20.7.2021 11:07 Korisliiga-kauteen valmistautuva Kataja Basket on solminut pelaajasopimuksen yhdysvaltalaislaituri Trey Landersin, 23, kanssa. 196-senttinen Landers saapuu Katajaan Ratiopharm Ulmista, jossa hän pelasi edelliskaudella Saksan Bundesliigaa ja EuroCupia.

Landers pelasi yliopistovuotensa Daytonin yliopistossa, jossa hän tilastoi viimeisellä kaudellaan 10,6 pistettä, 6,9 levypalloa ja 2,4 syöttöä ottelua kohden. Hän aloitti ammattilaisuransa Ulmissa, jossa hänen roolinsa jäi pieneksi ja joukkueen EuroCup-pelien päättyessä hänet vapautettiin sopimuksestaan.
– EuroCupiakin pelannut Ulm oli ehkä liian kova ensimmäinen pysäkki, Katajan päävalmentaja Petri Virtanen aloittaa seuran tiedotteessa.
– Toki Landers oli lähtökohtaisesti hankittu joukkueeseen lähinnä vaihtopelaajan rooliin. Meillä oli merkittävää se, että saimme Ulm-valmennukselta hänestä tärkeää lisätietoa, mikä auttoi päätöksenteossa. Kyseessä on vahvarakenteinen ja hyvän asenteen omaava fiksu pelaaja, joka pystyy puolustamaan myös nelospaikkaa.
Kataja Basketin pelaajasopimukset kaudelle 2021/22: Niko Mattila, Jamar Wilson, Valtteri Pihlajamäki, Valtteri Mervola, Tomi Lommi, Markel Crawford, Trey Landers, Joona Tuomala, Juho Kaltiainen, Mikael Laihonen, Christopher McKnight.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.