajana sekä varmana joukkuepelaajana. Riittävän kookkaana ulkopelaajana tämä tuo lisää vaihtoehtoja Seagullsin peluutukseen. Releford saatetaan nähdä kokoonpanossa jo keskiviikon ottelussa Bisons Loimaata vastaan.
- Releford on pelaaja, jota yritimme saada kokoonpanoomme jo kauden alussa, mutta silloin se ei onnistunut. Kaikki referenssit, joita olemme pelaajasta kuulleet, kertovat kyseessä olevan aito joukkuepelaaja, jonka odotan sopeutuvan nykyisin hyvin yhteen pelaavaan joukkueeseemme, luonnehtii Seagullsin päävalmentaja Mikko Larkas.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.