Tucker Richardson BC Nokian riveihin

7.8.2023 10:43 Korisliiga-kauteen 2023-24 valmistautuva BC Nokia on tehnyt sopimuksen Colgaten yliopistosta saapuvan Tucker Richardsonin kanssa. 196-senttinen, vuonna 1999 syntynyt, Richardson valittiin Patriot League -konferenssin vuoden pelaajaksi, vuoden puolustuspelaajaksi ja lopputurnauksen arvokkaimmaksi pelaajaksi.

Takakentällä viihtyvä Richardson pelasi viisi kautta Colgatessa, jossa hän viimeisellä kaudellaan 2022-23 tilastoi keskimäärin 13,7 pistettä, 5,2 levypalloa, 5,7 syöttöä ja 2,1 riistoa ottelua kohden. Colgate voitti Patriot League -konferenssin lopputurnauksen mestaruuden ja Richardson valittiin turnauksen arvokkaimmaksi pelaajaksi (Patriot League tournament MVP).

- Tucker, herra sveitsiläinen linkkuveitsi. Hän on pelaaja, joka tekee todella paljon asioita hyvin. Hänellä on korkea koripalloälykkyysosamäärä ja hän tietää, miten voittaa. Todella innoissani, että saimme hänet, Näätien päävalmentaja Greg Gibson kommentoi.

Yliopistouransa päätteeksi Richardsonista tuli Patriot Leaguen historian ensimmäinen pelaaja, joka valittiin vuoden tulokkaaksi (Rookie of the Year), vuoden pelaajaksi (Player of the Year), vuoden puolustuspelaajaksi (Defensive Player of the Year) ja opiskelijaurheilijaksi (Scholar-Athlete of the Year).

Richardson valmistui Colgaten kaikkien aikojen ykkösenä pelatuissa peleissä, voitoissa, syötöissä, riistoissa ja onnistuneissa kolmen pisteen heitoissa. Viidentenä hän on pisteissä ja syötöissä. Richardsonin johdolla Colgate eteni neljästi NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen.

BC Nokialla on pelaajasopimukset ensi kaudesta Niko Mattilan, Elias Sauramon, Antti Ahosen, Hugo Bomanin, Tomas Murphyn, Kalle Peltosen ja Tucker Richardsonin kanssa. Joukkuetta valmentavat Greg Gibson ja Aleksi Koskinen. 

Asiat

 
12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

11.6.2026 13:40 Korisliiga

Eino Pällijeff ja Kouvot sopimukseen

Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

4.6.2026 09:26 Korisliiga

Tyeree Bryan Kauhajoelle, Cedric Latimer joukkueen valmennukseen

Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.

3.6.2026 09:59 Korisliiga

Korisliiga-legenda René Rougeau ja Seagulls jatkosopimukseen

Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.

2.6.2026 09:05 Korisliiga

Max Besselink jatkaa Kataja Basketissa

Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.

1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

1.6.2026 12:15 Korisliiga

Simeon Stefanovic Vilppaan takakentälle

Tuore koripalloilun Suomen mestari Salon Vilpas on tehnyt kahden vuoden pelaajasopimuksen Simeon Stefanovicin kanssa. 188-senttinen takamies pelasi juniori-ikäisenä neljä vuotta Espanjassa ja ensimmäiset liigakokemukset tulivat viime kaudella Lapuan Kobrissa.

Näytä lisää vastaavia