7.8.2023 10:43 Korisliiga-kauteen 2023-24 valmistautuva BC Nokia on tehnyt sopimuksen Colgaten yliopistosta saapuvan Tucker Richardsonin kanssa. 196-senttinen, vuonna 1999 syntynyt, Richardson valittiin Patriot League -konferenssin vuoden pelaajaksi, vuoden puolustuspelaajaksi ja lopputurnauksen arvokkaimmaksi pelaajaksi.

Takakentällä viihtyvä Richardson pelasi viisi kautta Colgatessa, jossa hän viimeisellä kaudellaan 2022-23 tilastoi keskimäärin 13,7 pistettä, 5,2 levypalloa, 5,7 syöttöä ja 2,1 riistoa ottelua kohden. Colgate voitti Patriot League -konferenssin lopputurnauksen mestaruuden ja Richardson valittiin turnauksen arvokkaimmaksi pelaajaksi (Patriot League tournament MVP).
- Tucker, herra sveitsiläinen linkkuveitsi. Hän on pelaaja, joka tekee todella paljon asioita hyvin. Hänellä on korkea koripalloälykkyysosamäärä ja hän tietää, miten voittaa. Todella innoissani, että saimme hänet, Näätien päävalmentaja Greg Gibson kommentoi.
Yliopistouransa päätteeksi Richardsonista tuli Patriot Leaguen historian ensimmäinen pelaaja, joka valittiin vuoden tulokkaaksi (Rookie of the Year), vuoden pelaajaksi (Player of the Year), vuoden puolustuspelaajaksi (Defensive Player of the Year) ja opiskelijaurheilijaksi (Scholar-Athlete of the Year).
Richardson valmistui Colgaten kaikkien aikojen ykkösenä pelatuissa peleissä, voitoissa, syötöissä, riistoissa ja onnistuneissa kolmen pisteen heitoissa. Viidentenä hän on pisteissä ja syötöissä. Richardsonin johdolla Colgate eteni neljästi NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen.
BC Nokialla on pelaajasopimukset ensi kaudesta Niko Mattilan, Elias Sauramon, Antti Ahosen, Hugo Bomanin, Tomas Murphyn, Kalle Peltosen ja Tucker Richardsonin kanssa. Joukkuetta valmentavat Greg Gibson ja Aleksi Koskinen.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.